Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Masopust vrcholí, tradiční akci si dnes užijí Budějčáci

 
úterý, 4. března 2014, 09:29

Dnes od 16 hodin již počtyřiadvacáté požádají koledníci primátora o povolení ‚městem České Budějovice jíti a koledu provozovati‘. Již téměř čtvrt století je statutární město pořadatelem masopustu a devět let, co je odborným garantem a koordinátorem této akce Jihočeské muzeum.

Po slavnostním obřadu, předání glejtu na základě ‚řádného vysvětlení‘ žadatelů o udělení tohoto městského privilegia a vzdání úcty představitelům města zatančením masopustních koleček se koledníci vydají na svou obchůzku městem.

V letošním roce budou mít českobudějovičtí občané opět možnost vidět typické jihočeské koledy, jak je ještě mohou znát z terénu - růžičkovou z Doudleb a mečovou v podání Jihočeského souboru písní a tanců Úsvit.

I když veškeré dění spojené s masopustními obchůzkami se bude odehrávat ve vnitřním prostoru náměstí Přemysla Otakara II. a chodnících přilehlých ulic, a i když ‚o masopustě‘ platí jakýsi nepsaný zákon, že ‚mnohé jest dovoleno, trpěno a tolerováno‘, pořadatelé žádají řidiče o zvýšenou pozornost a opatrnost při průjezdu centrem města.

„Vzhledem k tomu, že nedílnou součástí jihočeských masopustů vždy byli a stále jsou dělostřelci a jejich nepřeslechnutelná děla, prosíme diváky i o respektování jejich ‚masopustní tradiční‘ hlučnosti,“ vzkazují ještě organizátoři.

Pro ty, kteří se letos nedostanou mezi své koledující ‚bratry kamarády‘ a nebudou moci na vlastní oči sledovat  ‚ke cti’ prováděná kola koledníků a ukázky z doudlebských masopustních zvyků, přinášíme alespoň záznam žádání o povolení koledy.

Hejtman doudlebské koledy (doprovázen Rychtáři ostatních koled) za všechny koledující pozdraví pana primátora:

Rychtář: „Buďte pozdraven, pane starosto!“
Starosta: „Vítám Vás!“
Rychtář: „Vážený pane starosto obce zdejší, přišli jsme Vás požádat o povolení k provádění masopustní koledy ve Vaší obci a žádáme o laskavou odpověď.“
Starosta: „Vážený pane hejtmane a pane rychtáři, já starosta zdejší počestné obce se vás ptám, odkud přicházíte?“
Rychtář: „Vážený pane starosto, my přicházíme od východu, odkud k nám přišli tři králové.“
Starosta: „Vás, pane hejtmane, se ptám, proč stavíte halapartnu na svoji nohu?“
Hejtman: „Vážený pane starosto, protože já, jako všichni koledníci, nemám nikde domovský právo, proto si stavím halapartnu na svý.“
Starosta: „Vysvětlení od vás mám a povolení vám dávám!“ (Při tom vsune Rychtáři do ferule, nebo podá do ruky, povolení - glejt s textem „Udělení koledníkům o masopustním úterý dne 4. března 2014 městem České Budějovice jíti a koledu provozovati.“)
Rychtář: „Vážený pane starosto, moc pěkně Vám děkujeme!“ (Při tom si ovazuje právo červenou pentličkou, na důkaz radosti z povolení si nasadí klobouk, který doposud držel v ruce. Hejtman udělá totéž.)

Rychtář ‚zavejskne‘, konšel venku vystřelí, čímž dává znamení, že Rychtář převzal povolení koledovat do svého práva. Muzikanti spustí pochod.

Po ukončení žádání a udělení povolení koledování si primátor i ostatní zástupci města připijí s žadateli na stvrzení uzavřené dohody a na zdařilý průběh akce.

Jednotlivé koledy dělají kolečka na počest pana primátora a ostatních hostů i diváků.

Tisková zpráva

 


 

Kam dál?

Město chce pokračovat ve spolupráci s pořadatelem adventu

pondělí, 3. března 2014, 21:28

Magistrát je spokojený s předvánočním programem ve městě. Budějovický advent tak, jak ho známe z minulých ročníků, by proto i v...

Březen je v Café klubu Slavie nabitý akcemi

pondělí, 3. března 2014, 08:39

Program Café klubu Slavie nabídne jedinečné akce, které uspokojí i ty nejnáročnější konzumenty skvělé hudby. Těšte se na...

FOTO: Masopust v Boršově odstartoval zabíjačkou

neděle, 2. března 2014, 16:17

Asi stovka lidí se během sobotního dopoledne sešla v kempu Poslední štace v Boršově nad Vltavou při příležitosti zabíjačky, která...

SOUTĚŽ: Předskakovali hvězdám. Teď zahrají v Budějcích

sobota, 1. března 2014, 10:29

Dnes od 21 hodin vystoupí ve Velbloud Music Baru kapela Imodium. Parta hrající rock a rock´n´roll má na svém kontě několik...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.