Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Masopust se na Kaplicku neustále těší velké oblibě

úterý, 10. února 2015, 18:24

V Kaplici a jejím okolí probíhá masopust tradičně v režii dobrovolných hasičů ze Žďáru a Hubenova už několik desítek let. Koledníci však krom Kaplice, kde se masopust letos konal podesáté, obcházejí další okolní vesnice jako Žďár, Pořešínec, Pořešín, Hubenov, Raveň či Rejty. Večer se pak koleda vrací zpátky do města, kde se pořádá věneček.

Mrazivé sobotní dopoledne nepřilákalo na kaplické náměstí tolik lidí jako minulý rok, ale ti, kteří přišli, toho jistě nelitovali. Horká polévka zahřála nejenom v žaludku. Nechyběl teplý čaj, grog a stánek, kde se daly koupit zabijačkové dobroty. Lidová zabijačka probíhala přímo před očima příchozích, ale z té nebylo možné ochutnat ani ždibec.

„Podle nové vyhlášky Evropské unie se z hygienických důvodů nesmí potraviny zpracovávané na veřejnosti prodávat. Proto bylo možné se jenom dívat, jak taková tradiční zabijačka dřív probíhala. Lidé však měli možnost koupit si tyto laskominy od místního řezníka, který měl stánek hned vedle,“ řekl jeden z pořadatelů Stanislav Trs.

Koledníci již desátým rokem žádali starostu města o povolení k provádění masopustní koledy a kolem desáté hodiny vyrazili po dalších vesnicích. „Je to velmi náročné. Scházíme se již ráno v šest hodin. V devět se pak jde na náměstí v Kaplici, kde se dělají kolečka lidem, kteří si je vyžádají, a pak odjíždíme do dalších vesnic. Večer pak končíme ve Slovanském domě věnečkem a zastřelením Masopusta. V neděli dopoledne se musíme opět sejít v kulturním domě, abychom uklidili to, co jsme si roztahali,“ řekl Budějcké Drbně Pavel Štika, který za masku při masopustu chodí již od dětství.

To, že je masopust v Kaplici oblíbenou tradicí a těší se i váženosti mezi lidmi, dokládají slova koledníka Radka Tomáše: „Jako malému klukovi se mi tato veselá tradice líbila a každý rok jsem se na ni těšil. Chodili jsme pravidelně za maškary, a když jsem v sedmnácti dostal příležitost dělat koledníka, neváhal jsem. Letos už dělám kolečka patnáctým rokem a jsem rád, že i mladé rodiny, které se stěhují na vesnice, pokračují v držení této tradice. Málokdy se stane, že nám lidé neotevřou. Je příjemné vidět zaplněné náměstí a večer i sál. Máme z toho všichni velkou radost, protože masopust se dělá pro lidi a děti, ne pro nás koledníky.“

 
 
 


 

Kam dál?

Padesát odstínů šedi vás na Valentýna pořádně rozpálí

úterý, 10. února 2015, 14:23

Kulturní dění na jihu Čech se tento týden nebude příliš točit okolo svátku zamilovaných. Vyrazit můžete například na výstavu...

Tradiční slaměná koleda procházela Plavem

pondělí, 9. února 2015, 17:04

Nebe bez mraků, teplota pod bodem mrazu, ale i přesto se ze všech koutů v obci Plav v sobotu ozývala veselá zavýsknutí a živá...

Staročeská tradice pořád táhne. Jihočeši žijí masopustním veselím

neděle, 8. února 2015, 13:23

Období masopustů je v plném proudu, průvody včera procházely hned několika městy i vesnicemi. Budějcká Drbna posbírala postřehy a...

Budějcím k 750. výročí zazpívá Lucie Bílá. Lidé na náměstí rozbuší...

pátek, 6. února 2015, 11:07

Vedení českobudějovické radnice zahájí očekávané oslavy 750. výročí založení města v úterý 10. března. Právě k tomuto dni je...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.