Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lov na knihy vypukl! Festival Literatura žije je v plném proudu

 
čtvrtek, 23. dubna 2015, 10:14

„To je zdarma?“ ptala se včera odpoledne udivená paní ve stanu na budějckém náměstí, kde vypukl třídenní festival Literatura žije! V ruce svírala tři knihy a oči jí zářily. „No, stejně se cítím tak trošku jako zloděj,“ pokrčila rameny, když se od jedné z návštěvnic dozvěděla, že peněženku opravdu nepotřebuje.

Festival je v plném proudu a není divu, že mnozí fanoušci tištěného slova u krabic s knihami takřka vyskakují radostí. „Člověk by čekal, že to bude už dávno probrané, ale stále se zde dají nalézt poklady! Jindřich Šimon Baar... Kdo ho mohl vyřadit z knihovny?“ usmíval se další návštěvník. „Docela se i divím, že to funguje tak dobře. Že nepřijde člověk, nepopadne bednu a neodejde. Lidé jsou různí, všichni to víme.“

Někteří čtenáři neváhali a do knih se začetli přímo na náměstí. „Šla jsem hlavně po severských autorech. Musím říct, že je myšlenka celé akce skutečně báječná. Moc se mi to líbí, celkově na mě festival dýchá takovou zvláštní přátelskou atmosférou,“ řekla mladá žena, která se na akci ocitla náhodou. „Vůbec jsem netušila, o co jde. O to větší překvapení to je. Odpolední procházka se proměnila v příjemný zážitek.“

A jak je možné, že se knihy na náměstí rozdávají zdarma? Je to jednoduché - svoji literaturu organizátorům odnesli sami její předchozí majitelé. Postupně se podařilo nashromáždit zhruba 7 tisíc knih. Jedná se o díla, na která se již většinou prášilo v knihovnách. Nedá se však mluvit o žádném braku. Eliška Štěpánová z organizačního týmu už před samotnou akcí uváděla, že jde skutečně o kvalitní knihy, mezi kterými se dají objevit i hotové poklady, a to třeba 90 let staré. Zkrátka ráj pro všechny, kteří dodnes požadují při čtení šustění papírů a s četkami, tablety a tak dále se nejspíš nikdy neskamarádí.

Sběr knih probíhal v literární kavárně Měsíc ve dne, ale také přímo v ulicích. Lidé nosili kriminálky, pohádky, ale třeba i učebnice. Vloni se podařilo rozdat takřka všechno, zbylo jen zhruba pět procent knih, i když i ty nakonec našly své nové majitele.

Rozmanitý program

Literatura Žije! ale není jen o rozdávání knih. Naopak - program je velmi rozmanitý a bohatý. Nechybí autorské čtení či hudební vystoupení. Na Lannově třídě vzniká komiks, na veřejných záchodcích na radnici se nachází výstava, v městské hromadné dopravě je veršované hlášení zastávek a tak dále.

Festivalový stan s čítárnou a literární kavárnou je otevřen denně od 11 do 18 hodin. Akce skončí v pátek 24. dubna.

Přátelská atmosféra

Jak již bylo zmíněno, na akci panuje velmi uvolněná, takřka až rodinná atmosféra. Někdo knihy proletí, naplní tašku a jde domů, jiný si sedne a třeba i s ostatními debatuje. Ostatně lepší počasí si zatím pořadatelé přát nemohli. Na závěr snad stačí napsat, že pokud je cílem pořadatelů v lidech probudit přesvědčení, že je literatura stále zajímavá a důležitá, nemohli svoji akci pojmout lépe. Zkrátka palec nahoru!

A co vy? Jaké úlovky jste si přinesli domů? Pochlubte se nám v diskuzi. 

 


 

Kam dál?

Smíchovská stíhačka Mig 21 si podmanila Slavii

středa, 22. dubna 2015, 09:14

Café Klub Slávie se v sobotu večer otřásal pod náletem hudebně-herecko-striptérského-chlapeckého uskupení Mig 21. Jiří Macháček...

Hudba všech žánrů bude znít po celý týden Budějcemi

úterý, 21. dubna 2015, 14:28

Kluby po celém městě se činí a zvou do jihočeské metropole jednoho lepšího hudebníka než druhého. V nadcházejících sedmi dnech se...

Ondřej Brzobohatý vystoupí se svým debutovým albem v Metropolu

pondělí, 20. dubna 2015, 16:03

Oblíbený český hudebník, skladatel a herec Ondřej Brzobohatý přijede už ve středu do Společenského sálu českobudějovického DK...

Výstava Šangri-la přenese do Himálaje. Otevřela ji bhútánská královna...

pondělí, 20. dubna 2015, 10:35

Unikátní výstava Šangri-la, která představuje krásy pod Himálajem, tedy Nepálu, Tibetu, Bhútánu a Indie, byla v sobotu zahájena v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.