Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Literární festival nabídne sběr knih i divadlo bezdomovců

 
středa, 26. února 2014, 08:47

Začalo to sklenkou červeného v literární kavárně a skončilo u podání grantu na radnici pro podporu velkého festivalu živé literatury v Českých Budějovicích, nazvaného Literatura (ne)žije!.

„Koncem minulého roku jsme se tradičně sešli v literární kavárně a vedli ‚moudré‘ řeči. Mrzelo nás, že v Českých Budějovicích nejsou žádné velké literární akce. Jakoby literatura už nebyla zajímavá,“ říká jedna z organizátorů festivalu Eliška Štěpánová.

„Nakonec jsme si řekli, že kritizovat umí každý a rozhodli se něco udělat sami. Město vypsalo granty na kulturu, mysleli jsme, že netradičně pojatý literární festival má šanci a bude především zajímavý pro lidi,“ dodává.

Pořadatelé již dostali informaci, že město podobný typ akce nepodpoří a žádné prostředky nepřidělí. Přípravy festivalu ale běží dál. Mladý umělec Vojtěch Nárovec vysvětluje: „O akci jsme se už bavili s mnoha lidmi a nápad je nadchnul. Ozývají se s tím, že se chtějí do dění kolem festivalu zapojit. Povzbudilo nás to. Jdeme do toho sice bez podpory radnice, ale s podporou lidí - a to je nejdůležitější.“

Organizátoři uspořádají literární festival na konci dubna v ulicích Budějc. A nejen tam! Chtějí ukázat, že i v dnešní době má literatura mnoho zajímavých forem. Jedním z bodů programu je velká sbírka knih na náměstí tak, aby si každý návštěvník mohl odnést knihu.

„V době festivalu bude probíhat akce Kniha pro každého. Lidé mají doma plno nepotřebných knih a my je vyzýváme, aby je poslali dál. Jen za první den se nám sešlo více než sto knih, mile nás to překvapilo. Dokonce i na Facebooku jsme měli za několik hodin přes sto fanoušků a rychle přibývají další. Sběrné místo pro knihy je v literární kavárně Měsíc ve dne v Nové ulici. A za donesenou knihu dostanou i malý dárek,“ říká Eliška Štěpánová.

Organizátoři počítají s tím, že jim po akci knihy zbudou. Chtějí tak založit první pouliční knihovničku, kde si každý bude moci odnést nebo přinést knihu dle svého uvážení.

Festival slibuje bohatý program - od básníků v ulicích, komiksu, po zážitkové věci, které prý nenechají chladného žádného kolemjdoucího. Konkrétní věci zatím organizátoři tají.

„Jsme domluveni opravdu průřezově, setkáte se s akcemi v kostele i bezdomoveckým divadlem v parku. Slepci vás zasvětí do tajů neviditelné prózy, místní básníci a spisovatelé budou recitovat a tvořit živě přímo v ulicích, svůj um ukážou i místní studenti a důchodci. Popravdě lidé budou asi dost překvapeni, jak moc umí být literatura živá. Opravdu se na to těšíme, děláme to pro radost a radost z toho máme už teď,“ doplňuje Vojtěch Nárovec.

Tisková zpráva

 


 

Kam dál?

Ženy se nechaly inspirovat luxusním spodním prádlem

úterý, 25. února 2014, 09:24

Vůně kávy a silného parfému se minulý týden linula foyer budějckého multikina CineStar. Čekání na Dámskou jízdu si něžné pohlaví...

Izraelskou hiphopovou operu uvidí také Budějčáci

úterý, 25. února 2014, 08:14

Premiéra izraelské hiphopové opery The City je na programu dnes od 19.30 hodin v DK Metropol. Představení lidé uvidí jako součást...

Přípravy na jihočeskou masopustní koledu vrcholí

pátek, 21. února 2014, 11:19

V řadě měst a obcí na jihu Čech vrcholí přípravy na letošní masopust. Dolaďují se programy, chystají kostýmy do průvodu. Třídenní...

Hvězdou Somersby Gangster Trippin‘ bude Philip T.B.C.

středa, 19. února 2014, 11:42

Čas utekl jako voda a je tu další díl Somersby Gangster Trippin´. Již tento pátek přijede do Café klubu Slavie top DJ a světový...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.