Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lidé většinou darují kvalitní literaturu. Někteří dokonce přinášejí i vzácné a letité knihy

 
neděle, 22. března 2015, 17:40

Že jsou knihy mrtvé? Nejsou! Denně vychází nové romány, encyklopedie, biografie... Nabídka je tak široká, že i největší knihomol má co dělat, aby stihl zpracovat vše, co má v hledáčku. Že je literatura stále zajímavá a potřebná se snaží dát najevo i organizátoři festivalu Literatura žije! Ten se v Budějcích uskuteční 22. až 24. dubna.

Stejně jako v minulosti budou v rámci akce rozdávány knihy, které pořadatelé v průběhu měsíců sbírají od dárců. Minulý týden v pátek dokonce dobrovolníci vyrazili do ulic, kde jim bylo možné knihy předat. I přes nepříliš příznivé počasí se podařilo nasbírat několik stovek knih.

„V pátek jsme navzdory občasnému sněhu nasbírali asi 350 knih,“ uvedla Eliška Štěpánová z organizačního týmu. „Ve čtvrtek na sběrné místo v campusu přinesli studenti víc jak 100 knih.“

Knihy lidé nosí stále, a to do literární kavárny v Nové ulici. Sběr probíhá každý den od 12 do 22 hodin, o víkendu od 18 do 22 hodin. „K dnešnímu dni máme knih zhruba dva tisíce. Sběr končí 21. dubna,“ řekla Eliška Štěpánová a dodala, že se ještě jeden sběr v ulicích, respektive na Lannově třídě uskuteční.

Čtenáři Budějcké Drbny se také ptali, zda je možné knihy přinést přímo až na festival. Eliška Štěpánová tuto variantu vylučuje. „Nezvládali bychom to organizačně,“ vysvětlila. „Kdo chce poslat knihu dál, tak pouze do zahájení festivalu.“

Knihy budou volně k dispozici po celé tři dny konání festivalu. Zájemci si pro ně mohou zajít do festivalového stanu na náměstí Přemysla Otakara II. Vloni byla většina knih během akce skutečně rozdána. Organizátorům zůstalo zhruba pět procent knih, ale i ty našly nové majitele.

A která díla lidé nejčastěji posílají dál? „Detektivky, romány, dětské knížky, občas třeba učebnice. Kupodivu jde většinou o kvalitní literaturu. Někdy se mezi nimi objeví poklad, nebo kuriozita. Knihy i devadesát let staré,“ uvedla Eliška Štěpánová.

Festival Literatura žije! nabízí rozmanitý program. Zahrnuje autorská čtení, querilla poety, obrovský komiks namalovaný na pěší zóně, haiku křídou napsané na cestičkách v parku, veršovaná hlášení v MHD či čtení na ulici.

Pouliční knihovničky

Parta lidí, jež za akcí stojí, má na svědomí například i pouliční knihovničku, která se nachází v Nové ulici. Jak se ukázalo, její instalace měla skutečně význam. U knihovničky se každý den zastaví několik lidí. Systém funguje tak, že si knihu může kdokoliv půjčit, nebo i vzít, ale měl by za ni darovat nějakou jinou. Nabídka je tak každým dnem jiná, tudíž se vyplatí se u knihovničky zastavovat pravidelně.

„Bohužel máme zhruba tři pravidelné čtenáře, kteří si knihy odnášejí a nevracejí. Zvlášť jeden si denně odnáší 10 a více knih po celou dobu existence knihovny a nevrací je. Několikrát jsme mu to říkali, dokonce jsme mu i knihy brali, ale je opravdu úporný. Je to zvláštní figurka,“ posteskla si Eliška Nováková.

V budoucnu by organizátoři festivalu chtěli do města umístit další dvě až tři pouliční knihovny. Jaký bude jejich další osud záleží už na samotných čtenářích, zda budou knihy i dodávat, nejenom si je odnášet.

Pouliční knihovny jsou ve světě, ale i v České republice stále oblíbenější. Před časem jsme informovali například o instalaci takzvané knihobudky v obci Chrášťany.

 


 

Kam dál?

Lucie Bílá opět strhla budějcké publikum. Tentokrát s Arakainem v...

neděle, 22. března 2015, 13:00

Lucie Bílá je živel. A je jedno, jestli zpívá popík, komornější věci, nebo ryzí metal. Budějčáci během velmi krátké doby zažili...

Master´s Hammer a Nod Nod mohou k Břitvě přihodit i Anděla

sobota, 21. března 2015, 20:30

Jak to tak bývá, v první třetině roku se většinou bilancuje rok předešlý. Nejinak tomu není ani na hudební scéně. V dubnu budou...

Café Klub Slavie zažije další filmový večer

pátek, 20. března 2015, 11:00

V sobotu 21. března čeká návštěvníky Café Klubu Slavie večer nabitý filmovou tematikou - Ples filmových masek. Nebude se ale...

Cinestar přidává do programu další čtyři novinky

čtvrtek, 19. března 2015, 08:04

Další filmové pecky nabízí od čtvrtka multikino Cinestar. Největším tahákem jsou dva akční americké filmy, rodiny s dětmi si ale...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.