Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lenka Střítecká: Dojmy ze zahájení oslav jsou díky krásným reakcím Budějčáků nad očekávání

 
sobota, 14. března 2015, 08:06

Velkolepé zahájení oslav 750 let Českých Budějovic je minulostí. Ačkoliv byli možná někteří lidé skeptičtí, že se za tak krátkou dobu nepodaří dát dohromady kvalitní program, dopadla celá akce víceméně skvěle, o čemž svědčily převládající nadšené reakce. Na otázky odpovídala Lenka Střítecká z organizačního týmu Art4promotion.

Začal bych pravděpodobně u největšího experimentu celých oslav - živého srdce o rozměrech 133 na 133 metrů. Podle fotografie, kterou k článku přikládáme, je jasné, že se Budějčákům opravdu podařilo srdce z náměstí vytvořit...
Ano, je to až neskutečné, jak nádherné zářící živé srdce lidé na náměstí vytvořili. Byl to jeden z hlavních prvků celého zahájení. Chtěli jsme, aby se Budějčáci stali nedílnou součástí příběhu zahajovací show, a aby oni byli ti, kdo vdechnou život symbolům a historii Českých Budějovic, jejichž příběh jsme následně v show rozehráli. Lidé jsou město, bez nich by to byly jen prázdné ulice a budovy. Lidé symbolicky vdechli život Samsonově kašně, odsud se energie tepnou přesunula na radnici, oživila sochy měšťanských cností a prostřednictvím soch pak promluvily samotné České Budějovice. Celý nápad s živým srdcem byl experiment, který se podařil, a to díky Budějčákům, kteří uvnitř obrysu srdce vykresleným laserem rozsvítili své telefony a namířili je k obloze. 133 krát 133 metrů velké náměstí Přemysla Otakara II. se tak ze čtverce proměnilo v zářící živé srdce.

Dron kromě focení určitě natáčel i video. Zveřejníte ho?
Video ze vzduchu již máme připravené a brzy jej zveřejníme.

Rád bych se zeptal celkově na vaše dojmy... Povedlo se vše podle představ? Trápily vás nějaké technické problémy, nebo měla akce hladký průběh?
Dojmy jsou nad očekávání, a to díky neuvěřitelně krásným reakcím Budějčáků. Dostávají se k nám ze všech stran. Myslím, že se nám podařilo probudit v lidech ještě více hrdosti a lásky ke svému městu, důstojně oslavit krásu našeho města a přinést lidem výjimečný zážitek. A to je to nejvíc. Ještě před měsícem byla média plná pochybností, jak dopadnou oslavy výročí. Nová radnice nám dala 28. ledna v Radě města důvěru a my jsme se snažili nezklamat. Převzali jsme obrovskou zodpovědnost a položili hlavu na špalek. A co se týká technické realizace, málokdo si dovede představit, co vše to obnáší a kolik detailů je potřeba před takovouto akcí udělat. Od povolení, razítek a technických scénářů, až po detaily jako zhasnout náměstí, světelné reklamy na fasádách, domluvit na balkonech a v oknech domů umístění techniky, natáhnout kilometry kabelů a tak dále. Více už radši nebudu jmenovat, nebo se nedostaneme na další otázky. (úsměv)

Objevila se ale i kritika, a to hlavně na ozvučení koncertu Lucie Bílé, které bylo velmi potiché, což bylo evidentní hlavně v kontrastu s předcházejícím HE Bandem... Co bylo důvodem?
Koncert Lucie Bílé byl zvučen na stejnou aparaturu jako HE Band. Samotné zvučení koncertu Lucie Bílé ale převzal do své režie její vlastní zvukař. My jsem do zvučení nemohli zasahovat.

Už před samotnou akcí se diskutovalo o tom, proč nedostala prostor spíše Marta Kubišová, která má k městu větší vztah. Zkoušeli jste ji kontaktovat?
Ano, koncem ledna, kdy jsme akci začali připravovat, jsme pro koncert nejdříve oslovili Martu Kubišovou. Pozvání koncertovat nemohla přijmout ze dvou důvodů - zaprvé již měla v tomto termínu jiné závazky, zadruhé ze zdravotních důvodů, protože se jedná o venkovní vystoupení v zimním měsíci.

Zastavené radniční hodiny měly nějakou spojitost se show, nebo to byla pouze náhoda? 
Nebyla to náhoda. Důvod, proč jsme je zastavili, je velmi prostý. Radniční hodiny každou čtvrthodinu bijí. Zastavili jsme nejen hodiny, ale také osmnáct zvonů zvonkohry. Narozdíl od Černé věže, kterou jsme na závěr rozezvonili, jsme radnici umlčeli. Místo hodin a zvonkohry ožily sochy na střeše radnice a promluvily samy České Budějovice.    

Co se týká videozdravic, probíhalo jejich natáčení v režii oslovených osobností? Zkrátka tak, jak bylo v jejich možnostech? Odmítl někdo zdravici natočit?
Ano, zdravice probíhaly v režii osobností. Nebylo jednoduché v tak krátkém čase všechny oslovit a zdravici od nich získat. To by vám nejlépe řekla naše produkční Klára. Nakonec se jí podařilo zdravice získat od všech plánovaných, až na pana Lálu, Jirmuse a Karla Rodena. Někteří, jako Pavel Šporcl, posílali zdravice z pobytu v zahraničí.

Máte zhruba odhad, kolik lidí na oslavy dorazilo?
Přesně to spočítané nemáme, ale pan věžník Vančura z Černé věže svým zkušeným ptačím okem spočítal, že na náměstí dorazilo minimálně 16 tisíc lidí. Naše odhady jsou obdobné.

 


 

Kam dál?

Narozeninová party na Dámské jízdě rozvášnila něžné pohlaví

pátek, 13. března 2015, 12:14

Multikino Cinestar slaví třináct let svého působení v Budějcích a na Dámské jízdě se díky tomu rozjel skvělý mejdan, který byl...

Studenti budou v pátek sbírat knihy pro festival Literatura žije!

čtvrtek, 12. března 2015, 18:41

Práší se vám doma na knihovnu? Že jste Jiráska neotevřeli už 50 let? Možná nastal čas poslat ho dál... I letos v dubnu se v...

V budějckém okresním archivu začala výstava Město králů

čtvrtek, 12. března 2015, 17:37

Středověká panovnická privilegia i zápisy o pobytu českých králů v Budějcích si mohou ode dneška prohlédnout návštěvníci v...

Nová česká komedie tahákem dalšího týdne v Cinestaru

čtvrtek, 12. března 2015, 10:32

Trojice nových filmů je ode dneška v programu budějckého multikina Cinestar. Zajít tak můžete na horor se známou herečkou, kterou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.