Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Krumlovské otáčko zůstane na stejném místě

 
pondělí, 14. dubna 2014, 17:46

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zůstane v zámecké zahradě na stejném místě. Točna musí být demontovatelná a na její novou podobu bude vypsána architektonická soutěž. Rozhodla o tom na svém zasedání komise ministerstva kultury.

Této alternativě jsou nakloněni čeští památkáři i výbor UNESCO, na jehož seznam Český Krumlov patří. „Sdílíme názor, že památky nemohou být jen statické a nevyužívatelné, vracíme se k barokní době, kdy se na zámeckých zahradách běžně odehrávala divadelní představení,“ uvedl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Architektonická soutěž na točnu bude mít parametry mezinárodní, dvoukolové a vyzvané soutěže. Navíc další podmínkou je, že otáčivé hlediště bude mít maximálně dosavadní kapacitu 650 míst. Náklady na vybudování nové točny bude hradit její majitel, kterým jsou České Budějovice.

Podle jejich primátora Juraje Thomy (OPB) se cena nové točny bude pohybovat v řádech desítek milionů korun. „Vlastní investici v tuto chvíli konkrétně nepředjímáme. Začíná nové programové období, kde mohou být i výzvy na revitalizaci památek, ve kterých bychom mohli zažádat o podporu,“ řekl Thoma.

Generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková připustila, že v minulosti byla proti současné podobě otáčivého hlediště v prostorách zámeckého parku. Podle ní však stanovené kroky změní i náhled památkářů na tuto problematiku.

„Točna musí být demontovatelná, aby autenticita a integrita světové památky zůstala aspoň po polovinu roku nedotknutá a aby bylo možno vnímat zahradu v těch jejích vysokých památkových hodnotách,“ podělila se o svůj názor. Zároveň dodala, že i při zachování kapacity otáčivého hlediště by nová točna měla být objemově menší a nižší.

O modernizaci scény se vždy zasazovali představitelé Jihočeského kraje, Českých Budějovic a Českého Krumlova. Před časem podepsaly tisíce lidí petici na podporu zachování točny na jejím současném místě.

Kompromisní řešení s demontovatelnou točnou vychází z podobných příkladů ve světě. Obdobné řešení je uplatněno například při divadelních představeních ve Francii na Neptunově bazénu zámku ve Versailles nebo na zámku Chambord v údolí řeky Loiry.

Budoucnost českokrumlovské točny, kde se konají divadelní představení 56 let, byla dlouhodobým problémem, kterým se v minulosti zabývaly i předchozí vlády.

Zdroj: ČTK
Foto: www.otacivehlediste.cz

 


 

Kam dál?

Španělsko ovládlo Dámskou jízdu v CineStaru

pátek, 11. dubna 2014, 14:51

V měsíci dubnu čekala na účastnice Dámské jízdy v českobudějovickém multikině CineStar párty ve znamení prosluněného a teplého...

Význam Velikonoc v Budějcích připomene pouliční divadlo

pátek, 11. dubna 2014, 13:32

Velikonoční výstavy, dílny, jarní řemeslné trhy s pomlázkami a malovanými vejci či Velikonoční jízdu po jindřichohradecké...

Otázka pro radní města i kraje: Co bude s KD Slavie?

pátek, 11. dubna 2014, 08:57

Jaká je budoucnost KD Slavie? To je otázka, kterou si možná pokládá nejeden Budějčák. Strategicky velmi dobře umístěný objekt s...

Horkýže Slíže na svém turné zavítají i do Café klubu Slavie

čtvrtek, 10. dubna 2014, 16:26

Dnes od 21 hodin doplní legendární slovenská kapela Horkýže Slíže řadu jarních koncertů v budějckém Café klubu Slavie. Po loňském...

 

Komentáře

Emilián Vaněk

Celý problém vznikl tak,že při předávání podkladů na UNESCO tam záměrně památkáři neuvedli,že v prostoru před letohrádkem Belárie je Otáčivé hlediště.Kdyby se tak stalo UNESCO by s největší pravděpodobností nenamítalo. Současné Otáčivé hlediště je ideový návrh divadelního architekta Vladimíra Landy,bylo schváleno v projektové přípravě našimi památkáři zejména ředitelem Státního zámku Č.K. p. Pavkem,který a u toho jsem byl osobně si pochvaloval přítomnost otáčka,ve vztahu i k návštěvnosti společné se zámkem. Nyní tento stejný-důležitý- pán brojí na všech frontách proti němu. Poslední řešení,na kterém se dohodli s ministrem Hermanem není dobré. V době sezony,kdy sem přichází turisté tam nějaké otáčko bude čili to nevadí pohledům na kříž? A po sezoně,když se zahrada pro veřejnost uzavírá se bude demontovat a odvážet? /strojovna točny-převodovky-4x 22kW motory,rolny,ložiska a rozvodné skříně jsou v 3metrové betonové jámě pod točnou,která byla odstřílena na hranici možností,ve skále jež je podložím. Jeden z nápadů byl,že bude celá točna sjíždět do země a bude zakryta,tento nesmysl jsem poprvé slyšel od jednoho politického činovníka,který vůbec nevěděl,že i ta 3metrová "vana" byla odstřílena na hranici možností.Hrozilo by porušení letohrádku Belárie. (snad to takto stačí - v JD jsem pracoval 1974 - 94 ve funkci mistr zvuku,zažil jsem 3 podoby otáčka,poznal se osobně i s duchovním "otcem" OH-div.arch.Joanem Brehmsem. ) E.V.

čtvrtek, 17. dubna 2014, 06:38
 
 
Vít Profant

Ještě by se slušelo napsat, jak ten "problém" vůbec vznikl.

úterý, 15. dubna 2014, 10:53
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.