Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Krása orchidejí v Metropolu doslova vyráží dech

 
sobota, 24. března 2012, 15:50

Výstavní prostory kulturního domu Metropol se proměnily v barevnou záplavu tropických rostlin. V pátek 23. března tam začal 13. ročník Výstavy orchidejí, kterou budete moci navštívit až do prvního dubna. Výstava je také prodejní a je tedy možné si trochu té nahromaděné nádhery odnést domů.

Expozice je věnována českému lovci orchidejí Benediktu Roezlovi, jehož sen odjet do Ameriky, se vyplnil a zakotvil v Mexiku. Odtud podnikal svoje cesty za dobrodružstvím a krásami tropické flóry, kterou si přivážel na svou farmu. Na koni, vlakem i pěšky prošel Spojené státy americké, Kolumbii, Mexiko, Peru a sbíral rostliny, semena či hlízy.

Na cestách ho postupně doprovázeli jeho synovci František a Eduard Klabochové a Bohumil Houda. Ti v cestách za exotickými rostlinami pokračovali i poté, co se Benedikt Roezl rozhodl natrvalo vrátit se do své vlasti, Čech.

Orchidejí je ve světě známo přibližně 850 rodů a asi 17 tisíc druhů. Ty jsou nejvíce rozšířeny v tropech, ale i klimatických pásech. Jedná se o jednu z nejpočetnějších čeledí vyšších rostlin. V České republice rostou zástupci asi 24 rodů. Většina druhů patří mezi ohrožené, silně ohrožené nebo kriticky ohrožené a chráněné rostliny.

Výstava nám však nenabízí pohled jen na tyto křehké krásky, ale obdivovat můžete i různé sukulenty, kaktusy či masožravé rostliny. Součástí výstavy je také přehlídka ne moc populárních exotických zvířátek, jako švábů, hadů nebo kudlanek.

Při vybírání různobarevných květin vám rádi pomohou jejich pěstitelé a zároveň prodejci. Vyškolí vás, jak se správně o každou květinu starat, aby vám přinášela radost a každodenní zážitek z pestrosti jejích květů. Jedním z nich je i pan Karel Willinge, který nám o celé výstavě pověděl něco více.

Kdo tuto výstavu pořádá?

„Pořádá jí Orchidea klub České Budějovice, ale smlouvu s Metropolem mám já. Jinak výstavu jsme převzali od pražské Botanické zahrady v Troji, kde si s ní dali velkou práci. Všechny Roezlovy archivní dopisy a ceníky ofotili, aby je lidé mohli zhlédnout.“

Proč je výstava věnována zrovna Benediktu Roezlovi?

„Je to nejznámější Čech, který se v devatenáctém století orchidejemi zabýval. Bohužel za doby Rakouska-Uherska neměl štěstí, a tak všechny rostliny, které v Mexiku nebo Jižní Americe sesbíral a poté rozmnožil, skončily v Botanické zahradě v Londýně. Tam jsou dodnes k vidění i s jeho popisy.

Celý rod Roezliella a řada druhů také nese jeho jméno. Benedikt Roezl má mimo jiné v Praze pomník, protože se opravdu jedná o významného člověka, ale většina lidí si myslí, že jde o Ressela, který se ale jmenoval Josef a vynalezl lodní šroub.

Benedikt vlastnil v Mexiku zahradnictví, kde květiny množil a vozil je do Evropy. Samozřejmě s velkými ztrátami, protože dříve nebyly lodě uzpůsobeny podmínkám přežití takto křehkých rostlin.“

Je možné na výstavě vidět i nějaké zvláštní druhy orchidejí?

„Tyto botanické rostliny jsou tady nejvzácnější, protože jsou mateční, ze kterých posléze byly vypěstovány hybridy, které se tady dneska prodávají.“

 


 

Kam dál?

Je to tady: Předpremiéra Okresního přeboru už v neděli!

pátek, 23. března 2012, 10:08

Dlouho očekávaný snímek z dílny tvůrců televizního seriálu Okresní přebor se poprvé objeví na plátně už tuto neděli od 18.30...

SOUTĚŽ: Vyhrajte dva lístky na koncert Marty Kubišové!

středa, 21. března 2012, 11:06

Již tento pátek přijede do Českých Budějovic místní rodačka, zpěvačka Marta Kubišová. Trojnásobná vítězka Zlatého slavíka...

Budějcké multikino dnes slaví kulaté jubileum

středa, 21. března 2012, 09:52

Přesně před deseti lety bylo v Českých Budějovicích otevřeno multikino CineStar. Tato společnost otevřela první zařízení tohoto...

Budějcké vítání jara začne ve středu brzy ráno

úterý, 20. března 2012, 21:25

Nejen víkendové slunce a teplo potvrzují, že dlouho očekávané jaro konečně nastalo. Potvrzuje to i akce, na které můžeme my,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.