Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kostýmy pro divadelníky se připravují několik měsíců

 
čtvrtek, 18. září 2014, 13:15

Jihočeské divadlo musí na každý rok připravit několik desítek nových kostýmů. Oblečení, v němž herci vystupují, se mění podle repertoáru, který soubory nabízejí. Nejvíce jich většinou potřebuje opera, na jedno představení třeba i 150 kostýmů.

Fundus pravidelně prochází a zvažuje, které věci už soubory nebudou potřebovat. „Většinou před každou sezonou něco vyřadíme,“ řekla vedoucí výroby Jihočeského divadla Michaela Valentová.

Divadlo najednou vyřadí třeba i dvacet pytlů kostýmů. Nepotřebné oblečení pak putuje na různá místa. Něco zůstane v půjčovně kostýmů, kterou Jihočeské divadlo rovněž provozuje, některé věci si vezmou třeba školy. „A vyřazené věci samozřejmě nabízíme i jiným divadlům,“ uvedla.

Většina představení vydrží v repertoáru několik sezon. Jsou hry, které se vzhledem k divácké oblíbenosti opakují dlouhá léta. Ale někdy divadlo vyřadí představení i po jedné sezoně.

„Třeba před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově se řadu let hrají Tři mušketýři, v Českých Budějovicích to zase platí pro Saturnina nebo Pošťáckou pohádku. To jsou věci, které se drží na repertoáru deset let,“ dodala Michaela Valentová.

Jenže ani to neznamená, že výroba nemusí s takovými kostýmy pracovat. Například u Tří mušketýrů se letos změnilo obsazení a oblečení samozřejmě ne všem novým hercům sedělo. „Navíc pravidelně musíte ty kostýmy opravovat,“ připomněla vedoucí výroby.

Příprava kostýmů začíná několik měsíců před samotným představením. Moc času na přípravu není ani v létě, kdy jiná divadla mívají prázdniny. Jihočeské ale v červenci a v srpnu působí před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. „Například už teď si předšíváme věci na květen, abych se pak nedostala do nějakého stresu,“ řekla Valentová.

Na přípravě kostýmů se podílí dvě střihačky, jedna kloboučnice a osm krejčových. Ceny oděvů na jednotlivá představení se výrazně liší. Nejdražší kusy přijdou na několik tisíc korun. „A do toho ještě nepočítám boty. Ty samotné, pokud jsou kožené a šité, můžou stát klidně 7000 korun,“ doplnila.

Zdroj: ČTK
Foto: www.jihoceskedivadlo.cz

 


 

Kam dál?

Somersby Gangster Trippin: Pátek, drum and bassu svátek!

středa, 17. září 2014, 19:12

Nový školní rok začal a s ním přichází i první budějcký poprázdninový mejdlo! Somersby Gangster Trippin je tu zas a do 22:00...

Muzeum se po dvouleté rekonstrukci otevře veřejnosti

středa, 17. září 2014, 08:50

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích se v pondělí po dvouleté rekonstrukci opět otevře veřejnosti. Návštěvníci v něm letos...

Pusopis Barči Sedláčkové můžete vidět na výstavě

úterý, 16. září 2014, 11:17

Kresby, akvarely a další obrázky malované ústy, které vytváří dvanáctiletá Barbora Sedláčková z Českých Budějovic, si mohou nově...

Vítání prváků, největší akce pro studenty vysokých škol

neděle, 14. září 2014, 11:33

Studenti studentům - to je festival Vítání prváků 2014, který bude letos větší, lepší a poprvé pro všechny vysoké školy. Celý...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.