Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kostel vydal na stěnách svědectví z minulých dob

 
úterý, 6. března 2012, 07:50

Památkáři si připsali další cenný skalp. Restaurátoři totiž našli nové fresky v kostele sv. Jana Křtitele v Žumberku u Trhových Svinů na Budějcku.

Během probíhající rekonstrukce interiéru kostela sv. Jana Křtitele kolegové nečekaně odhalili velmi hodnotné pozdně středověké a manýristické malby v interiéru kostela. Nad vítězným obloukem byl odhalen německý pamětní nápis o vedoucím kameníku a roku dokončení přestavby kostela,“ říká potěšeně Kateřina Voleská z českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu.

„Pak se nalezla na území jižních Čech ojedinělá galerie erbovních štítků, čtyři z nich jsou erby Rožmberků, kompletní význam všech znaků však může určit až kompletní odhalení a restaurování,“ doplnila Voleská.

„Před kompletním odhalením a restaurováním je těžké odhadnout význam této znakové galerie, zda jde o soubor šlechtických erbů nebo o jejich kombinaci s cechovními znaky, jako poukazu na osoby, rody či jednotlivce, kteří se počátkem 16. století významně podíleli na financování přestavby kostela v Žumberku,“ míní.

„Svým rozsahem impozantní znaková galerie, dosud přesně neidentifikovaného obsahu, je v rámci jižních Čech naprosto ojedinělá a nemá žádného srovnání. Z hlediska cechovní symboliky lze připomenout pouze reliéfní svorníky na klenbě hlavní lodi trojlodní kostela Proměnění Páně v Táboře, které sklenul mistr Staněk roku 1512. Žumberský soubor je však mnohem rozsáhlejší, než příklad z Tábora.“

Památkáři odhalili i malovaný německý text doprovázený erbem Theobalda Höcka, který vlastnil tvrz Žumberk mezi lety 1610 a 1617 a další. Kromě žumberského kostela sv. Jana Křtitele se můžete podívat i do místní tvrze. Ale na tu je si třeba počkat, protože své brány otevře až začátkem dubna. Určitě dobrý tip na výlet, co myslíte?

Foto: R. Lavička, únor 2012

 


 

Kam dál?

Narozeninová párty kapely Toxique se parádně vydařila

pondělí, 5. března 2012, 18:47

Energická kapela Toxique si naplno užívala minulý pátek koncertu v budějckém Café Klubu Slavie. Zpěvačka Klára Vytisková svým...

FOTOREPORT: Jožin z bažin dorazil do Budějc

pátek, 2. března 2012, 18:27

Nově otevřené prostory hudební restaurace Modrý dveře v budějcké Biskupské ulici hostily po HE bandu další kapelu, která...

SOUTĚŽ: Zpívající Jan Budař hvězdou retrovečera

pátek, 2. března 2012, 10:00

Pokud ještě nemáte program na sobotní večer, přijměte pozvání do Mighty Baru Velbloud, kde se od 21 hodin uskuteční koncert...

SOUTĚŽ: Vyhrajte volňásky na páteční koncert Toxique!

čtvrtek, 1. března 2012, 16:15

Jak jsme vás již informovali, v pátek od 21 hodin vystoupí v Café Klubu Slavie pražská hudební skupina Toxique. Pro české...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.