Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Klasické výstavy ho nebaví. Přišel tedy s originálním nápadem

 
středa, 12. listopadu 2014, 12:37

Baví vás klasické výstavy? Ne? Budějcký výtvarník a spisovatel Miloslav Král Český možná našel způsob, jak váš zájem o umění opět oživit. Podle něj je současný způsob, jakým se pořádají výstavy, trvale neudržitelný stereotyp. Přišel tedy s novým modelem prezentace výtvarného umění.

Takzvané Objektáže, které představí průřez autorovou tvorbou posledních několika let, vystavuje na etapy, a to ve výkladní skříni antikvariátu Antik v Českých Budějovicích.

Co novátorskému umělci nevyhovuje? Podle jeho slov přirozená a celkem únosná zhuštěnost dojmů při jednorázové prohlídce klasické výstavy. Tento zaběhnutý postup označuje za poddůstojnou rychlokonzumaci, která škodí jak vystaveným artefaktům, tak i samotným umělcům.

„Opakování - matka rutiny! A rutina - nejspolehlivější generátor zlozvyků. V běhu času se navíc rutina takticky zahaluje do roucha s krycím názvem tradice. Jde vlastně o jakési uměle udržované perpetuum stabile. Velice volně přeloženo: ustrnutí ve spárech ortodoxní klasiky. To dost vypovídá o našem povrchním až přezíravém vztahu k umění,“ říká Miloslav Král Český.

„Konzervativnost je přece něco jiného než zkostnatělost. Už i s něčím tak přízemním, jako je jídlo, pokročilo lidské společenství dál. Objevilo princip pravidelných menších dávek. Ovšem v prezentaci současných výtvarných prací je stále bezradné, a tak ze setrvačnosti využívá mustr převzatý od mamutolovců (okamžité makropřežrání a pak zase dlouho nic), přičemž přesilovku hraje smutný omyl, že současný většinový Homo pragmaticus vlastně nic jiného ani nepotřebuje. Ovšem každý věčnočasový status je věčnočasovým jen do doby, kdy skončí.“

Autor se tedy snaží jít proti proudu a své myšlenky se snaží prezentovat skrz svoji autorskou tvorbu. Objektáže rozdělil do několika malých subexpozic, které jsou prezentovány v malém negalerijním prostoru. Multiexpozice byla od září obměňována vždy po týdnu a skončí tento týden v neděli.

 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Miro Žbirka přijede s unikátním video turné

úterý, 11. listopadu 2014, 19:42

Po třech letech se rozjel Miro Žbirka, muzikantská osobnost československé populární hudby, po českých městech, aby se svým...

Vyvrcholením oslav 25 let svobody bude festival na náměstí

pondělí, 10. listopadu 2014, 12:17

Čtvrtstoletí od sametové revoluce oslaví během listopadu i Budějčáci. Rozmanitý program nabídne divadlo, besedu či výstavy....

Mnohé památky v zimě neodpočívají. Naopak

neděle, 9. listopadu 2014, 14:58

Ačkoliv hlavní turistická sezóna již skončila, neznamená to, že musíte do příštího jara sedět doma. Mnohé historické památky...

Kamil Střihavka zahraje ve Slavii s Leaders

neděle, 9. listopadu 2014, 13:59

Už více než dvacet let platí Kamil Střihavka za jednoho z nejlepších zpěváků v Čechách. Hvězdné trio BSP, metalový Motorband,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.