Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kam míří budějcká kultura? Směr nalajnovali v Ostravě

 
úterý, 15. října 2013, 07:13

Přesně dva roky uplynuly od představení projektového záměru přípravy Strategického plánu rozvoje kultury v Českých Budějovicích, vypracovaného občanským sdružením Budějovice kulturní. Tehdy však byl tento dokument, objednaný a zaplacený městem obnosem 205 tisíc, smeten ze stolu.

ČTĚTE TAKÉ: Budějovice kulturní aneb „kreativní průmysl“ po budějovicku

Představitelé Budějc si tak nechali vyhotovit návrh dalšího materiálu, který má určit směr, jakým by se měla kultura ve městě v dalších letech ubírat. Tentokrát se tohoto úkolu zhostila ostravská společnost PROCES - Centrum pro rozvoj obcí a regionů. Jak to dopadlo, může veřejnost posoudit sama na speciálně vytvořeném webu, kde jsou k mání všechny zpracované dokumenty.

Nad jejich smysluplností, účelovostí a efektivitou se bude v úterý od 16 hodin diskutovat na veřejném projednávání. Podle informací, která má Budějcká Drbna k dispozici, se v zasedací místnosti zastupitelstva ve staré budově radnice očekává vášnivá diskuze. Chystá se tam totiž kromě autorů projektu hned několik zástupců kulturních organizací z celého krajského města.

Ti zpochybňují spoustu nesrovnalostí v materiálu, který je podle nich zpracovaný obdobně, jako ten od sdružení Budějovice kulturní před dvěma lety, jen s několika pozměněnými formulacemi. Strategie rozvoje kultury v Českých Budějovicích, jak se dílo firmy neznalé místních poměrů nazývá, údajně stálo městskou kasu o polovinu méně, než od konkurenčních společností.

„Chceme, aby nás město nepřehlíženo a vyslechlo si naše připomínky. Kultura je tady rozvinutá a nový akční plán by měl na provozovatele zařízení myslet. V dokumentu je spousta nesrovnalostí. Například se má zakládat několik neziskových organizací, jedna by například sloužila ke komunikaci mezi městem a krajem. Přitom tam jsou věci, o které by se jednoznačně měl starat odbor kultury nebo desetičlenná kulturní komise na magistrátu,“ poukazuje člověk, který se výrazně podílí na kulturním programu v Budějcích, na umělé vytváření nových pracovních míst placených z městského rozpočtu.

Zároveň upozorňuje na skutečnost, že externí firma PROCES rozeslala v říjnu loňského roku všem provozovatelům kulturních zařízení e-mailem anketu, nad níž se však většina z nich pozastavila. To navíc byl jediný kontakt mezi Budějčáky a Ostraváky za celou dobu přípravy kulturní strategie.

„Pro vyhotovení objektivní statistiky byly některé otázky naprosto nesmyslné. Pokud můžu mluvit za nás všechny, město mělo po celou dobu víc komunikovat se společností, které to zadali, aby výsledky průzkumu dávaly logiku a měly hlavu a patu,“ říká muž, který bude na čtvrtečním briefingu osobně přítomen.

Největším problémem jsou podle zástupců kulturních zařízení fungujících na území Českých Budějovic chybějící konkretizace. „Materiál vychází k projektu, který zpracovaly Budějovice kulturní. Není tam nic konkrétního, všechno je příliš obecné a nejasné. Některé důležité informace už v žádném případě neměly v tomto materiálu chybět!“ uzavírá jménem většiny provozovatelů.

 


 

Kam dál?

Za nádražím vznikne pod zemí kulturní centrum

neděle, 13. října 2013, 10:20

Celkem 427 metrů čtverečních, čtyři prostorné místnosti, strojovna, sociální zařízení, dva nouzové východy. Tak vypadá momentálně...

Sušené rybí maso poprvé k ochutnání na hrázi rybníka

pátek, 11. října 2013, 12:47

Budějcká Drbna zve o víkendu na dvě zajímavé akce, které se sice nekonají v regionu, na Třeboňsko to ale je coby kamenem dohodil....

Legendární folková kapela Nezmaři slaví pětatřicetiny

pátek, 11. října 2013, 06:46

Nezmaři, jedna z nejstarších kapel současné folkové scény, slaví tento týden pětatřicetiny. Své fanoušky provedla historií při...

Divadelní sál Metropolu modernizoval zvukové vybavení

čtvrtek, 10. října 2013, 07:05

Divadelní sál českobudějovického Domu kultury Metropol, označovaný též jako divadelní scéna, byl původně koncipován jako...

 

Komentáře

Hawky
Hawky

To nemáme odbor kultury? Kolik ještě peněz spolkne naprostá nekompetentnost a neschopnost radních, nebo jedné radní? Na co sakra potřebujeme rozbory nějaké společnosti z Ostravy? Četl jsem ty jejich materiály a opravdu je to naprosto obecný paskvil. Hlavně kvantita....Jak může někdo vybrat firmu z takové dálky, která navíc udělala všeho všudy pár "projektů" spojených s kulturou? Ony ty vazby vyplynou na povrch, jinak si to nedovedu představit. To je jako když zadala radnice výběrové řízení na portál Rodina a nechala na předložení nabídk 7 dnů!!!!! Při tom je nad slunce jasné že nikdo za tak krátkou dobu není schopen vypracovat solidní projekt. Tedy krom toho, kdo o tom věděl s předstihem......

úterý, 15. října 2013, 08:49
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.