Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jiří Mádl: „Natočil jsem film, teď už dokážu všechno!“

 
středa, 26. března 2014, 14:46

V roce 2004 debutoval jako herec, v roce 2014 se taktéž v budějckém multikině CineStar promítá jeho první film Pojedeme k moři, který režíroval a napsal k němu i scénář. Čím nás budějcký rodák Jirka Mádl překvapí za dalších deset let?

Snímek Pojedeme k moři je prezentován jako rodinný film. Ti, kteří ho již viděli, budou jistě souhlasit s tím, že se jedná hlavně o žánr dětského filmu, protože snímek je vyprávěný z pohledu jedenáctiletého Tomáše, který k narozeninám dostane fotoaparát s videem a rozhodne se natočit film o své rodině a nejlepším kamarádovi Harisovi.

„Většina záběrů je točena v Českých Budějovicích v bytě Jirkovo rodičů, ale zavítali jsme i do Zlaté Koruny a jiných krásných míst jižních Čech,“ komentoval producent Jiří Šmídmajer.

Autentičnost filmu opravdu podtrhuje filmování pomocí fotoaparátů. „Pro mě to byla výzva, protože tyhle děti jsou první generací, o které mohl vzniknout takovýto film. Oni mají už tu možnost natáčet vcelku kvalitně přes foťáky, to my jsme neměli,“ řekl Jirka Mádl.

„Moc se mi práce se zrcadlovkou zalíbila a to tak, že i o pauzách jsme si ji s Petrem (Šimčákem - pozn. autorky) brali a dobrovolně fotili, všechno, co se dalo,“ řekl malý herec Honza Maršál.

Zejména jihočeští diváci ocení Mádlův filmový debut. Natáčen byl téměř celý v jihočeské metropoli a do filmu zapojil nejenom herce Jihočeského divadla, ale i komparz tvořili lidé a děti žijící v Budějcích a okolí.

„Když jsem začal psát scénář, tak jsem neměl určené konkrétní místo děje. Ale jelikož jsem Budějčák a Budějce mi přijdou na filmovém plátně na rozdíl od Prahy neokoukané, tak jsem si řekl, proč ne. Předem jsem neměl určená místa, kde budeme točit, ale určité symboly, jako je Černá věž a Piaristické náměstí, jsem tam mít chtěl. Snažil jsem se do scénáře zakomponovat i jihočeský dialekt,“ komentoval Mádl.

Tomu, že jde o regionální film, který si tady všichni okamžitě oblíbili, nasvědčoval v neděli při předpremiéře i potlesk při závěrečných titulkách a také časté výkřiky ozývající se sálem během promítání, ve kterých diváci poznávali své sousedy, domy, auta a místa, které mají v Budějcích a okolí rádi.

V hlavní roli Tomáše se objevil zatím neokoukaný dětský hrdina Petr Šimčák, který si nejenom na filmovém plátně perfektně sedl s druhým dětským představitelem Janem Maršálem, který v hereckém showbyznysu není žádným nováčkem.

„Natáčení s Jirkou mě moc bavilo. Po zkušenosti z natáčení filmu Něžné vlny s Jiřím Vejdělkem, kde to bylo všechno děsně profesionální, to byla větší sranda. Jirkovi i jako režisérovi můžeme tykat,“ mrkal Honza šibalsky na Jirku Mádla.

Příběh sám o sobě, který vypadá zpočátku nevinně a relativně jednoduše, se rázem začíná zamotávat. V průběhu se odkryje několik silných témat. Jakých? Zajděte do kina!

„Nejvíce jsem byla dojatá tím, jak malý kluk dokáže vyjádřit upřímnou soustrast nad smrtí blízké osoby. To byl jeden ze smutných, ale nádherných momentů filmu,“ uvažovala nad filmem divačka Alena Braunová.

Jiří Mádl je nejenom hvězdou českého hereckého nebe, ale má skvěle nakročeno dostat se i na obláček ke slavným českým režisérům. „Jirka bral celé natáčení, které trvalo přibližně 25 dní, hodně zodpovědně a poctivě. Nepařil s filmovým štábem. Odcházel spát jako první,“ konstatoval vedoucí výroby Jiří Holan.

„Připadám si jak prvorodič. Užíval jsem si to, ale zároveň to byly velké nervy. Být režisérem je něco jako být na mateřské. Je to hodně náročné, ale naplňující,“ konstatoval Jirka Mádl, jehož režijní debut končil výstižnými slovy: „Natočil jsem film a teď už dokážu cokoliv!“

 


 

Kam dál?

Popelka v sobotu přibruslí na budějcký led

úterý, 25. března 2014, 20:17

Divácky nejúspěšnější a nejprodávanější muzikál v České republice a na Slovensku se vrátil z úspěšného ukrajinského turné a na...

Čínští artisté roztleskali Budvar Arénu

úterý, 25. března 2014, 19:03

Když se řekne cirkus, mnohým z nás se vybaví mříže s tygry a lvy, koně, artisté na lanech a další pozoruhodní lidé kočující od...

Monkey Business budou řádit v Café klubu Slavie

sobota, 22. března 2014, 19:23

Letošní turné oblíbené kapely Monkey Business Vyznavači dobrých mrvů započalo o prvním březnovém pátku. A do Budějc přijeli tihle...

SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na budějcký Dark Fest!

čtvrtek, 20. března 2014, 21:01

Již v pátek zaduní budějckým Music clubem Fabrika tvrdý metal! Od 20 hodin se tady uskuteční třetí Dark Fest, na kterém vystoupí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zaměstnanci Huawei sbírají citlivá data o klientech

Zaměstnanci české pobočky čínské telekomunikační společnosti Huawei údajně shromažďují citlivá data o lidech, s nimiž vedou obchodní jednání. Získané informace také probírají s lidmi z čínského velvyslanectví. Českému rozhlasu - Radiožurnál to řekli bývalí zaměstnanci firmy. Huawei obvinění odmítá.

Realisté dnes večer dohlasují o možném ukončení činnosti

Po třech letech dnes možná ukončí činnost politické uskupení Realisté. Členská základna o tom od minulého pondělí hlasuje. Sbor zakladatelů v červnu přijal usnesení, kterým doporučil stranu dobrovolným rozpuštěním zrušit. Důvodem jsou neúspěchy ve volbách, pasivita krajských organizací či odchod mnoha členů do jiných uskupení.

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".