Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeský balet uvede komponovaný večer Na scénu!

 
středa, 17. dubna 2013, 08:30

Komponovaný večer Na scénu! uvede v pátek večer od 19 hodin v premiéře Jihočeský balet. Vystoupení je složené z choreografií uměleckého šéfa jihočeského baletu Attily Egerháziho a jeho kolegy z Baletu Bratislava Mária Radačovského.

První z nich Egerházi stvořil na hudbu francouzského skladatele Charlese Gounoda, druhý tanec pro dva na hudbu Gustava Mahlera pochází z dílny Radačovského. Poslední doprovodí hudební koláž sestavená z písní šestice zpěváků, třeba Elvise Presleho či Paula Anky. Balet tentokrát diváci uvidí na domácí komorní scéně.

„Jedná se o komponovaný program třech kusů, komorní program v komorním divadle. Věřím ale, že jeho umělecká kvalita nebude komorní,“ řekl Attila Egerházi novinářům.

Tématem jeho úvodní choreografie Na scénu! bylo, co vlastně znamená pro umělce tvořit taneční umění, jaké to je, jaká je to proměna. Jak se jevištní umění rodí, že je přitom i určitá umělecká nervozita a příprava premiéry přinese i spoustu sarkastických humorných situací.

Druhá choreografie, tanec ve dvou na Mahlerovu hudbu Mária Radačovského - Suzane, je vážnou částí celého představení. Je vlastně autorovou zpovědí. V prvním obsazení uvidí diváci Zdeňka Mládka s Lindou Schneiderovou.

Druhá část večera po pauze se jmenuje Odd couples (Rozladěné) a pojednává o ženském a mužském principu, ale také o tom, jak se proměňuje a prolíná. „Může to v životě přinášet vtipné momenty i vážné situace,“ podotkl Egerházi.

Diváci podle šéfa baletu nepocítí na malé scéně jakousi uzavřenost prostoru. Po zkoušce míní, že „představení je jako zajímavá krabička s diamanty, a ten diamant tam bude pasovat“. Egerházi je v úvodní části večer nejen autorem choreografie, ale také scény, kostýmů i světelného designu.

Rozpočet divadla je podle něj třeba podporovat. „Věděl jsem, že jsem tak vyspělý designér, že si to mohu dovolit, ale věřím, že se to nestane pravidlem, abych se vrhal na další odvětví,“ řekl Attila Egerházi s nadsázkou.

Zdroj: ČTK
Foto: www.jihoceskedivadlo.cz

 


 

Kam dál?

Radniční výstavní síň patří školním výtvorům

úterý, 16. dubna 2013, 08:52

Ještě do čtvrtka potrvá ve výstavních prostorách budějcké radnice souhrnná prezentace činnosti Základní školy Matice školské s...

Tancem v tichu studenti pomůžou dětem

pondělí, 15. dubna 2013, 09:52

Už jste slyšeli, co je to Silent party? Jsme studentky Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity a v rámci školního projektu právě...

Jihočeská univerzita přivítá studentský festival Sofie se baví

pátek, 12. dubna 2013, 09:42

Ve středu 17. dubna proběhne v kampusu Jihočeské univerzity multižánrový festival Sofie se baví. Jedná se o kulturní akci, která...

Hudba Čankišou je inspirována legendou o jednonohém lidu

středa, 10. dubna 2013, 14:51

V pátek od devíti hodin večer to v Café Klubu Slavie rozjede sedmičlenná kapela Čankišou, která pronikla do povědomí posluchačů...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.