Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeské slavnosti vína na Hluboké

 
čtvrtek, 15. září 2011, 09:36

Zkušení vinaři říkají, že během burčákové sezony by každý člověk měl vypít tolik burčáku, kolik má krve. Ještě zkušenější vinaři tvrdí, že by se mělo vypít tolik burčáku, kolik člověk váží kilogramů.

I když jihočeský kraj a tedy ani Budějovicko nejsou vinařskými oblastmi, přesto se tuto sobotu – 17.9. 2011 - můžete zkusit doporučením vinařů řídit a to na Jihočeských slavnostech vína, které se konají v Hluboké nad Vltavou.

Tradiční oblíbené slavnosti, kterých se každoročně účastní několik tisíc návštěvníků, začnou v  9 hodin staročeským jarmarkem na hlubockém náměstí a  pokračovat budou slavnostním průvodem, který projde městem a jeho cíl bude u hlubocké vinice u Knížecího dvora. Tam bude provedena symbolická sklizeň – sběr hroznů, samozřejmě včetně ochutnávání letošní úrody. Následovat bude hudební produkce, představí se Dechový orchestr Temelín, skupina Kentaur, cimbálová muzika,
hlubocké pěvecké sbory Skřivánci a Záviš a kapela Globus.

Jak uvedl Petr Píša z pořádající agentury Sinfonie, na slavnostech bude k dispozici velmi široká nabídka českých a moravských vín nejrůznějších značek a připraveno je i 4 000 litrů burčáku. Hluboká nad Vltavou si tak opět připomene původní tradici pěstování vinné révy, kterou v roce 1534 zavedl založením vinice tehdejší vlastník hlubockého panství, Ondřej Ungnad ze Suneku. Přestože se vinné révě v tehdejším Frauenbergu ( později Hluboké) dařilo, Schwarzenbergové, kteří později panství převzali, dali přednost cizozemským vínům před českými, dováželi raději  víno z Francie a vinice zanikla . Tradice byla obnovena až v roce 2004, kdy na jižním svahu pod Knížecím dvorem byla vytvořena vinice a byly vysázeny první sazenice révy.

Hlubocké Slavnosti vína jsou nepochybně lákavou možností, jak naplnit doporučení zkušených vinařů a tedy naplnit sklenici nápojem, který bývá nazýván životabudičem – burčákem.

 


 

Kam dál?

Budějovice mají svůj první Gourmet festival

středa, 14. září 2011, 18:07

Čerstvé suroviny a kuchařské umění. Tak zní recept na kvalitní gastronomii, který chtějí předložit obyvatelům krajského města...

Sdružení MitOst si vybralo Budějce pro mezinárodní festival

středa, 14. září 2011, 08:40

Devátý ročník Mezinárodního MitOst-festivalu se letos poprvé bude konat v České republice. Tento festival společenské...

Psychicky nemocná žena vyhrožovala strážníkům, že je rozmáčkne botou

úterý, 13. září 2011, 16:14

Psychicky nemocná žena vyhrožovala v pondělí odpoledne v bytě v Českých Budějovicích strážníkům, že je rozmáčkne botou. Křičela,...

Dny evropského dědictví otevřou budějovické památky

úterý, 13. září 2011, 12:18

Deset zajímavých budějovických objektů můžete navštívit již tuto sobotu během Dnů evropského dědictví. Tato akce s dvacetiletou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.