Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeské památky otevřou běžně nepřístupné prostory. Vstupné bude většinou zdarma

 
pátek, 17. dubna 2015, 07:57

K Mezinárodním dni památek se o víkendu 18. až 19. dubna tradičně připojí i většina jihočeských památek ve správě Národního památkového ústavu. Pro turisty je to dobrá zpráva, protože i tentokrát na ně budou čekat speciální komentované prohlídky, jindy nepřístupné prostory (mnohdy zdarma) a různé kulturní akce.

Jaká místa si budete moci prohlédnout zcela zdarma? V Českém Krumlově Letohrádek Bellarii (v sobotu) a o den později Zámecké barokní divadlo, o které je vždy velký zájem. Otevřeno bude jen omezenému počtu účastníků.

„K prohlídce barokního divadla je nutno vyzvednout si volnou vstupenku v zámecké pokladně 19. dubna a v čase od 08:45 do 14:45. Volné prohlídky nejsou součástí oficiálního rezervačního systému zámku a jako takové je nelze rezervovat,“ upozorňují památkáři.

Pokud bude pěkné počasí, můžete vyrazit na Hlubokou či do Jindřichova Hradce, kde budou zpřístupněny věže. V Jindřichově Hradci se počítá také se sklepy pod Gotickým palácem.

Sklepy hradu otevřou i Nové Hrady. Nejednoho turistu potěší i třeboňský zámek. Zde bude zdarma celá trasa C, která zahrnuje konírnu, psí kuchyní a kasematy. Děti, studenti a senioři by pak měli vyrazit na Zvíkov, který si budou moci užít také úplně zdarma. A jestliže chcete zamířit do Zlaté Koruny, neměli byste si nechat ujít opatskou kapli.

Akce

V rámci Mezinárodní dne památek se také uskuteční několik zajímavých akcí. Děti určitě potěší výtvarně dramatická dílna na zámku Červená Lhota (sobota - od 9 a 14 hodin) s názvem Zlatovláska na Červené Lhotě. Realizují ji studenti Střední pedagogické školy Futurum v Praze. Vstupné bude 70 korun a je nutné se předem rezervovat.

Na hradě Rožmberk v neděli v 11 hodin dopoledne zazpívá pěvecký sbor Domino z Tábora. Tato akce se uskuteční zdarma.

Jedinečnou možnost nabízí po celý víkend Dačice. Zámek si budete moci projít vlastním tempem bez průvodců, ti budou k dispozici v případě zájmu.

Mimořádné komentované prohlídky hradu včetně sklepů nabídne Landštejn.

Akcí bude více, doporučujeme sledovat oficiální webové stránky jednotlivých objektů, kde najdete podrobné informace.

Reciproční vstupenka

Také v letošním roce bude platit výhodná reciproční vstupenka. O co jde? „Každý, kdo vstupenkou doloží, že 18. nebo 19. dubna navštívil jeden z jihočeských památkových objektů ve správě NPÚ ÚPS ČB, bude mít vstup ve dnech 18. nebo 19. dubna na jednu z prohlídkových tras na další památkový objekt ve správě NPÚ ÚPS ČB zdarma. Platí pro objekty: Červená Lhota, Dačice, Hluboká (pouze trasa A), Jindřichův Hradec, Kratochvíle, Landštejn, Nové Hrady, Rožmberk, Třeboň, Vimperk, Zvíkov, Zlatá Koruna,“ vysvětluje mluvčí NPÚ Jitka Skořepová a dodává: „Na vstup zdarma nelze uplatnit vstupenku z Českého Krumlova. Reciproční vstupenka platí pouze pro jednotlivce a rodinné vstupenky, neplatí pro hromadné skupiny.“

 


 

Kam dál?

Somersby Party - Mig 21 je vyprodána. Máme pro vás poslední dva...

čtvrtek, 16. dubna 2015, 19:17

Budějcká Drbna díky skvěle fungující spolupráci s Café Klubem Slavie připravila pro své čtenáře exkluzivní soutěž o dva lístky na...

Nočního běžce dohánějí hříchy, dívku zase pronásledují démoni

čtvrtek, 16. dubna 2015, 18:00

Další dvě premiéry nabízí ode dneška budějcké Multikino Cinestar. Zajít lze na horor o démonech, kteří pronásledují mladou dívku,...

Zámek Červená Lhota letos slaví 550 let od první písemné zmínky

čtvrtek, 16. dubna 2015, 08:48

Významné výročí si letos připomíná Státní zámek Červená Lhota - 550 let od první písemné zmínky. Na návštěvníky tak čeká plno...

Na páteční Somersby Gangster Trippin zahraje světová DNB hvězda...

středa, 15. dubna 2015, 20:15

Je již tradicí, že jednou za rok zavítá na Somersby Gangster Trippin jeden z předních světových DJ’s - B-Complex ze Slovenska....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.