Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeské památky mají za sebou velmi úspěšnou sezonu

 
čtvrtek, 6. listopadu 2014, 21:28

Více než milion turistů navštívilo v letošní hlavní sezoně jihočeské památky ve správě Národního památkového ústavu. Oproti loňskému roku návštěvnost vzrostla o devět procent, což se podepsalo i na výnosech ze vstupného. Ty přesáhly výši 99,5 milionů korun.

„Vysokou návštěvnost zajistila památkám kombinace příznivého počasí, brzkého jarního otevření a lákavých kulturních programů. Trojici nejoblíbenějších památek tvořil i letos hrad a zámek Český Krumlov a zámky Hluboká a Červená Lhota. Ve srovnání s loňskem zaznamenal nejvyšší procentuální nárůst zámek Kratochvíle, kam zavítalo o 30 procent zájemců více,“ uvedla mluvčí Národního památkového ústavu, Územní památkové správy České Budějovice Jitka Skořepová.

V letošním roce se konalo mnoho kulturních a společenských aktivit, které měly mezi turisty také velkou odezvu. „Jihočeské hrady, zámky a klášter spravované Národním památkovým ústavem lákaly na více než pět stovek různorodých kulturních akcí, mezi nimiž nechyběly kostýmované, noční i speciální prohlídky, divadla, koncerty, šermířská vystoupení, hradní slavnosti, přednášky nebo výstavy,“ zmínila mluvčí.

Národní památkový ústav letos také spolupořádal prestižní Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. Na něm vystoupil legendární německý tenor Jonas Kaufmann. K významným událostem sezony patřilo i připomenutí stého výročí úmrtí dvou významných šlechticů - Friedricha Egberta Dalberga v Dačicích a Adolfa Josefa ze Schwarzenbergu na zámku Třeboň.

„Jihočeské památky se již tradičně připojily k několika celorepublikovým kulturním aktivitám, jako je Mezinárodní den památek, Dny evropského dědictví, Víkend otevřených zahrad, z nichž stále větší popularity se těší Hradozámecká noc,“ uvedla Jitka Skořepová. „V průběhu již pátého ročníku navštívilo jihočeské hrady, zámky a klášter více než tři a půl tisíce zájemců. Také letos měli návštěvníci památek možnost využít věrnostní program Klíč k památkám, jehož bonusem je šestý vstup na jakýkoliv památkový objekt ve správě Národního památkového ústavu zdarma a příležitost zúčastnit se soutěže o zajímavé ceny.“

Za zmínku určitě stojí i fakt, že se v letošním roce jihočeské památky ocitly v hledáčku filmařů. Největší událostí jistě bylo natáčení snímku Emperor, ve kterém se představí oscarový Adrien Brody. Film vznikal na zámcích v Českém Krumlově a Jindřichově Hradci.

Zájem mezi diváky určitě vzbudí i nové zpracování klasické pohádky Boženy Němcové - Sedmero krkavců. Snímek, který má premiéru příští rok v únoru, točila režisérka Alice Nellis mimo jiné na hradě Zvíkov.

O památky projevili zájem i zamilované dvojice. Celkově se na nich odehrálo více než 500 svatebních obřadů. V posledních letech také roste trend, kdy lidé vyhledávají i méně známé, avšak neméně romantické zříceniny - například Kuklov nedaleko obce Brloh či Pořešín poblíž Velešína.

A co vy? Jaké památky jste v letošním roce navštívili?

Foto: Lubor Mrázek, www.ckrumlov.info

 


 

Kam dál?

Špína, temnota, deprese... Brad Pitt opět likviduje esesáky

čtvrtek, 6. listopadu 2014, 09:52

Také máte pocit, že od dob filmů Tenká červená linie, Zachraňte vojína Ryana a Černý jestřáb sestřelen tvůrci válečných bijáků...

Alou do Krytu! Blíží se pořádný hudební nálet

středa, 5. listopadu 2014, 16:00

Ze starého protiatomového krytu v Českých Budějovicích se stal kreativní prostor, kam nepronikne signál diverzních vysílačů a...

Ska reggae partička Fast Food Orchestra přijíždí do Slavie

středa, 5. listopadu 2014, 11:48

Ve čtvrtek dorazí do budějckého Café klubu Slavie v rámci turné ZEN ke stejnojmenné desce ska reggae partička Fast Food...

Tradiční Retroparty klepe na dveře. Už popatnácté

úterý, 4. listopadu 2014, 08:38

Že už tu dlouho nebyly puntíky a spartakiádní dresy? Žádné strachy, už tento pátek opět otevře své brány Café klub Slavie všem...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.