Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeské památky budou mít ve svátek otevřeno

 
čtvrtek, 23. října 2014, 18:48

O víkendu, ve státní svátek 28. října i ve zbývající podzimní prázdninové dny budou mít jihočeské památky otevřeno. K návštěvě zve i Úřad vlády do vily manželů Benešových v Sezimově Ústí, bude ale otevřena jen o víkendu. Program na volné dny nabízí také některé rekreační areály.

„Letošní návštěvnická sezona na hradech, zámcích a dalších památkách vyvrcholí o nadcházejícím prodlouženém prázdninovém víkendu,“ řekla mluvčí Národního památkového ústavu Jitka Skořepová.

„Ke stylovému rozloučení patří hradní slavnosti v Nových Hradech nebo kostýmované večerní procházky zámkem v Třeboni. V den státního svátku budou mít otevřeno všechny památky, některé mimořádně přivítají návštěvníky i v pondělí 27. října nebo ve středu 29. října,“ dodala.

Podzimní hradní slavnosti v Nových Hradech na Českobudějovicku začnou v sobotu dopoledne a připomenou někdejšího purkrabího Jana Zúbka. Nabídnou historický šerm, dobový tanec i hudbu, divadlo, hry a řemeslné výrobky.

V sobotu večer se mohou zájemci vydat v Třeboni na večerní procházku Tajemným ztemnělým zámkem za Schwarzenbergy. Netradiční kostýmované prohlídky budou tři a je na ně nutná rezervace. Na neděli chystá kastelán Večer s Petrem Vokem, Bílou paní a s nádechem tajemné alchymie.

Na zámku Hluboká budou moci zájemci v sobotu 25. října a také v úterý 28. října v podvečer mimořádně zavítat do zámecké zbrojnice.

O víkendu a ve státní svátek bude na všech jihočeských památkách spravovaných NPÚ otevřeno podle obvyklých návštěvních hodin, mimořádně bude otevřeno v pondělí na zámku Kratochvíle a hradech Landštejn a Nové Hrady a v klášteře Zlatá Koruna.

Ve středu 29. října, kdy mají děti prázdniny, bude mimořádně otevřeno na zámcích v Třeboni, Hluboké, v Českém Krumlově i Jindřichově Hradci a také na hradech Zvíkov, Rožmberk, Nové Hrady i ve Zlaté Koruně. Zámek Třeboň a Schwarzenberská hrobka budou otevřené až do 2. listopadu.

Zábavné odpoledne pro rodiče s dětmi připravili na sobotu v Lipně nad Vltavou. Čeká je tam Velká podzimní výprava s výstupem na Stezku korunami stromů, slalomem mezi dýněmi na koloběžkách i opékání buřtů.

Zdroj: ČTK
Foto: www.hrad-novehrady.eu

 


 

Kam dál?

Program Budějcké Thálie nabídne třináct komedií a pohádek

čtvrtek, 23. října 2014, 09:25

Parafrázi Dumasových Tří mušketýrů, drsnou hru Osiřelý západ z malebného Irska nebo třeba Rychlé šípy z Oltecu, tedy Starého...

Therapy Sessions: Světový drum&bass poosmé v Budějcích

středa, 22. října 2014, 21:31

Probudil jsem se v tmavém a chladném nemocničním pokoji. Monotónní pípání přístroje působilo všelijak, jen ne uklidňujícím...

Na hřbitově leží sovětští vojáci i oběti vlaku smrti

středa, 22. října 2014, 09:22

Celá řada významných vojenských osobností z období 1. a 2. světové války je pohřbena na budějckém městském hřbitově. Jednou z...

Narozeniny kapely J.A.R. přišlo do Slavie oslavit 350 lidí

pondělí, 20. října 2014, 12:28

Přední česká funk-rocková skupina J.A.R., složená ze zvučných jmen jako Dan Bárta, Roman Holý, Robert Balzar, Oto Klempíř či...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.