Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeské muzeum hostí výstavu tradičních řemesel

 
pátek, 19. prosince 2014, 13:30

Lidové tradice z našeho kraje ještě nevymizely. Přesvědčila se o tom i Budějcká Drbna, která navštívila budovu Jihočeského muzea. Díky vánoční výstavě se pod její střechou sešli držitelé Ceny hejtmana, kteří se věnují zastaralým řemeslům týkajícím se vánoční tematiky.

Cenu hejtmana Jihočeského kraje za zachování a rozvoj lidových tradic obdržel řezbář Jaroslav Frencl z Volyně. Jeho originální betlémy z lipového dřeva jsou známy i ve světě.

„Když mám zakázku, pracuji denně i dvanáct hodin. Finanční stránku raději neřeším, mám svou práci rád,“ řekl řezbář, zatímco Drbna obdivovala jeho nápadité výtvory.

Krásnou práci předváděla i Ludmila Dominová ze Zlivi, která se zabývá výšivkou rybí šupinou. Tato titěrná práce není už téměř k vidění, ale má naději, že nezanikne.

„Dříve jsem pořádala i nějaké kurzy, teď vše učím svou vnučku, která by mohla být mojí pokračovatelkou,“ vysvětlovala Ludmila Dominová.

Celou místnost provonělo dřevo, ze kterého pletl košíky, ošatky a jiné krásné užitkové věci Milan Macho ze Suchdola nad Vltavou.

„Těmto proužkům dřeva se říká loubky. To je borové dřevo, které se musí stejně jako proutí nejdříve namočit, aby se z něho dalo tvořit,“ vysvětlil Milan Macho.

V akci bylo možné vidět také dřevomodeláře, výrobce tradičních dřevěných hraček Jiřího Drhovského a další lidové tvůrce.

Celou akci umocnila vánoční výstava, kterou můžete v Jihočeském muzeu vidět až do 6. ledna 2015.

 


 

Kam dál?

Vánoční besídky nejsou jen plné trémy, ale i zábavy

úterý, 16. prosince 2014, 09:31

Téměř každý z nás si někdy prošel nějakou tou vánoční besídkou neb vznešeněji řečeno akademií. Znáte ten pocit, kdy se vám...

Některé jihočeské zámky se otevřou i v době svátků

neděle, 14. prosince 2014, 17:57

Některé hrady a zámky v Jihočeském kraji budou otevřené i o Vánocích. Lidé se mohou vypravit například do Nových Hradů,...

Krampusové rozpoutali v centru Kaplice peklo na zemi

neděle, 14. prosince 2014, 09:20

Ďábelský smrad, výskot dětí, rachot zvonů, ohňostroje... Démonické bytosti, krampusové, za kterými už nemusíte jezdit pouze do...

Blue Effect zahraje v Budějcích opět elektricky

pátek, 12. prosince 2014, 17:12

Po roce se vrací Blue Effect do Café Klubu Slavie. Kapela, která se do srdcí všech generací vryla zejména písní Slunečný hrob,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.