Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeská metropole poprvé zažila Den Indie

 
středa, 30. května 2012, 08:45

Historicky první Den Indie v Českých Budějovicích se uskutečnil minulý týden v Britském centru Jihočeské univerzity, kde vedl přednášku o své zemi velvyslanec Venkatesan Ashok.

Budějcká Drbna, která obráží zajímavé události ve městě, vyrazila i na tuto orientální událost. Když přišla na místo, byla trochu zaskočena otázkou, jestli se na přednášku registrovala. Samozřejmě, že ne, když to na žádné z pozvánek nebylo uvedeno. Naštěstí to nebyl žádný problém a byla mezi milovníky indické kultury vpuštěna.

Nejdříve jsme se pokochali indickým tancem kathak, který nám představily Anežka a Ivana Hessovy, které se tímto tancem zabývají již několik let a studují ho pod vedením indických Guru, profesorů kathaku. Ivana Hessová nás nejdříve seznámila s původem tance, pak představila svou dceru Anežku, která zatancovala tradiční kathak. Poté spolu předvedly tanec O Ganešovi, hindském bohovi se sloní hlavou, který je nositelem štěstí, úspěchu a moudrosti.

Slovo bylo dáno indickému velvyslanci Venkatesanu Ashokovi, který povídal o své zemi v angličtině. Ti, jež neovládají cizí jazyky, se nemuseli ničeho obávat, protože projekce byla přeložena i do češtiny. „Chvílemi jsem měla problém rozumět, přestože umím anglicky vcelku obstojně. V místnosti byl docela ruch, chápu, že některé maminky nemají hlídání a rády by se přednášky zúčastnily, ale bohužel je to nemyslitelné, což nakonec samy zjistily a odešly,“ postěžovala si Klára Krásná.

Pan Venkatesan Ashok nás svou zemí důkladně provedl. Dokonce jsme se dozvěděli, že mají v Indii 7500 železničních stanic. Slyšeli a viděli jsme nespočet důvodů, proč navštívit stát, kde se mluví 18 jazyky.

Po přednášce následovaly další dva tance. První opět v podání Anežky, poté spolu s matkou zatančily moderní ukázku kathaku. Opravdu nádherná podívaná. „Tohle je tanec přesně pro mě. Už od malička se obklopuji zvonícími věcmi,“ přiznala Budějcké Drbně Magdalena Horová, kterou zaujalo velké množství rolniček, které měly obě ženy připevněny na nohou.

Konečně došlo k ochutnávce indických specialit, která se skládala z klasických indických placek, zelené pálivé omáčky a zeleninových smaženek. Menu připravila oblíbená indická restaurace břišních tanečnic, kde se bude 2. června konat charitativní hafla.

Dále zde byl pro příchozí připraven malý krámeček s indickým kořením, kosmetikou a oblečením. Většina žen tak domů odcházela s taštičkou něčeho indického. Indové jsou také moc dobří obchodníci.

„V letáčku jsem četla cosi o ukázce indických řemesel a klenotů. Nevím proč, ale nic takového tu k vidění není. Celkově mě tato akce trochu zklamala. Den Indie bych si představovala asi trochu jinak. Uvidíme, třeba se příští rok polepší, jak už to u takových akcí bývá,“sdělila svůj názor Hana Novotná.   

Od osmi hodin večer se pak v kině Kotva promítala tříhodinová hudební komedie jménem Statečné srdce získá nevěstu. „Večer do kina nepůjdu. Nechce se mi tam sedět tři hodiny. Hlavně bych někdy chtěla zažít pravé indické kino. Profesorka, kterou jsme měli na světový film, nám vyprávěla o indickém kině mnoho. Kino se prý pozná podle toho, že je před ním vždy hodně lidí. Indové tam sedí na zemi a po celý film hodují. Když se jim nějaká scéna nelíbí, tak vezmou například rajče a hodí ho po plátně. To u nás nezažijete,“ směje se Alena Vránová.

Diváci měli šanci si v Kotvě objednat indickou specialitu, či zakoupit koření, krémy, šampóny a jinou tamní kosmetiku nebo pochutiny a oblečení.

 


 

Kam dál?

Studentské obrazy zdobí náměstí Přemysla Otakara II.

úterý, 29. května 2012, 08:30

Studentský výtvarný talent můžete ohodnotit ještě do konce května každý den na náměstí Přemysla Otakara II. Studenti Jihočeské...

Příjemné odpoledne zakončilo Divadlo Husa na provázku

pondělí, 28. května 2012, 15:52

Poklidným dnem byl na letní scéně KD Slavie minulý čtvrtek. Nejdříve hrál na kytaru Honza Přeslička, po něm přišla kapela Oni a v...

Dům U Beránka patřil kimonům, sushi a bonsajím

pondělí, 28. května 2012, 12:24

V domě U Beránka bylo o víkendu živo, a to velice netradičně. Rodinný skautský oddíl Piškóti se rozhodl přinést do Českých...

Cestovatelé představili Namibii, nejafričtější zemi Afriky

čtvrtek, 24. května 2012, 11:13

Zatímco na Sokolském ostrově před týdnem dováděli studenti, v Horké Vaně se odehrával další z tematických večerů uváděných Janem...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.