Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeská města budou hostit slavnosti Emy Destinnové

 
středa, 13. srpna 2014, 09:27

Pětadvacátý ročník Hudebních slavností Emy Destinnové zahájí 20. srpna koncert Českého filharmonického sboru Brno a Českých komorních sólistů v budějckém kostele sv. Jana Nepomuckého. Pod taktovkou Petra Fialy zazní mimo jiné Dvořákovo Hospodine pomiluj ny a Te Deum.

Slavnosti nabídnou celkem deset koncertů v kostelích, na zámku, či v muzeu a koncertních sálech. Uzavře je operní galakoncert k poctě Emy Destinnové 13. září.

Jihočeská komorní filharmonie uvede pod vedením Leoše Svárovského ve středu 27. srpna novodobou premiéru koncertu Es dur pro klarinet a orchestr Jana Nepomuka Wocta, který byl na počátku 19. století ředitelem kůru v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše. Zazní také skladby Mozartovy, Straussovy a Honeggerovy.

Další festivalové dny nabídnou na zámku v Borovanech koncert harfenistky Ivany Dohnalové a flétnisty Petra Pomkla, varhanní koncert Ireny Chřibové a Petra Ber-Dostála, který zahraje na clarinu novu, kopii historického hudebního nástroje, který byl nalezen na českokrumlovském zámku. Varhanní koncert zazní také v děkanském kostele v Písku. Účinkovat tam budou Jaroslav Tůma a herec Josef Somr.

Ve středu 3. září bude v DK Metropol hostovat Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK s dirigentem Petrem Altrichtrem a klavíristou Martinem Kasíkem. Potom slavnosti nabídnou tři komorní koncerty - ve zrekonstruovaném Jihočeském muzeu bude hostovat Panochovo kvarteto a také violoncellista Jaroslav Kulhan a na pianoforte tam zahraje Jaroslav Tůma. V kostele Panny Marie zazní vokální a varhanní hudba vrcholné renesance.

Na závěrečném operním galakoncertu na českobudějovickém Výstavišti zazpívá sopranistka Maria Pia Piscitelli, mezzosopranistka Laura Briolli, tenorista Valter Borin a basista Askar Abdrazakov za doprovodu Filharmonie Brno s Leošem Svárovským. V úvodu k jubileu zazní famfáry z Libuše.

Tradice mezinárodního hudebního festivalu vznikla v roce 1990, kdy organizátoři k 90. výročí úmrtí Destinnové v Českých Budějovicích uspořádali galakoncert a před opravenou budovu Jihočeského divadla instalovali bustu pěvkyně. Ve 24 ročnících hostovalo přes 60 pěvců světového formátu. Pozvání přijali i významní dirigenti, třeba Václav Neumann.

Zdroj: ČTK
Foto: www.festival-ed.cz

 


 

Kam dál?

Jan a Zdeněk Svěrákovi uvedli pohádku Tři bratři

pondělí, 11. srpna 2014, 13:20

V rámci promítání nové české pohádky Tři bratři se v budějckém CineStaru včera odehrála Dětská neděle. Nejenže si děti užily...

Ve středu města bylo ve středu plno. Lidé přišli na Pub Animals

neděle, 10. srpna 2014, 10:48

Teplý večer, ska a reggae muzika i koktejlový bar. Ne, Budějcká Drbna nebyla na Jamajce, ale u Sokolovny, kde to ve středu...

Festival ve Frymburku vrcholí. Zazpívá Lucie Bílá

pátek, 8. srpna 2014, 11:47

Charitativní Frymburkfest - Lipno 2014 finišuje! V rámci programu předposledního festivalového dne vystoupí dnes od půl deváté na...

Katapult míří na Holkov s tříhodinovým koncertem

pátek, 8. srpna 2014, 10:28

Tisíce a jedné noci Tour 2014. Tak se jmenuje šňůra koncertů legendární rockové kapely Katapult, která dnes zavítá na Letní...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.