Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeská činohra uvede v pátek v premiéře Oidipa

 
středa, 23. ledna 2013, 10:02

Poprvé ve své historii představí Jihočeské divadlo divákům inscenaci Sofoklova Oidipa. Po jeho Antigoně (1962) a Euripidově Ifigenii v Aulidě (1997) se stane teprve třetí uvedenou antickou tragédií.

Režie se ujal umělecký šéf činohry Martin Glaser. Společně s inscenačním týmem celý rok pracovali na tom, aby našli scénické řešení, které bude odpovídat vnímání a zkušenosti moderního člověka žijícího v 21. století.

„Pieta nemá smysl, protože vede pouze do divadelního muzea. Hledali jsme způsob, jak diváky přesvědčit o tom, že příběh napsaný před dvěma a půl tisíci lety se jich může nesmírně intenzivně týkat,“ řekl Martin Glaser.

„Stejně jako v Oidipovi je kruh mytického času uzavřen, konec je určen už na začátku, i my opisujeme pomyslnou kružnici a vidíme opakování Oidipova příběhu v temném postapokalyptickém světě, kde se na troskách předchozích civilizací odehrává znovu a kdoví pokolikáté bolestné hledání lidské identity a smyslu naší existence,“ dodal režisér.

Příběh novorozeného královského syna, jenž měl zemřít, protože věštba hrozila, že bude-li žít, zabije svého otce a s vlastní matkou bude plodit děti, uvidí diváci v netradičním pojetí.

V inscenaci Oidipa jsou všechny role hlavní. Všech šest účinkujících herců - Jan Hušek, Věra Hlaváčková, Bibiana Šimonová, Petr Šporcl, Ondřej Volejník a Pavel Oubram - bude přítomno po celou dobu na jevišti.

Každý z nich ztvární několik postav - bezejmenná čísla i ikonické postavy antické dramatiky. Tento záměr je součástí hledání moderní divadelnosti tohoto klasického textu, uvedli autoři inscenace.

Sofoklovi se přičítá více než 120 her, dochovalo se jich však pouze sedm. Jeho Oidipús je považován za snad nejdokonalejší řeckou tragédii. Autorem scénografického řešení inscenace je Nikola Tempír a rafinovanou filmovou projekci připravil režisér Tomáš Luňák.

Zdroj: ČTK
Foto: Patrik Borecký, www.jihoceskedivadlo.cz

 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Metropol láká na Dětský maškarní karneval

sobota, 19. ledna 2013, 12:50

Nedělní odpoledne bude v budějckém Domu kultury Metropol patřit tradičnímu dětskému maškarnímu karnevalu. Chystáte se tam...

Rejnok by mohl v březnu získat územní rozhodnutí

čtvrtek, 17. ledna 2013, 13:41

Práce na stavbě Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích, které ve tvaru rejnoka navrhl zesnulý...

Budějckou DNB scénu ve Slavii nakopne Philip TBC

pondělí, 14. ledna 2013, 19:55

Nastal čas na další Gangster Trippin! Ze stáje shadowbox dorazí do Budějc na Let It Roll Winter Warm-Up legendární DJ a producent...

Na novou podobu točny Budějce vyhlásí soutěž

pondělí, 14. ledna 2013, 09:21

Město České Budějovice vyhlásí architektonickou soutěž na novou podobu plenérového divadla v zahradě českokrumlovského zámku....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.