Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeši se můžou těšit na pestrý program adventu

 
pondělí, 25. listopadu 2013, 09:41

Adventní programy na jihu Čech jsou zase o něco bohatší než vloni. Letošní novinkou je třeba historický hornický průvod na svatou Barboru v Českém Krumlově, ve Vimperku zazní nový zvon a v Jindřichově Hradci je po pěti letech výstava desítek soudobých betlémů.

Girlandy a ozdobené vánoční stromy na náměstích a v ulicích už jsou připraveny, poprvé se rozsvítí o první adventní neděli 1. prosince, někde v předstihu už v pátek či sobotu. Sváteční program končí obvykle až na lednové Tři krále.

Pořadatelé ve velkých městech, ale i v docela malých obcích připravili pro adventní čas stovky koncertů, divadel i desítky vánočních výstav a dílen. Nechybí Ježíškovy pošty, adventní trhy, zvonkové průvody, živé betlémy či společné zpívání koled.

Program v Českých Budějovicích nabízí kolem 150 akcí. K unikátním patří třeba přílet anděla z Černé věže na náměstí Přemysla Otakara II., který každoročně sledují tisíce lidí. Ve všech velkých městech budou vánoční trhy, nejvíce stánků bude ale právě v krajském městě na 16. ročníku Adventních trhů na výstavišti a také v Táboře 14. prosince na Staročeských trzích.

ČTĚTE TAKÉ: Budějovický advent nabídne program pro děti i seniory

Více stánků na trzích než vloni bude v Českém Krumlově. Novinkou tamních oslav bude historický hornický průvod na svátek svaté Barbory. K tradičním akcím už patří Medvědí a Psí Vánoce, živý Betlém či příchod Tří králů. Pořadatelé připravili celkem 40 akcí a dohromady 912 hodin zábavy.

Jižní Čechy mají dva oficiální vánoční rekordy, český i světový: Největším vánočním stromem v Česku se pyšní šumavská Kvilda. Je více než 25 metrů vysoký a letos je na něm přes 4000 světel a řetězy o délce přes 400 metrů.

Ve vánoční čas míří lidé častěji i do muzeí. Za největším lidovým mechanickým betlémem na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, pak mohou lidé zamířit do jindřichohradeckého muzea. Tomáš Krýza ho vytvářel přes 60 let. Vedle nové expozice v muzeu je ve městě na výstavě k vidění i 60 soudobých betlémů z Česka i Slovenska.

Na další zajímavou výstavu se lidé mohou vypravit do strakonického hradu, slétli se tam andělé. Mimořádně slavnostní bude zahájení adventního času ve Vimperku. Poprvé se z městské zvonice rozezní srdce nového zvonu Inocenc. Lidé na něj ve sbírce vybrali téměř 700 tisíc korun.

Originálním bodem adventního programu v Prachaticích je Příjezd paní Zimy 15. prosince. K výjimečným patří i Vánoční taxi - výlet pro imobilní lidi Prachaticemi a okolím. V muzeu pak mají výstavu Navaříno, napečíno, naklizíno.

Pověstnou tečkou za adventem v Písku bude i letos Štědrovečerní vytrubování. Kočí zapřáhne koně do kočáru, aby na jednotlivé zastávky ve městě dopravil pastýře, který všem přítomným popřeje krásné a klidné prožití Štědrého večera. Jeho doprovodem budou trubači, kteří se k pastýřovu požehnání přidají s některou z klasických českých koled.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Festival Černá věž začíná. Přinese drama i komedii

neděle, 24. listopadu 2013, 18:47

Začne poslední listopadový týden a než udeří advent, budou České Budějovice plné amatérských a studentských filmů. Proběhne tady...

Budějovický advent nabídne program pro děti i seniory

pátek, 22. listopadu 2013, 13:12

Klišé o tom, že advent je již za dveřmi, už letos určitě každý četl. Jaký bude Budějovický advent 2013? To zjišťovala Budějcká...

Orientální tanečnice rozpálily publikum v ArtIGY

středa, 20. listopadu 2013, 13:40

Kulturní prostory v nákupním centru IGY se v sobotu přes den proměnily v tržiště, kde prodávalo kolem padesáti prodejců zajímavé...

Famózní J.A.R. přilákali do Slavie přes 350 lidí

úterý, 19. listopadu 2013, 16:20

Café klub Slavie letos oslavil dva roky existence a jako odměnu pro své fanoušky si připravil listopadový program, který v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.