Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Investor pro Kaplického Rejnoka se stále nenašel

 
pondělí, 13. ledna 2014, 08:23

Ani pět let po smrti architekta Jana Kaplického není jasné, zda v Budějcích bude někdy stát koncertní a kongresové centrum, které v podobě rejnoka navrhl pro Jihočeské sdružení přátel hudby. To má dva a půl měsíce na to, aby radním sdělilo investora stavby za zhruba dvě miliardy.

Když nesežene peníze, město blokované pozemky v lokalitě Čtyři Dvory uvolní. Šéf sdružení Antonín Kazil v rozhovoru pro ČTK řekl, že je před podpisem smlouva s budoucím provozovatelem centra z oblasti telekomunikací.

Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka má podle primátora Juraje Thomy stále podporu města. „K postavení centra jsme vytvořili všechny podmínky: účelově se měnil územní plán, aby se tam kongresové a koncertní centrum mohlo postavit. Dvakrát jsme vyhověli žádosti pana Kazila o posunutí termínu, ve kterém nám měl sdělit jméno investora a termín zahájení stavby. Když nedostaneme relevantní odpověď do konce března, tak to budeme považovat za věc, která se, bohužel, nenarodí,“ řekl primátor. Stavba by se podle něj zapsala do učebnic architektury a prestiž města by bezesporu stoupla.

„Územní rozhodnutí máme, přípravné práce pokračují. Teď se snažíme na stavbu sehnat peníze. S potenciálními investory jedná tým v Praze, přísliby peněz stále máme. Teď se nám, zdá se, podařilo sehnat finančně silného provozovatele, smlouva ale ještě není podepsána,“ řekl Antonín Kazil.

Termíny zahájení stavby ‚Rejnoka‘ se během pěti let posouvaly. Původně sdružení chtělo na stavbu za 750 milionů korun sehnat peníze z fondů Evropské unie, státního rozpočtu a dalších zdrojů. Později se cena za nadčasově vybavené centrum zvýšila na dvě miliardy a zahájení výstavby se z roku 2010 odsouvalo.

Třeba letos se měly podle původních plánů v nové koncertní síni konat jubilejní Hudební slavnosti Emy Destinnové. Na zahajovacím koncertě měli zahrát Berlínští filharmonici. Projektu podle Kazila nepřispívá výměna politických garnitur a ekonomická krize.

Faktem je, že sdružení má územní rozhodnutí, k jehož vydání zpracoval dokumentaci tým vedený architektkou Evou Jiřičnou. Řada příznivců projektu na dokumentu pracovala zadarmo nebo za režijní ceny, třeba na předběžném geologickém průzkumu.

Kaplického stavba koncertního centra v Českých Budějovicích zaujala. Při tvorbě studie se radil s mnoha významnými hudebníky, navštívil obdobná zařízení v Evropě. Se svým týmem Future Systems navrhl Jan Kaplický pro Budějce černý zvlněný objekt připomínající rejnoka. Mají v něm být mimo jiné dva sály.

Architekt Jan Kaplický se více než ve svém původním domově proslavil v zahraničí, jeho nejznámější stavby v Londýně či Birminghamu se staly ikonami. V Čechách ale tvůrce, nacházející inspiraci v organických tvarech přírody, nedostal příležitost své nadání předvést naplno.

Kaplického návrh na novou budovu Národní knihovny v Praze, představený před sedmi lety, skončil u ledu. Jeho autor, bojující za realizaci stavby, zemřel 15. ledna 2009 ve věku 71 let.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

RECENZE: Něžné vlny pobaví, ale i pobouří

neděle, 12. ledna 2014, 10:52

První letošní Dámská jízda v multikině CineStar byla zaměřena na krásu, relaxaci a pohodu. Něžné pohlaví se tentokrát dozvědělo o...

Velký mediální ples otevře sezonu již posedmé

pondělí, 6. ledna 2014, 11:01

Televizní taneční show už několik let bourá české divácké rekordy sobotních večerů. O tom, že tanec žil a žije, se přijďte...

Talentovaní mladíci z kapely Kyanid přijedou do Velbloudu

sobota, 4. ledna 2014, 06:29

Jedna z mála akcí, která se o tomto víkendu v Budějcích uskuteční, je sobotní koncert kapely Kyanid v Mighty Baru Velbloud....

Budějovický advent navštívilo kolem 60 tisíc lidí

neděle, 29. prosince 2013, 11:14

Třetí ročník Budějovického adventu je za námi. Celkem 35 pracovních dní, 23 dní ve společnosti kulturního programu s více jak 70...

 

Komentáře

Badaxe Kocour

Další obchod nebo sklady by mne osobně také nenadchly, ale i ty by asi byly lepší než megalomanská snaha postavit zde cosi, co by se zřejmě nevyužilo ani v Praze. Představa jak sem jezdí na kongresy lidé z celého světa (možná by mohli jet lodí :-) ) a pak jsou ubytováni kdesi v penzionu (kolik opravdu solidních hotelů je tu?) mi přijde dost pochybná. Obdobně je to s koncerty, jistě není problém sem pozvat světové umělce, problém ovšem bude je zaplatit a na zaplacení musí být diváci a jsme tam kde u kongresů. Takže je třeba si uvědomit že Budějce jsou město s nějakou kapacitou, nějakou dostupností a podle toho i vymýšlet co postavit. Naštěstí obvykle ten kdo má peníze vydat si spočte návratnost (pokud to není úředník platící ze státního nebo obecního) a na podobné nesmysly neskočí. Mimochodem před více jak dvěma roky (někdy na podzim 2011) jsem měl to pochybné štěstí si vyzkoušet v Brně zastávku ve formě Kaplického blobu. Sice vypadá zajímavě, ale praktičnost je dost pochybná, sedět se tam moc nedá i když tam lavičky jsou (místy prostě vadí že je to skloněné) fouká do ní jak v Kyjevě na nádraží (v zimě to musí být vyloženě lábuž). Nevím jestli tam ještě (je v Lesné) stojí, ale praktičnost bych hodnotil jako opravdu nízkou, na stejný prostor by se vešly "normální" zastávky dvě. Obávám se že je to problém všech podobných "organických" tvarů. v reálu uvnitř zase jsou normální stěny a mezi nimi a organickou dekou je pak obtížně využitelný prostor. Jako návrh jistě zajímavé, ale jako realizace zbytečně drahé.

úterý, 14. ledna 2014, 13:25
 
 
Jan Řehoř Husinecký
Jan Řehoř Husinecký

Stavba by se podle pana primátoraj zapsala do učebnic architektury a prestiž města by bezesporu stoupla. :-) Domnívám se, že prestiž města by podstatně stoupla zlepšením obslužných komunikací města, kdy si při jízdě po zdejších komunikací připadáte jako při plavbě na rozbouřeném moři. :-( Koncertní a kongresové centrum je jen, nebo by bylo, další megalomanské dílo. Jen doufám, že nikoho nenapadne zde postavit nějaký ten super, hyper, nebo velkoobchod s velkou plochou vyasfaltovaného superparkoviště.

úterý, 14. ledna 2014, 10:55
 
 
Jirka Havel

A co třeba také konečně udělat propojku mezi Májem a Vltavou? O té se mluví už asi 15 let a nikde nic, jen ten šílený kruháč na Horákové je na ní připravený...

úterý, 14. ledna 2014, 10:49
 
 
Jirka Havel

Přesně nad tím jsem také přemýšlel, proč kongresové centrum, když tu je plno prostor pro koncerty a různá představení, na které chodí minimum lidí a jsou cca jednou za měsíc. Myslím, že daná lokalita je spíše lepší na obytné domy, činžáky než na nějaké Kaplického paskvily, které by byly téměř bez užitku.

úterý, 14. ledna 2014, 10:47
 
 
Badaxe Kocour

Takže pohádka o tajemném investorovi nám končí a na místě se bude moci postavit něco reálného. Schválně kolik kongresů a koncertů by se v městě kde není přílišná kapacita na ubytování a i stávající koncerty často nejsou zdaleka naplněny konalo? Zřejmě "investor" (byl-li jaký) zkusil počítat a návratnost mu vyšla záporná. Mimochodem Kaplického slavný obchoďák (jedno asi ze 4 realizovaných děl), byl v Británii vybrán jako "nejohyzdnější stavba Británie".

úterý, 14. ledna 2014, 06:17
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.