Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Iluzi tropů přináší výstava orchidejí v Jihočeském muzeu

čtvrtek, 12. února 2015, 09:06

Barvami překypují nově zrekonstruované prostory historické budovy Jihočeského muzea. Ty od tohoto týdne hostí výstavu orchidejí, bromélií a jiných exotických rostlin a hmyzu, kterou jste v posledních letech mohli navštěvovat v Domu kultury Metropol.

Výstavu samotnou uvedl na úterní vernisáži ředitel muzea František Štangl. „Výstavu jsme obohatili o edukační panely, takže se návštěvníci nejenom pokochají, ale zároveň i vzdělají.“ Nechyběla slova díků, přání dobré návštěvnosti a hlavně, aby se Jihočechům líbila. Byla totiž tvořena s radostí a potěšením nadšených pěstitelů.

Tisícovku orchidejí a jiných exotických rostlin je možné v tento nevábný zimní čas vidět hlavně díky Českému svazu zahrádkářů s názvem Orchidea, za který promluvil jeden z členů Pavel Roubín: „V poslední době začíná být v Českých Budějovicích orchidejově převýstavováno, a tak jsme přemýšleli, jak naši výstavu ozvláštníme. Další nový druh orchideje jsme nevypěstovali, ale shodli jsme se, že se budeme držet hesla ‚Tradičně a pro radost‘. Zaprvé jsme vrátili výstavu tam, kde se konala dříve, a vytvořili jsme jiná aranžmá. Zadruhé pro radost, protože my, sami pěstitelé, si díky ní krátíme zimu a navozujeme si tak iluzi tropů.“

Návštěvníci výstavy orchidejí v Metropolu byli běžně zvyklí, že většina květin měla na sobě cenovku, a pakliže jim některá z nich padla do oka, bylo možné si ji koupit a odnést domů. „Zde cenovky nenajdete, zato u každé rostliny je popisek, o jakou květinu se jedná. Vzhledem k tomu, že v tomto období kvete poměrně málo orchidejí, zůstanou tu všechny vystavené až do konce trvání exhibice. Bude-li mít někdo o nějakou rostlinu zájem, bude možné se domluvit na odkoupení po skončení výstavy,“ řekl Roubín.

Návštěvníci se však nemusí bát, že by domů odešli s prázdnou. Orchideje, masožravé rostliny či sukulenty bude možné zakoupit od prodejců taktéž v budově muzea, kde bude fungovat i pěstitelská poradna. V rámci výstavy uvidíte rovněž živočichy, které zapůjčila Zoologická zahrada Ohrada a soukromí chovatelé.

Výstava potrvá do 22. února.

 


 

Kam dál?

Unikátní drumandbassový producent Utah Jazz vystoupí při Somersby...

středa, 11. února 2015, 17:34

Tento pátek vypukne v budějckém Café Klubu Slavie dlouho očekávaný mejdan s anglickou hvězdou Utah Jazz. Hudební star hrající po...

Sushi, čaje, origami, kaligrafie. Budějce patřily aspoň nakrátko...

středa, 11. února 2015, 14:39

Nejenom zájemci o japonskou kulturu a umění se v sobotu sešli v jedné českobudějovické jazykové škole, kde se konaly Japonské...

Masopust se na Kaplicku neustále těší velké oblibě

úterý, 10. února 2015, 18:24

V Kaplici a jejím okolí probíhá masopust tradičně v režii dobrovolných hasičů ze Žďáru a Hubenova už několik desítek let....

Padesát odstínů šedi vás na Valentýna pořádně rozpálí

úterý, 10. února 2015, 14:23

Kulturní dění na jihu Čech se tento týden nebude příliš točit okolo svátku zamilovaných. Vyrazit můžete například na výstavu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.