Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Holašovické Selské slavnosti nabídnou 250 ukázek řemesla

 
úterý, 22. července 2014, 16:49

V Holašovicích chystají tento týden již posedmnácté Selské slavnosti. Do vesnice zařazené na seznamu UNESCO přijíždí každoročně díky tradičnímu staročeskému jarmarku více než 10 tisíc návštěvníků, kteří mohou v kulisách selského baroka na návsi sledovat řemeslníky při práci.

Součástí letošního ročníku, který začíná v pátek 25. července a potrvá do neděle, bude soutěž O nejlepší jihočeskou buchtu a koláč a také udílení značky Regionální potravina Jihočeského kraje 2014.

„Na holašovické návsi bude k vidění zhruba 250 ukázek lidového řemesla z Čech, Moravy a Slezska, ze zahraničí pak ze Slovenska a Maďarska. Na dva a půl dne je připraveno 40 hodin programu. Třeba hudba bude silně zastoupena dechovkou, folkem, folklorem i country. V třídenním programu vystoupí zhruba 350 účinkujících,“ řekl starosta Jankova Jan Jílek.

V sobotu dopoledne zatančí a zazpívá jihočeský soubor Doudleban a v neděli zahraje Ledecká dudácká muzika s lidovými písněmi z Chodska. Z profesionálních kapel bude na slavnostech hostovat Hradišťan. Pro děti jsou připraveny řemeslné dílny, projížďky na koních a také historický, ručně poháněný kolotoč.

Holašovice jsou zmiňovány od poloviny 13. století. O tři staletí později bezmála veškeré původní české obyvatelstvo zemřelo při morové epidemii a obec byla znovu osídlena německými osadníky. Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo vysídleno.

Na seznamu UNESCO je od roku 1998 zapsáno 23 památkově chráněných usedlostí se 120 budovami. Vedle statků postavených po obvodu neobvykle rozlehlé návsi k nim patří špýchary, stodoly, maštale a výměnky a také kovárna, hostinec a kaplička.

Selské baroko si přijede do Holašovic ročně prohlédnout kolem 80 tisíc turistů, většinou na trase do Českého Krumlova či Hluboké nad Vltavou. Cestovní ruch v obci se 140 obyvateli nikoho celoročně neuživí. I když v létě přijíždí několik autobusů denně, hosté mají na prohlídku třeba 15 minut a jedou dál.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Letní Dámská jízda uvedla debut režiséra Rudolfa Havlíka

pátek, 18. července 2014, 16:45

Krásný slunečný den. Koho by napadlo, že se něžné pohlaví odtrhne od bazénů či pohody na zahradě a přijde do multikina CineStar...

Další drumandbassové šílenství vypukne již v pátek

čtvrtek, 17. července 2014, 18:59

Je to tu! Po dvouměsíční přestávce se vrací ultimátní dnb mejdan Somersby Gangster Trippin'. V rámci letního festivalu Central...

Na informace o památkách nově odkazují QR kódy

úterý, 15. července 2014, 16:50

Smaltované destičky velikosti A5 můžete nově vidět na fasádách deseti českobudějovických historických památek - šest z nich patří...

Letní scénu ovládne festival Central Park Slavie

pondělí, 14. července 2014, 18:41

Již potřetí proběhne v Českých Budějovicích během letních prázdnin neziskový multižánrový hudební festival Central Park Slavie,...

 

Komentáře

Badaxe Kocour

"hosté mají na prohlídku třeba 15 minut a jedou dál" Ono je spíše otázkou, co obec krom štítů na návsi je schopna nabídnout. Dovedete si představit třeba že se tam turista zdrží několik hodin? Co tam bude dělat?

úterý, 22. července 2014, 17:39
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.