Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Velká hračka kropí na náměstí kolemjdoucí

čtvrtek, 12. června 2014, 15:07

Barevná ryba na žulových kolečkách, akvabely nad hladinou Malše a další monumentální sochy a objekty zdobí budějcká náměstí, parky, ulice a řeky. Ve středu začal sedmý ročník plenérové výstavy Umění ve městě, kterou si oblíbili obyvatelé města i turisté.

V minulosti se fotografovali se stádem červených koní ve Stromovce nebo třeba s obří zlatou mouchou na Černé věži. V posledních letech se prázdninový projekt rozšířil i do nedaleké Hluboké nad Vltavou.

Největší problémy s instalací nastaly u Velké hračky autorky Alexandry Koláčkové. Její barevná ryba na žulových kolečkách s tryskající vodou, kterou vytvořila pro Piaristické náměstí, musela nakonec zakotvit na centrálním náměstí Přemysla Otakara II.

„Na poslední chvíli nás tam nepustili z technických, respektive váhových důvodů. Ryba váží devět tun, jeřáb, který ji instaloval 30 tun, a tatra, co ji přivezla, asi 20 tun. Nakonec je socha na hlavním náměstí, kde svou funkci sice také plní, akorát to měřítko tam není až tak pro ni příjemné, jako bylo na Piaristickém,“ řekl kurátor výstavy a zakladatel projektu Michal Trpák.

Sám je autorem jednoho z mála současných sousoší ve městě, a to skupiny šedivých úředníků kráčejících po Lannově třídě, kteří už léta budí pozornost. Pro sedmý ročník Umění ve městě vytvořil Mazlíky (zvětšeniny bakterií) na Sokolském ostrově.

Za Černou věží pozorní chodci najdou několikametrovou figuru Místodržitele od Jakuba Flejšara, který jakoby tlačí věž blíže k prostoru náměstí Přemysla Otakara II. Na dvorku Wortnerova domu Alšovy jihočeské galerie zase přibyla socha Davida Moješčíka s názvem Bludička. Na Zlatém mostě jsou akvabely Veroniky Psotkové, na Zátkově nábřeží Muž středního věku Michala Novotného.

Na Hlubokou letos zamířil Pepa, který jde se svým nejlepším přítelem - psíkem - navštívit galerii umění a pomalým krokem prochází oranžerií. Autorem je Jiří Němec. Jiný druh života vypráví prostřednictvím sochy Jamabušiho Ondřej Svoboda. Postává u kostela. Další objekty tam návštěvníci najdou na golfovém hřišti.

V obou městech mohou milovníci umění vyhledat dohromady deset plastik. Výstava potrvá až do 26. září letošního roku.

Zdroj: ČTK

 
 
 


 

Kam dál?

Podzim si budějčtí folkaři užijí na Malé scéně naplno

středa, 11. června 2014, 12:25

Fanoušci folkové či bluegrassové muziky by měli zbystřit! Na podzim se na Malé scéně DK Metropol uskuteční cyklus folkových...

Ve čtvrtek začne sezona na českokrumlovské točně

středa, 11. června 2014, 08:29

Komedií Tři mušketýři začne ve čtvrtek na českokrumlovském Otáčivém hledišti letní divadelní sezona. Naplánováno je osm titulů,...

Ulice Budějc i Hluboké oživí monumentální sochy

úterý, 10. června 2014, 10:01

Na náměstích, ve slepém rameni Malše, u Černé věže, na Zlatém mostě a také v oranžerii a na golfovém hřišti v Hluboké nad Vltavou...

Rudolfovští se opět ponořili do historie

úterý, 10. června 2014, 08:24

Milá a skutečně nádherná tradice. Tak by se jednou větou daly popsat Hornické slavnosti, které se už popatnácté uskutečnily v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.