Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Tradiční masopustní veselí v Doudlebech

 
pondělí, 20. února 2012, 16:10

Červená růžičko, proč se nerozvíjíš? Červená růžičko, proč se nerozvíjíš? Proč ty k nám, Pepíčku, proč ty k nám, Pepíčku, proč ty k nám nechodíš? Tak tato zpívaná slova zná asi každý, kdo se byl podívat na masopustu. Jde o starodávnou tradici, kterou dříve začínal čtyřicetidenní půst před Velikonoci.

Několik století starý zvyk se pomalu do českých vesniček vrací. Já jsem se byla v neděli podívat na jednom z nejtradičnějších masopustů na Budějcku – v Doudlebech. Samozřejmě jsem doma nemohla nechat foťák, abych vás neochudila o obrázky. Koukněte se tedy na nejrůznější masky, tradiční koledující mládence při růžičkové koledě. Masopustem v Doudlebech tradiční předjarní veselí v kraji končí. Vy z vás, kteří jste ale nestihli letos ani jeden rej maškar nemusíte smutnit.

Mám totiž pro vás tip. V úterý se maškary předvedou i před budějckou radnicí, a to od 16 hodin. Takže doporučuji si nabít baterky do foťáků, promazat karty a vyrazit. Je přece pěkné sledovat, jak se kus historie přenáší mezi nadšenci až do jedenadvacátého století, ne?

A co vlastně jednotlivé masky a postavy při masopustu znamenají? Byla jsem se tedy podívat v Doudlebech, ale kraj od kraje se jednotlivé zvyky a postavy mohou měnit. V malé obci nedaleko Budějc, o které se první písemná zmínka objevila ve slavné Kosmově kronice české už v roce 981, ctí růžičkovou koledu.

Základem je dvanáct svobodných mládenců ve stejných oblecích. Okolo pasu mívají červenobílou šerpu, což má znamenat zemi, odkud koleda pochází. Na hlavě každý z nich nosí vysoké čepice, které pokrývá 365 růžiček z krepového papíru. Přesný počet jako je dní v roce. Podle pohanů symbolizuje počet koledníků počet měsíců v roce, křesťané si to zase vykládají jako dvanáct apoštolů Ježíše Krista. Nutno ale říci, že masopust se v Čechách slavil daleko dřív, než se zde křesťanství začalo prosazovat ve větší míře.

Mezi tuctem koledníků se pohybuje i takzvaný Hejtman a Rychtář. První nosí u sebe halapartnu, na které je napíchnutý kus špeku symbolizující hojnost. Rychtář zase třímá v ruce takzvané Právo, to jej opravňuje dostávat od starosty obce povolení ke koledě.

Koledu jako takovou za taktu hudby vede Matka masopustu – Střapatej, někdy se mu říká i Moučnej. Jak jsem už říkala, v každé vsi je to trochu jiné. Ten v ruce drží cep, jako symbol úrody. Tím cepem pak pobízí koledníky k tradičnímu kolečku vždycky, když s ním bouchne o zem. Svobodní mládenci pak roztáčí kolečko před každým stavením v obci a žádají od hospodáře štědrou koledu. K tomu jim hraje už ze začátku zmíněná Červená růžička.

 


 

Kam dál?

FOTOREPORT: Plná Slavie se vlnila v retro rytmech

neděle, 19. února 2012, 18:58

Sobotní večer patřil v budějckém Café Klubu Slavie minulým desetiletím. Konala se tu totiž Retroparty, na kterou si našly cestu...

Víno vzkřísilo budějckou Solnici k životu

pátek, 17. února 2012, 15:45

Bývalý klub Solnice změnil svoji tvář. Budova byla kvůli její historické hodnotě velmi opatrně revitalizována na Vinárnu Solnice....

Na hřbitovní párty se budou vybírat plínky a jar

pátek, 17. února 2012, 07:59

Kdo se rád účastní akcí pro dobrou věc a má rád kapelu Holki, tak může už zítra přijít do velkého sálu Kulturního domu Slávie....

Příjemná zimní atmosféra v sobotu zaplavila Slavii

úterý, 14. února 2012, 08:00

Venku mráz sunul rtuť k minus dvaceti, zatímco Café klub Slavie dovršil bodu varu během koncertu skupiny Epy de Mye. První ročník...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.