Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Plavští oslavili začátek masopustu

pondělí, 4. února 2013, 12:42

V rámci takzvané slaměné koledy, která má v obci Plav u Českých Budějovic již 23letou tradici, se v sobotu sešla skupinka přátel a kamarádů, aby s malým předstihem oslavila začátek masopustu.

Akce odstartovala hned ráno, kdy dostali koledníci od starosty povolení, a koleda tak mohla začít.

Průvod tvořilo celkem čtrnáct lidí. Dvanáct z nich symbolizuje apoštoly, jsou vedeni takzvanou matkou a každý má jinou roli. Posledním apoštolem je moučnej, jenž vybírá od lidí koledu a střeží vybrané peníze. Dále průvod doprovází dva židé, kteří apoštoly chrání, pomáhají jim a otevírají vrata do stavení.

K takové akci je samozřejmě zapotřebí muzika, a tak se kromě slaměných apoštolů, masek a dalšího doprovodu masopustní průvod neobešel bez živé hudby, kterou zajistila kapela hrající na vozembouch, harmoniku a dechové nástroje.

Skupina apoštolů postupně procházela celou obcí, navštěvovala stavení, kde po provedení kolečka dostala něco k pití i snědku a samozřejmě také nějakou tu koledu. Akce probíhala od rána do večera, a tak si každý dokáže představit, jak náročné to bylo...

Po ukončení venkovní části se koledníci přesunuli do hospody, aby začátek masopustu řádně oslavili a zakončili celý náročný den.

 
 
 


 

Kam dál?

V Budějcích začala výstava prehistorických zvířat

sobota, 2. února 2013, 16:42

Přibližně dvě desítky nejatraktivnějších robotických modelů prehistorických zvířat v životní velikosti uvidí návštěvníci výstavy...

Babovřesky jdou do kin, Troška natočí druhý díl

sobota, 2. února 2013, 01:52

Letní komedie plná nedorozumění a nečekaných souher náhod odehrávající se v nádherném prostředí jihočeských vesniček. To jsou...

SOUTĚŽ: Festival Songfest.cz zavítá do Metropolu

čtvrtek, 31. ledna 2013, 15:59

Divadelní sál DK Metropol hostí zítra od 19 hodin šestý ročník festivalu Songfest.cz, který přivítá lunosolární Nový rok - rok...

Válečným letcům vzdá hold nový památník

úterý, 29. ledna 2013, 17:04

Architektonickou soutěž na památník letcům vyhlásilo město v listopadu loňského roku. Celkový rozpočet by neměl přesáhnout jeden...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.