Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Filmaři si z Budějc odvezli osm Černých věží

 
středa, 3. prosince 2014, 08:40

V minulém týdnu se České Budějovice převlékly do filmového kabátu. Probíhal tady totiž Festival amatérských a studentských filmů Černá věž. Diváci zažili diskuzi o filmovém pirátství, vyzkoušeli si dabing nebo herectví před zeleným plátnem a zhlédli desítky filmů.

Letošní čtvrtý ročník zakončil benefiční koncert filmové hudby s předáváním cen autorům vítězných filmů. Ti si celkem odvezli osm sošek.

Čtyřdenní program nabídl devět promítacích pásem, během kterých návštěvníci zhlédli více než padesát filmů. „Ve středu jsme měli historicky nejvyšší návštěvnost prvního dne. Café Klub Slavie byl téměř zcela zaplněn,“ říká spokojeně ředitel festivalu Milan Pleva.

Druhý večer patřil venkovnímu promítání s punčem. I přes chladné počasí si spousta diváků našla cestu do parku u kulturního domu Slavie a užila si další neprofesionální filmy.

Páteční den nabídl kromě tradičních promítacích pásem i spoustu zajímavých workshopů. „Návštěvníci si mohli zahrát před zeleným plátnem a Svetlana Kan z Kazachstánu přijela ukázat publiku, jak vypadá práce filmového maskéra. Velké oblibě se těšil dabingový workshop, kde měl každý možnost vyzkoušet si nadabovat část seriálu,“ prozradil Venca Zíka, programový manažer.

V diskuzi na téma Filmové pirátství bylo opravdu horko. Filmový kritik a výrazná osobnost internetu František Fuka, znalec autorského práva Aleš Kout a předseda Pirátské strany Lukáš Černohorský si ostře na pódiu vyměnili několik názorů.

Letošní ročník uzavřel benefiční koncert filmové hudby v podání Jihočeského univerzitního orchestru. Diváci si naplno vychutnali Sedm statečných, Střihorukého Edwarda, Mission: Impossible nebo Titanic. Orchestr všechny okouzlil. Dlouhotrvající závěrečný potlesk to jen potvrdil.

„Lesklé oči některých členů orchestru při nekončícím potlesku mě utvrdily v tom, že děláme něco, co má smysl. A že naše motto ‚Dáváme šance všem‘, je správné. Na ten pocit nikdy nezapomenu,“ vzpomíná Milan Pleva.

Přestávky mezi jednotlivými melodiemi patřily vyhlašování cen vítězným autorům. Nejlepší tvůrci obdrželi skleněnou sošku Černé věže z rukou významných osobností. „Je strašně skvělý, že je v Českých Budějovicích takový festival,“ neskrýval své nadšení Tomislav Čečka při přebírání ceny za nejlepší dokument.

S tím souhlasili všichni autoři včetně Aleše Doležala, který uspěl v kategorii téma ročníku: „Taková cena je pro mě velká motivace do dalších filmů. Navíc je to tady super a moc se nám tady líbí. Díky.“

Kompletní výtěžek z celého festivalu putoval opět dětem s postižením z českobudějovického Centra Bazalka. „Celkem se nám podařilo vybrat pro děti dvacet tisíc korun, což je opět více než vloni. Mám radost, že dětem z Bazalky tímto můžeme předat krásný vánoční dárek,“ uzavřel letošník ročník ředitel festivalu Milan Pleva.

Vítězové čtvrtého ročníku

 • Malý film
  PříBěh - Jan Mikšík
 • Velký film
  Z nás jeden, jeden z nás - Stanislav Griguš
 • Studentský film
  Večný život, večná mladosť - Daniel Dluhý
 • Animovaný film
  Kuchyňské pohádky - Vojtěch Domlátil
 • Dokument
  Točíme movie, vole! - Tomislav Čečka
 • Téma ročníku
  Věž - Aleš Doležal
 • Dětská tvorba
  Vycpaná duše - Jan-Karel Pavlík
 • Cena diváků
  The Blaster - Robert Vrba

Napsala Michaela Matějková
Tisková zpráva

 


 

Kam dál?

Sto zvířat pro malé i velké už tuto sobotu ve Slavii

úterý, 2. prosince 2014, 13:26

Kapela Sto zvířat, která na sklonku roku 2013 vydala album Tlustej chlapeček se včelou v kalhotách, vyráží v průběhu letošního...

Satisfucktion minulost respektují, přesto stále hledí vpřed

pondělí, 1. prosince 2014, 17:20

Jen málo budějckých kapel se může pochlubit tak kultovním statusem. Satisfucktion jsou již klasika, která horko těžko hledá ve...

Píseň Vánoční pusa poznala světlo světa

neděle, 30. listopadu 2014, 18:47

Krásný vánoční dárek připravila pro velmi nadanou a talentovanou Barunku Sedláčkovou nově se rodící skupina The Greens. Ta se...

Divokej Bill předvedl v Budějcích pořádnou divočinu

neděle, 30. listopadu 2014, 17:39

Páteční koncert oblíbené české kapely Divokej Bill s názvem Akustický turné navštívilo v Kulturním domě Vltava publikum napříč...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.