Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Film o budějckých vědcích měl prostor i na Ekofilmu

 
sobota, 4. října 2014, 12:53

Na několika filmových festivalech mohou během října vidět diváci dokumentární film o terénním výzkumu českobudějovických vědců a studentů Dobrodružství tropické ekologie. Momentálně snímek, který režírovala Kateřina Mikulcová, soutěží na prestižním festivalu Ekofilm.

40. ročník Ekofilmu odstartoval ve čtvrtek 2. října a skončí v neděli 5. října. Tentokrát se koná v Ostravě, Karviné a Českém Těšíně. Kromě samotných filmů opět nabízí zajímavé besedy s tvůrci a tak dále. Letos se na festival přihlásilo 222 filmů, přičemž návštěvníci jich mohou shlédnout 100. Dobrodružství tropické ekologie je jedním z nich.

O čem snímek je? Zachycuje, jak vědečtí pracovníci odhalují bohatství hmyzu a rostlin v tropických pralesech na Papui-Nové Guinei, kde před 18 lety založil profesor Vojtěch Novotný, pracovník Biologického centra Akademie věd ČR a Jihočeské univerzity, výzkumnou stanici. Film mapuje každodenní práci vědců, přibližuje jejich život mezi tamními domorodci.

„Filmů by se tam mohlo natočit dalších deset, protože je to velmi zajímavá země s úžasnou přírodou a čeští vědci tam dělají celosvětově unikátní výzkum. Bez Biologického centra by film jen těžko vznikl, protože na Nové Guinei člověk potřebuje zasvěcené průvodce, a tím nám byl právě profesor Novotný. Rádi bychom se tam vrátili a natočili další filmy,“  řekla režisérka dokumentu Kateřina Mikulcová, se kterou v Ostravě proběhla v rámci Ekofilmu beseda.

Dobrodružství tropické ekologie bude k vidění také na festivalu Life Science v Praze (15. října) a festivalu Aljazeera Documentary Film festival v Kataru (23. - 26. října). Film je zároveň zařazen do sekce East Silver v rámci Dokumentárního festivalu Jihlava a Institutu dokumentárního filmu.

Foto: Press MFF EKOFILM

 


 

Kam dál?

Na prvním Šalmanovickém dýňobraní se podílela celá vesnice

čtvrtek, 2. října 2014, 08:04

Dýňové špízy, dýňová omáčka, dýňový džus, drobenkový dýňový koláč, dvoubarevný dýňový řez s kokosem, dýňová polévka, slaný štrúdl...

Životem nás provázejí andělé všedního dne

pátek, 26. září 2014, 17:23

Do kin přichází nový český film režisérky Alice Nellis, který natočila podle stejnojmenné novely Michala Viewegha. Snímek v...

Hiphopeři vystoupí v Budějcích na zaparkovaném autobusu

úterý, 23. září 2014, 20:27

Žiješ hiphopem? Pak ti určitě neuniklo, že v pátek přijedou do Budějc PSH a Prago Union. Přijď na náměstí Přemysla Otakara II.,...

Češi jsou národem houbařů. Exponáty se objevily na výstavě

úterý, 23. září 2014, 07:15

Více než 300 druhů hub si mohou prohlédnout návštěvníci tradiční mykologické výstavy v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.