Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Festival pouličního umění zažijí Budějce už ve čtvrtek

 
středa, 27. června 2012, 08:39

Ve čtvrtek 28. června proběhne v Budějcích druhý ročník největšího festivalu pouličního umění v jižních Čechách Buskers fest 2012. Celý den se budou v centru na několika scénách - Lannovka, náměstí Přemysla Otakara II., Piaristické náměstí, park Na Sadech, nábřeží, scéna u Jihočeského divadla - pohybovat muzikanti, divadelníci, kejklíři, básníci a další pouliční umělci.

Středobodem všeho dění bude velká stage na Sokolském ostrově, kde bude probíhat hlavní hudební program, během něhož vystoupí kapely Už jsme doma, Budoár staré dámy, Ticho de pre cupé band, Bůhví, Hodně podně a další.

Současně tady bude připraven i bohatý doprovodný program - vegetariánská jídelna, bazárek, lanové překážky, čtení pohádek pro nejmenší, čajovna,... Celý festival startuje ve 14 hodin s tím, že předpokládaný konec v ulicích je okolo 18. hodiny a na Sokolském ostrově ve dvě hodiny ráno.

Festival je ryze nekomerční záležitostí, pořádá ho parta nadšenců ve svém volném čase, nikdo z organizátorů nepobírá žádný honorář, vstup na veškerou produkci je zdarma. Festival je financován ze sponzorských darů a různých grantů. Letošní ročník probíhá za podpory Jihočeského kraje a města Českých Budějovic.

„Naší myšlenkou je, aby město České Budějovice na jeden den v roce ožilo pouličním uměním. Tím, že budou umělci roztroušeni prakticky na každém rohu historického jádra našeho města, zasáhne náš festival téměř každého obyvatele i náhodného návštěvníka naší metropole. Pouliční umělci budou zpříjemňovat lidem cestu do práce, z práce, školákům ze školy, maminkám s kočárky procházku, pejskařům venčení a tak podobně,“ řekl organizátor akce František Ciml.

Podle něj budou mít lidé možnost udělat si chvíli a zastavit se, poslechnout vystoupení, odpočinout si od celodenního shonu všedního dne. „Tím, že muzika, divadla a různá představení budou znít celým městem, vytvoříme jedinečnou a neopakovatelnou, nebál bych se říci až magickou atmosféru, kterou bude prodchnuté nejenom centrum, ale i celé České Budějovice,“ dodal Ciml.

Tento festival nemá obdoby nejen v Budějcích, ale i v celé České republice. Bohužel, v Čechách se stále na pouliční hraní pohlíží jako na něco divného, nevhodného a většina lidí si pod pojmem pouliční hraní představí bezdomovce žebrající o pár korun a obtěžující kolemjdoucí.

„Tento zažitý předsudek bychom rádi vyvrátili a ukázali lidem opravdu kvalitní umělce, kteří hrají po celé západní Evropě, kde pouliční hraní nejenom že má dlouhou tradici, ale přispívá ke koloritu a kulturnosti Paříže, Madridu, Barcelony, Londýna, Berlína a dalších měst. Chceme, aby to byly právě České Budějovice, které se zařadí po bok těchto evropských metropolí a tím třeba nasměrují ostatní česká města,“ přeje si pořadatel Buskers festu.

Na minulém ročníku vystoupilo na deseti scénách na sto umělců z celé České republiky. Vloni festival navštívilo kolem čtyř tisíc lidí, z toho 1500 bylo na Sokolském ostrově, zbytek zhlédl alespoň jedno vystoupení v centru.

Scény Buskers festu 2012

Sady 1 - u fontánky (hudba)
Sady 2 - u pošty (divadlo)
Piaristické náměstí (divadlo)
Lannovka 1 (hudba)
Lannovka 2 (hudba)
Hlavní náměstí - multikulturní scéna (živé sochy, artisti, kejklíři, výstavy,...)
Před Jihočeským divadlem (literární scéna)
Nábřeží (výtvarná scéna)
Sokolský ostrov (hudba)

Tisková informace

 


 

Kam dál?

Červnová Dámská jízda promítala film speciálně pro ženy

pátek, 22. června 2012, 11:13

Dámská jízda v budějckém multikině CineStar inspirovala své věrné i nové účastnice těsně před začátkem léta k vyražení za...

Trio Traktůrek přijede na náměstí se svojí Agropárty

pátek, 22. června 2012, 07:13

Kam o víkendu v Budějcích za kulturou? Třeba za Triem Traktůrek! V repertoáru této hudební formace, která vznikla na budějcké...

Vyhrajte lístky na dnešní Dámskou jízdu v CineStaru

středa, 20. června 2012, 13:28

Máme pro vás jednu bleskovou soutěž. Dnes v půl šesté začíná v sále číslo 7 českobudějovického multikina CineStar červnová Dámská...

Modelky předvedly originální letní modely

úterý, 19. června 2012, 16:16

Minulý pátek 15. června se v Riegrově ulici v prostorách osvěžovny českobudějovického tanečního klubu Kredance uskutečnila módní...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.