Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Expozice v Jihočeském muzeu se budou budovat asi pět let

 
sobota, 20. září 2014, 08:39

Zhruba pět let bude trvat vybudování nových expozic ve zrekonstruovaném Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Řekl to vedoucí odboru kultury krajského úřadu František Chrastina. První stálé výstavy, k 750. výročí založení města, se návštěvníci dočkají v červnu příštího roku.

Obnova monumentální budovy, která skončila v květnu, trvala dva roky a Jihočeský kraj za ni zaplatil 120 milionů korun. V pondělí se muzeum otevře veřejnosti, začne tam velká výstava hub.

"Máme otevřený dům, ale je prázdný, teď se bude zaplňovat krátkodobými výstavami, protože budování stálých expozic je dlouhodobý proces a je finančně hodně nákladný. V jednom ze tří pater podle odhadů přijde na 15 milionů korun. První výstava - Příběh města, bude stát asi pět milionů korun," uvedl Chrastina. Provoz muzea podle něj přijde kraj na skoro 33 milionů korun ročně. 

V budově je 12 výstavních sálů, z toho dva pro krátkodobé výstavy. Další prostory slouží spolkové, klubové a vzdělávací činnosti. Do konce roku se do zmodernizované budovy přestěhuje knihovna. Postupně se tam svezou i exponáty. Těch má muzeum ve správě bezmála milion. Je mezi nimi třeba koňský postroj císaře Matyáše. "Ten se při návštěvě Budějovic tak zadlužil, že tu musel nechat zástavou šperky a postroj. Už je nikdy nevyplatil, takže postroj skončil v muzeu," řekla ČTK náměstkyně ředitele muzea Nora Jelínková.

Depozitáře, kanceláře a dílny postupně zabraly asi třetinu prostor velkoryse postaveného muzea. Tyto prostory se teď vrací původnímu účelu. Týmy expertů pracují na scénářích expozic. Návštěvníci v nich postupně najdou výstavy věnované historii města a fenoménům, jako je sklářství či pivovarnictví. Bude tam i prezentace vltavínů. Chystá se expozice národopisná a pracuje se také na expozici geologie a mineralogie a historie trampingu. Zcela se změnila vstupní hala.

První muzejní sbírky byly v Budějovicích zpřístupněny veřejnosti v roce 1877 v domě U tří korun vedle radnice. Dary místních i krajanů podnítily výstavbu nové budovy. Monumentální objekt vybudovaný v letech 1899 až 1901 v novorenesančním slohu byl otevřen v roce 1903. Muzeum teď spravuje devět objektů a zaměstnává 60 lidí.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Špičkoví kouzelníci z celého světa míří do Týna

pátek, 19. září 2014, 09:12

Týn nad Vltavou ovládnou dnes a zítra kouzla a magie. Na tradiční přehlídce Kouzelný koktejl se představí nejlepší kouzelníci z...

Kostýmy pro divadelníky se připravují několik měsíců

čtvrtek, 18. září 2014, 13:15

Jihočeské divadlo musí na každý rok připravit několik desítek nových kostýmů. Oblečení, v němž herci vystupují, se mění podle...

Somersby Gangster Trippin: Pátek, drum and bassu svátek!

středa, 17. září 2014, 19:12

Nový školní rok začal a s ním přichází i první budějcký poprázdninový mejdlo! Somersby Gangster Trippin je tu zas a do 22:00...

Muzeum se po dvouleté rekonstrukci otevře veřejnosti

středa, 17. září 2014, 08:50

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích se v pondělí po dvouleté rekonstrukci opět otevře veřejnosti. Návštěvníci v něm letos...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.