Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Evropská premiéra hiphopové opery sklidila úspěch

 
pátek, 28. února 2014, 10:13

Atmosféra jako z filmu Sin City, beatbox, hip hop. Kreativní umělci z Izraele představili jihočeskému publiku ojedinělou operu The City. Představení proběhlo v DK Metropol v rámci divadelního festivalu Malá inventura, který letos do Budějc poprvé přinesl taneční prostor Kredance.

The City napsali a zrežírovali Amit Ulman, Omer Havron a Omer Mor, tedy členové The Victor Jackson show, izraelské hiphopové skupiny, která má na kontě již několik koncertů a dvě EP. Celkově se jich na rapové opeře podílí pět - dalšími dvěma jsou členové jeruzalémského divadla Incubator Theater Dorit Lilien a Roni Rocket.

The City je detektivka postavená na filmu noir. Rapová opera je komponována jako dlouhá píseň, která kombinuje rap, hip hop, mluvené slovo s divadelními a básnickými texty. Hudba je prakticky nepřetržitá, proto nejde o muzikál, ale operu.

Každý návštěvník obdržel při vstupu buď anglický, nebo český text s dějovou linkou. Celá opera byla z původního hebrejského znění předělána do angličtiny. Díky tomu zřejmě v sále seděli samí mladší diváci, což není u běžných oper zvykem.

„Musel jsem se pekelně soustředit, abych rozuměl tomu, co zpívají. Někdy rapovali tak rychle, že jsem netušil, o co jde, ale na druhou stranu mi to vůbec nevadilo. Hudba byla úžasná. Celé představení bylo skvělé,“ řekl Petr Straka.

Tvůrci s hiphopovou operou vyrazili do světa poprvé. Premiéru v Evropě měli v DK Metropol, kde se jim dostalo patřičné odměny za jejich snahu a odvahu. Při závěrečném aplausu budějcké publikum povstalo a nadšeně pískalo. Za odměnu dostalo hudební nášup v původním hebrejském znění. Nikdo nerozuměl ničemu, ale nadšeni byli všichni.

 


 

Kam dál?

Město nejvíce podpořilo projekt Krajinské korzo

středa, 26. února 2014, 15:04

První výzva dotačního programu na podporu kultury v Budějcích pro tento rok je uzavřena. V novém elektronickém systému města...

Literární festival nabídne sběr knih i divadlo bezdomovců

středa, 26. února 2014, 08:47

Začalo to sklenkou červeného v literární kavárně a skončilo u podání grantu na radnici pro podporu velkého festivalu živé...

Ženy se nechaly inspirovat luxusním spodním prádlem

úterý, 25. února 2014, 09:24

Vůně kávy a silného parfému se minulý týden linula foyer budějckého multikina CineStar. Čekání na Dámskou jízdu si něžné pohlaví...

Izraelskou hiphopovou operu uvidí také Budějčáci

úterý, 25. února 2014, 08:14

Premiéra izraelské hiphopové opery The City je na programu dnes od 19.30 hodin v DK Metropol. Představení lidé uvidí jako součást...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.