Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dotkněte se historie, lákala Jihočeská vědecká knihovna

 
neděle, 25. března 2012, 13:32

Výstava pěti mimořádných děl, ze kterých by si každý milovník historie a literatury, ale nejen on, vybral to své, se uskutečnila 22. a 23. března v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích.

K vytvoření této akce přispěla velkou měrou digitalizace katalogových výtisků. „Tímto viditelným způsobem jsme chtěli dát najevo, že katalog stále existuje, ale velká historická díla je třeba chránit,“ zdůvodňuje vznik krátké výstavy Jindřich Špinar, vedoucí oddělení historických fondů.

K vidění bylo první vydání prvního dílu Bible kralické, Brána jazyků otevřená od Komenského, vydaná v době jeho života, Kladivo na čarodějnice z roku 1490, Atlas novus, ručně kolorovaný barokní atlas světa z 18. století, a Práva městská Království českého – nejvýznamnější právnický spis z předbělohorské doby.

Za dva dny se přišlo dotknout historie kolem sedmnácti set návštěvníků, kteří si mohli těmito vzácnými výtisky sami prolistovat a vyslechnout odborné komentáře. Po skončení výstavy se knihy přesunou zpět do depozitářů ve Zlaté Koruně.

„Všichni, kteří budou mít zájem nahlédnout do těchto knih, si je budou moci najít na internetu. Pokud by někdo potřeboval fyzický výtisk, může zajet do Zlaté Koruny, kde je studovna a knihy si prolistovat tam,“ dodává Špinar.

 


 

Kam dál?

Krása orchidejí v Metropolu doslova vyráží dech

sobota, 24. března 2012, 15:50

Výstavní prostory kulturního domu Metropol se proměnily v barevnou záplavu tropických rostlin. V pátek 23. března tam začal 13....

Je to tady: Předpremiéra Okresního přeboru už v neděli!

pátek, 23. března 2012, 10:08

Dlouho očekávaný snímek z dílny tvůrců televizního seriálu Okresní přebor se poprvé objeví na plátně už tuto neděli od 18.30...

SOUTĚŽ: Vyhrajte dva lístky na koncert Marty Kubišové!

středa, 21. března 2012, 11:06

Již tento pátek přijede do Českých Budějovic místní rodačka, zpěvačka Marta Kubišová. Trojnásobná vítězka Zlatého slavíka...

Budějcké multikino dnes slaví kulaté jubileum

středa, 21. března 2012, 09:52

Přesně před deseti lety bylo v Českých Budějovicích otevřeno multikino CineStar. Tato společnost otevřela první zařízení tohoto...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.