Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dominik Lang zboural zdi v budějckém Domě umění

 
úterý, 17. září 2013, 19:18

Trojnásobný finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého a reprezentant Česka na benátském bienále Dominik Lang ´zboural´ zdi v českobudějovickém Domě umění. Z galerie moderního umění o pěti místnostech monumentální geometrickou skulpturou u nosné zdi vytvořil jediný prostor.

Podstatný pro Langa zpočátku nebyl ani tak samotný prostor galerie se zvláštní dynamikou, jako její profil. „Instalace vychází ze základních geometrických těles, na kterých stojí architektura,“ řekl Dominik Lang.

S podobným typem geometrických tvarů chtěl pracovat, ale až díky prostorům Domu umění ho napadlo možné řešení. Kolem středové zdi, která prostor dělí do pěti místností, instaloval obří bílé kvádry, krychle a koule prolínající se od podlahy ke stropu.

„Tím, že jsem obestavěl tuhle stěnu, jakoby smazal z toho prostoru, tak pocitově, podvědomě vznikla velká prostora, do které je umístěna socha, která natolik tu stěnu objímá, že ta stěna není vidět. Takže člověk se nachází v jednom prostoru, kterým může procházet,“ popsal své dílo.

S vernisáží byla v Českých Budějovicích spojena prezentace Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarníky do 35 let. Lang je letos už potřetí ve finále.

„On je v podstatě naší hvězdou v mezinárodním měřítku, což se málokterému umělci v jeho věku podaří. Je naprosto logické, že ho mezinárodní porota letos vybrala do finále,“ řekla předsedkyně Společnosti Jindřicha Chalupeckého Lenka Lindaurová.

Třiatřicetiletý Dominik Lang míní, že nejde ani tak o to cenu získat, být ve finále je pro všechny čest. Uznává ji, protože motivuje mladé autory k lepším výkonům a většina laureátů se vyprofilovala ve světově známé umělce. Navíc dává zpětně české scéně dobrou reflexi ze zahraničí.

Dominik Lang, vedoucí ateliéru sochařství pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, se narodil v roce 1980 v Praze. V 28 letech získal diplom na pražské AVU. Během studií trávil čas i na New York Coopers Union. Má za sebou řadu výstav v předních evropských galeriích.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Víkend v Hluboké byl ve znamení vína

pondělí, 16. září 2013, 20:00

Minulou sobotu bylo na hlubockém Náměstí Československé armády rušno. Konaly se tady totiž tradiční Jihočeské slavnosti vína....

SOUTĚŽ: Přední rockabilly kapely pokřtí své nové desky

pátek, 13. září 2013, 11:48

Dnes od 21 hodin vystoupí v Mighty baru Velbloud přední české rockabilly kapely - Slapdash a Mordor's gang. Obě formace jsou v...

Zručnost jihočeských žen ukázala výstava patchworku

pátek, 13. září 2013, 11:23

Jak vypadá umění sešité z mnoha malých kousků, o uplynulém víkendu předvedly jihočeské patchworkářky, které uspořádaly nádhernou...

Skautské oddíly v sobotu obsadily Sokolský ostrov

čtvrtek, 12. září 2013, 12:15

Minulou sobotu bylo na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích rušno. Konal se zde totiž pátý ročník Skautské pouti, tentokrát...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.