Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dolní Slověnice se opět mohou pyšnit vlastním muzeem

 
středa, 30. července 2014, 17:10

Stará řemesla, ale i historii obce od středověku do 20. století. To vše naleznete ve znovuobnoveném muzeu v Dolních Slověnicích poblíž Lišova na Budějcku. Expozice, která byla slavnostně otevřena v neděli 27. července, se nachází v budově bývalé školy.

„Pro letošní rok bude muzeum otevíráno příležitostně anebo po domluvě přes mail muzeum.slovenice@seznam.cz. V příštím roce by snad měla být stanovena pravidelnější otevírací doba přibližně dvakrát za měsíc. Všichni na muzeu pracujeme jen ve svém volném čase,“ uvedl Jan Ciglbauer ze spolku Historie severního Českobudějovicka, který se na chodu muzea podílí.

Národopisné muzeum Dolní Slověnice bylo založeno již v 60. letech minulého století. Stál za ním místní kronikář Josef Turinský. Nacházelo se v areálu středověké tvrze a návštěvníci v něm mohli nalézt staré zemědělské a řemeslné stroje, ale i nejrůznější písemnosti, které se týkaly obce.

„Po předčasné Turinského smrti nikdo v jeho práci nepokračoval a sbírky zůstaly uzavřeny. Ve staré kamenné budově ale trpěly vlhkem a byly proto v roce 1990 přestěhovány do budovy zrušené školy,“ zmínili provozovatelé muzea.

Zlom nastal v minulém roce, kdy se muzea ujal Historický spolek Slověnice. Díky finanční podpoře města Lišov se podařilo dokončit základní rekonstrukci, která byla pro provoz muzea nutná.

Expozice se nachází ve dvou sálech a vzhledem k tomu, že 28. července uteklo 100 let od vypuknutí 1. světové války, naleznete v ní i malou výstavku, která připomíná padlé vojáky Dolních a Horních Slověnic.

 


 

Kam dál?

Festivalový tahák je tady! Na Lipně vystoupí Čechomor

středa, 30. července 2014, 11:13

Dnes večer hostí frymburská pláž další festivalový program. Na pódiu nad hladinou Lipna nejdřív zahraje kapela Strong Coffee a...

Řemeslný jarmark v Holašovicích vzali lidé útokem

úterý, 29. července 2014, 13:27

Tkalci, kováři, lidoví umělci, perníkáři... Na 250 řemeslníků z Čech, Moravy, Slezska, ale i Slovenska a Maďarska obsadilo na tři...

SOUTĚŽ: Ve Frymburku dnes zahrají Ewa Farna a Olympic

pondělí, 28. července 2014, 16:12

První ročník charitativního multižánrového festivalu Frymburkfest - Lipno 2014 pokračuje dnes večer dvěma koncerty. Od půl deváté...

Hvězdy budou zpívat z hladiny Lipna pro postižené děti

sobota, 26. července 2014, 09:26

Speciální rozměrné pódium přímo na hladině lipenské přehrady, na dohled z veřejné pláže ve Frymburku, se stane dějištěm...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.