Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dny slovenské kultury nabídnou bohatý program

 
středa, 12. února 2014, 09:14

Divadla, koncerty, výstavy, módní show i setkání spisovatelů nabídnou od soboty Dny slovenské kultury v Českých Budějovicích. Na programu 15. ročníku jsou i Dny slovenské kuchyně a Haluškové preteky - soutěž ve vaření halušek s Petrem Stupkou a Lidovou hudbou bratrů Wimmerovců.

Slováci obohatí kulturní nabídku v krajském městě až do neděle 23. února. Osmidenní přehlídka nabídne divadelních představení, třeba oblíbenou komedii Zkrocení zlé ženy v podání Divadla Commedia Poprad či Mandarinkovou izbu s Marošem Kramárem a také nejznámější operetní melodie v podání sólistky Nové scény Bratislava Juliany Jamriškové a Dušana Jarjabky, sólisty Slovenského národního divadla. V Horké vaně sehraje Divadlo Thalia Teatro činoherně loutkové interaktivní představení pro rodiny s dětmi Červeňkrál a Žltovláska.

Na programu jsou také čtyři vernisáže - v Radniční síni bude vystavovat sochy a obrazy Andrej Margoč, v Café klubu Slavie fotografie Marián Béreš, v Galerii Nahoře budou studentské fotografie a v Domě umění bude vystavovat Viktor Kopasz.

Uskuteční se také swingový koncert slovenské kapely či módní show slovenských a českých návrhářek Andrey Vonkomerové, Zuzany Labudové, Lady Vyvialové a Silvie Urbancové.

„Ve Dnech slovenské kuchyně, stejně jako vloni, kdy jsme měli velký úspěch, opět chystáme halušky s brynzovou omáčkou, strapačky se zelím a uzeným masem, klasickou slovenskou polévku ze dvou druhů ryb, klasickou brynzovou pomazánku a jeden z tradičních slovenských dezertů - kremež,“ řekl provozní manažer hotelu Clarion Roman Koprolín.

Slovenské menu připravili i v dalších čtyřech restauracích - Hotelu Budweis, v Masných krámech, restauraci Metropol a v Grand hotelu Zvon. Soutěž o nejlepší halušky bude v pátek 21. února v 16 hodin v hotelu Clarion.

„V Jihočeském kraji se při posledním sčítání v roce 2011 hlásilo ke slovenské národnosti 6602 obyvatel, v krajském městě potom z 93 715 obyvatel 959 lidí,“ řekla Petra Dolejšová z Českého statistického úřadu.

Slovenského původu jsou primátor Juraj Thoma, který se narodil v Nitře, i jeho náměstkyně Ivana Popelová. Ta pochází z Bratislavy. Město na náklady Dnů slovenské kultury přispěje 270 tisíci korunami.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Jubilejní Sportovní ples nakonec bez Čáslavské i Zátopkové

pondělí, 10. února 2014, 13:04

Den po slavnostním zahájení XXII. zimních olympijských her v Soči se v budějckém Domu kultury Metropolu konal v pořadí již desátý...

RECENZE: Dědictví 2 aneb Smutný náhled do dnešní doby

neděle, 9. února 2014, 11:59

Jelikož bylo zkouškové období, řekla jsem si, že by bylo ideální zaplácnout prokrastinační čas nějakým nenáročným filmem, nejlépe...

RECENZE: Nový Robocop? Po brutalitě a krvi ani stopy

pátek, 7. února 2014, 13:56

Když se řekne Robocop, okamžitě cítím silný závan nostalgie... Ošuntělé „véháesky“, jednohlasný a značně otřesný „dabing“ a...

SOUTĚŽ: Zatančete si společně s úspěšnými olympioniky

středa, 5. února 2014, 09:28

Chcete se osobně setkat s bývalou sportovní gymnastkou Věrou Čáslavskou, atletkou Danou Zátopkovou nebo volejbalistou Pavlem...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.