Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dny evropského dědictví otevřou budějovické památky

 
úterý, 13. září 2011, 12:18

Deset zajímavých budějovických objektů můžete navštívit již tuto sobotu během Dnů evropského dědictví. Tato akce s dvacetiletou tradicí každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.

Tématem letošního ročníku Dnů evropského dědictví zní „Památky - tvůrci panoramatu našich měst a městeček.

Příznivci historických památek si přijdou na své například při prohlídce historické radnice i s novodobou přístavbou na náměstí Přemysla Otakara II. Zájem o návštěvu této památky je každoročně velký, proto je dobré si prohlídku předem zarezervovat například v Informačním centru.  „Protože počet účastníků při jedné prohlídce bude omezen na 25 osob, zájemci si mohou zajistit časovou vstupenku tak, aby zbytečně nečekali a nepřicházeli o čas, který mohou využít k návštěvě dalších památek,“ uvedl českobudějovický primátor Juraj Thoma.Návštěvníci budou moci nahlédnout také do budovy Jihočeského muzea, Muzea koněspřežky v Mánesově ulici, navštívit historický objekt Železná panna,Biskupskou zahradu na Zátkově nábřeží, Rabenštejnskou věž nebo Husův sbor na Palackého náměstí. Povolený vstup je také do Dominikánského kláštera na Piaristickém náměstí, kostela Panny Marie Růžencové v Žižkově ulici, kostela sv. Prokopa a sv. Jana Křtitele ve Staroměstské ulici. Budějovické památky otevřou své brány v deset hodin dopoledne a uzavřou se v 17 hodin. Během této doby bude navíc na náměstí probíhat doprovodný program, jehož moderování se ujme Petra Taudyová. „Cílem tradiční zářijové akce je obrátit pozornost veřejnosti na různorodé fenomény přírodního a kulturního dědictví a připomenout si tak kořeny naší i evropské civilizace. České Budějovice se díky svým historickým památkám těší zájmu turistů z různých zemí světa, avšak ne všichni místní obyvatelé památky svého města dobře znají," řekl dále Thoma.

Kromě budějovických památek můžete navštívit například také nedaleký státní zámek Hluboká nad Vltavou – mimořádně je zcela zdarma zpřístupněna prohlídková trasa Zámecké kuchyně s prodejem cukrovinek vyrobených přímo v kuchyni. V Jindřichově Hradci můžete vyrazit na prohlídku sklepů pod Gotickým křídlem, zpřístupnění sklepů nabízí také Nové Hrady. Milovníci přírody si jistě přijdou na své v Českém Krumlově – navštívit zde totiž mohou nově dokončenou část Horské zahrady, která představuje příklad krajinářské úpravy doznívajícího sentimentalismu a raného romantismu.

Dny evropského dědictví hledají cesty ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. V České republice se EHD konají pravidelně od roku 1991 v první polovině měsíce září. Od roku 1998 je jejich hlavním garantem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které vždy ve spolupráci s jedním z členských měst pořádá národní zahájení. Partnery hlavního garanta jsou Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

Autor: Olga Píšová, Budějcká Drbna

 


 

Kam dál?

Teplárna umožnila akcionářům nahlédnout do forenzního auditu. Ten...

pondělí, 12. září 2011, 17:41

Teplárna České Budějovice umožnila akcionářům společnosti ve dnech 28. srpna až 9. září 2011 nahlédnout na forenzní audit, který...

Krásné trhy, krásné počasí

pondělí, 12. září 2011, 12:22

V pátek jsme vás naši milí čtenáři pozvali na novou prodejní akci Trh U vrby. A protože se nám program na pozvánce zdál zajímavý,...

Projekt „Jižní spojka“ opět aktuální!

pondělí, 12. září 2011, 07:33

V červnu rozbouřil budějcké veřejné mínění záměr vybudovat tzv. obchvat – Jižní spojku - , jehož trasa by vedla kolem nemocnice,...

Trh U vrby – nový farmářsko-řemeslný trh v Budějovicích

pátek, 9. září 2011, 09:37

Ledové čaje mnoha chutí, klobásku s kyselým zelím, křupavé jihočeské zelňáčky, nebo jemnou dýňovou polévku a další dobroty můžete...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.