Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Divadelní sál KD Slavie ožil vystoupením ochotníků

 
čtvrtek, 5. dubna 2012, 08:38

Hra Proti větru – nahniličko v podání Šumavského ochotnického spolku z Prachatic byla k vidění minulou sobotu v divadelním sále budějckého Kulturního domu Slavie.

Představení nenavštívilo mnoho diváků, přišlo jich jen něco okolo dvaceti. Budějcká Drbna si proto řekla: „Proč asi? Nemají Budějčáci rádi amatérská divadla? Nebo nejsou zvyklí, že se v divadelním sále KD Slavie něco hraje? Co to bude vlastně za hru?“

Světla zhasla. V sále bylo ticho. Oranžové paprsky dopadly na kovovou postel, ze které se vyhrabala postava. Žena vstala a pustila rádio. Ozval se příjemný hlas Pavlíny Filipovské, která zpívala píseň Včera neděle byla. Z peřin se vyhrabala další postava – Andy v podání Rastislava Škropila. Téměř beze slov se odehrála snídaně. Z postele se vyklubala ještě babička, snad nejvtipnější persona celé této hry.

Diváci během hodinového vystoupení byli svědky typických domácích scén manželského soužití, kdy po dlouhých letech probouzení se vedle sebe nemůže jeden druhého vystát, všechno se mu na něm protiví. Je nespokojený a přemýšlí, kde jinde mohl být, kdyby...

Do nastolené situace vpadnou z ničeho nic tři Slováci. Celý děj se odehrává po revoluci, takže prachy jsou to, oč tu běží. Jore Echar Klavijo, Miroslav Gros, si hraje na bosse, který se v penězích jen topí. Jako správný pracháč má po boku dvě ženy, jednu holčičku, druhou dámu.

Jorche zatáhne celou rodinu do podivného kšeftíku, kdy se na scéně objeví další prapodivná persona, tajná agentka Balantine. Rozjíždí se bizarní show, kde dochází ke konfrontaci obyčejné rodiny s rádoby inteligencí. Vtip střídá vtípek, akce reakci. Nakonec Božena hloupě nalítne Jorgemu a podvede Andyho. Ten zas ulítne s Balantine.

Vtom nastane temná pauza. Světla se rozsvítí a vedle sebe v posteli leží opět Božena a Andy, kteří si uvědomují, jak rádi spolu vlastně jsou. „Moc se nám to líbí, už jsme na jednom jejich představení byli, to nás nadchlo, a tak jsme si na internetu vyhledali jejich další hru a opět nezklamali. Do divadla chodíme často, hlavně do Jihočeského,“ pověděla paní sedící Budějcké Drbně po pravici.

Divadelní rekvizity byly typické pro dobu, v níž se hra odehrává. Lednici, která se otvírala šlápnutím dole na čudlík, měl nedávno ještě každý z nás. Dobře se tedy toto představení hodilo právě do divadelního sálu ve Slávii, kde se čas také ještě zastavil. Například lampičky na zdech ve mně vyvolaly vzpomínku na babiččin byt, kde se v obýváku vyskytovaly identické kopie.

Podání hry Šumavským ochotnickým spolkem vychvaloval i její autor Jan Kraus. „Zatím se ukazuje, že to někteří amatéři hráli mnohem lépe, než takzvaní profesionálové. Vy to hrajete v některých místech dokonce přesněji než my, kteří už máme zažité určité zlozvyky. Bylo fajn vidět tohle představení,“ vzkázal.

 


 

Kam dál?

Kerong se vrací. Je větší, hezčí a nadupanější!

středa, 4. dubna 2012, 11:33

Název Kerong už na jihu Čech zná každý pořádný fanda elektronické muziky jako párty, na které při jejích předchozích osmi dílech...

Oblíbenci z filmových pláten řádili ve Slavii

úterý, 3. dubna 2012, 08:53

Asterix líbá Caesara, Lara Croft vesele debatuje s vězněm, Petr Pan pojídá popcorn. Kde že se to Budějcká Drbna ocitla? Zašla se...

SOUTĚŽ: Zajděte si na Okresní přebor spolu s hráči Dynama

čtvrtek, 29. března 2012, 20:29

Ve čtvrtek uvedlo budějcké multikino CineStar v oficiální premiéře nový český film z fotbalového prostředí Okresní přebor –...

Holanďan rozvíří prach tanečního prostoru Kredance

čtvrtek, 29. března 2012, 17:56

Už v sobotu budete mít jedinečnou možnost vrátit se zase na chvíli do doby, kdy v módě byla jednoduchá elegance podtrhnutá...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.