Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Desítky Budějčáků přihlížely velikonočnímu hrkání

 
sobota, 19. dubna 2014, 20:01

Kdo od čtvrtka sen tam prošel městem, jistě mu neunikly pronikavé zvuky velkých dřevěných hrkaček. Průvody 72 hrkačů v černých oděvech a bílých škraboškách připomínaly křesťanský význam Velikonoc, které jsou pro věřící důležitější než Vánoce, neboť došlo ke vzkříšení Ježíše.

Několik skupinek hrkačů, každá čítající 17 lidí, vycházelo z Piaristického náměstí a korzovalo ulicemi města. Na náměstí Přemysla Otakara II. vyšla každá skupinka z jednoho rohu a u kašny se spojily v jednu.

Budějčáci průvod s různými symboly a působivým hudebním doprovodem mohli sledovat od čtvrtka do soboty celkem sedmkrát. Na Velký pátek šli hrkači, pod vedením divadelníka Víti Marčíka, čtyřikrát.

Od osmi do dvanácti hodin pak bylo k vidění tesání křížů na Piaristickém náměstí, náměstí Přemysla Otakara II., U Beránka, U Černé věže a u Biskupského gymnázia. V poledne byly vztyčeny.

Naposledy vyšel průvod na Bílou sobotu v poledne. Hrkání se koná proto, že od čtvrtečního večera do sobotní noci nezní zvony. Podle staré tradice je ráno, v poledne a večer nahradí hrkače, řehtačky a klapačky.

Video: Arnošt Doskočil

 


 

Kam dál?

Hodinová světelná show rozbliká vysokoškolské koleje

pátek, 18. dubna 2014, 16:08

Vysokoškolští studenti ubytovaní na kolejích i obyvatelé Brna, Prahy a Českých Budějovic v dubnu budou moci přihlížet blikajícím...

Dobrovodská pouť láká na tradiční jarmark i atrakce

čtvrtek, 17. dubna 2014, 13:34

Oblíbená Velikonoční pouť začne v Dobré Vodě u Českých Budějovic již tuto sobotu. Téměř osm set metrů dlouhá řada 110 stánků...

Literatura (ne)žije! Názvy zastávek ve verších a kniha zdarma

středa, 16. dubna 2014, 14:45

„To je hrozný. Ty děti dneska vůbec nečtou.“ Kdo z nás tuhle větu nikdy neslyšel, nechť hodí knihou. To že je literatura stále...

Světová hvězda drumandbassu B-Complex v Budějcích

úterý, 15. dubna 2014, 20:48

V rámci dubnového Somersby Gangster Trippin‘ přijede rozehřát v jarním chladném počasí budějcké publikum v pátek 18. dubna do...

 

Komentáře

Vít Profant

Velikonoce byly odjakživa lidové svátky jara a ti, kdo by si je chtěli přivlastnit, ať jdou do p...

neděle, 20. dubna 2014, 14:07
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.