Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Cestovatelé představili Namibii, nejafričtější zemi Afriky

 
čtvrtek, 24. května 2012, 11:13

Zatímco na Sokolském ostrově před týdnem dováděli studenti, v Horké Vaně se odehrával další z tematických večerů uváděných Janem Cempírkem. Řeč byla o dalším africkém státě, kouzelné Namibii.

Hostem, který nám o této ´africké zemi pro začátečníky´ povyprávěl, byl Jarda Michal, ředitel cestovní kanceláře, která jihočeské dobrodruhy vozí hotelbusy téměř po celém světě. Minule jsme se setkali s Bobem Stupkou, který nám zarytě vyprávěl o zážitcích s Marokem, nyní jsme napjatě a opět s velkým veselím poslouchali Jardu Michala, který stejně nadšeně vyprávěl o Namibii.

Jarda Michal bavil příchozí posluchače nejenom vtipným komentováním pouštěných videí, ale také historkami a zážitky z cestování po Namibii. Dozvěděli jsme se, že tato země je ze všech afrických zemí nejafričtější. Proč? Je plná nádherné fauny, flóry, nerostného bohatství a milých domorodců.

Viděli jsme videa z Národního parku Etoscha, kde je možné pozorovat volně žijící zvěř jen pár metrů od auta. Byli jsme svědky události, která se jen tak nevidí, a to lvice na lovu. Dívali jsme se na dovádějící slony, lvy a hrochy. „Hroch má jemnou kůži, proto je furt ve vodě, aby se nespálil. Tam je to taková nádhera, že sedíte v autě a čučíte, ani nefotíte, užíváte si ten neopakovatelný prožitek,“ vyprávěl Jarda Michal.

Dále jsme se podívali za kmenem Himba, červenými lidmi, kteří na sebe natírají červenou hlinku se sádlem, aby se uchránili před sluncem. „Ženy mají krásnou hladkou pleť, a přestože se nemyjí, mají svou příjemnou specifickou vůni. Voní jako klobásy. Místo mytí se vykuřují kořínky,“ poutavě popisoval Michal a jeden z účastníků jejich zájezdu po Namibii směle přitakával.

„Nebojte se Afriky, všude se domluvíte anglicky,“ láká Jarda Michal posluchače na africký kontinent. Jednou ze zvláštností Namibie je to, že se zde domluvíte i německy. Dříve to bývala německá kolonie. Jedna z typicky známých německých pochoutek je tam doteď velice oblíbená. Jde o štrůdl, který jsme mohli ochutnat i během přednášky.

Po skvělém vyprávění o Namibii Jardou Michalem nám Jan Cempírek přečetl jednu z legend křovácké mytologie Podivný tvor, kterou napsal James Mahoney. Poté Cempírek pozval na pódium Horké Vany jednoho z dalších hostů, kteří pobyli nějaký čas v Namibii. Byl jím hlavní geolog Jihočeského muzea Petr Rajlich.

Ten nám povyprávěl o nerostném bohatství Namibie – diamantech, dioptázu a železném meteoritu, který se stal turisticky vyhledávanou atrakcí, jelikož váží 60 tun. Kousek tohoto těžkého nerostu koloval mezi příchozími. Také nám byl do ruky půjčen růženín dovezený právě z Namibie.

Jedním z nejdiskutovanějších nerostů večera se stal diamant, který se v Namibii těží ve velkém a používá se hlavně ve šperkařství. Dnešní produkce je 2,5 milionu karátů ročně, takže je jasné, kde je zakopané jádro všech namibijských sporů...

Přednášku zakončil Jarda Michal promítáním videa z úchvatných Viktoriiných vodopádů. Příchozí posluchači odcházeli opět plni dojmů a dobré nálady. „Lépe bych to říct nedokázala. Kdybych mohla, jela bych tam hned. Když si představím, že se dívám na stádo slonů dovádějících ve vodě při zapadajícím slunci... Myslím, že pan Michal to vystihl přesně – sedíte a čučíte,“ sdělila Budějcké Drbně Jana Nováková.

 


 

Kam dál?

Budějcké náměstí se bude vlnit v rytmu čtverylky

středa, 23. května 2012, 14:30

Stovky tanečníků se sejdou v pátek 25. května ve 12 hodin na náměstí Přemysla Otakara II. A o co že půjde? Bude se tancovat....

Padla první klapka, Troška začal točit Babovřesky

úterý, 22. května 2012, 23:53

Malebná vesnička Dobčice na Českobudějovicku ožila v úterý 22. května čilým ruchem. Náves ve stylu selského baroka obsadili...

Festival Přírodovědecké fakulty slavil výročí univerzity

pondělí, 21. května 2012, 16:47

Jihočeská univerzita slaví dvacáté narozeniny a Přírodovědecká fakulta jí jako dárek minulý čtvrtek nadělila OpenAir festival,...

Dusilová by si příště v Budějcích přála více posluchačů

čtvrtek, 17. května 2012, 19:33

Ve všech médiích se pějí ódy na nové album Lenky Dusilové. Kohokoliv se Budějcká Drbna zeptala na album Baromantika, všichni...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.