Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Českobudějovická Slavie ožila, čeká ji rekonstrukce

 
čtvrtek, 7. března 2013, 08:24

Blues-rockový Paul Lieberman Quartet nebo třeba Frank Morey & His Band z USA a Hundred Seventy Split z Velké Británie přijedou do Highway 61. Návštěvníky láká do někdejšího spolkového domu také program Café Klubu Slavie, Klub Aktiv či Jóga centrum, využití má i velký sál a klubovny.

Radnice ve svém střednědobém investičním plánu do roku 2015 počítá s postupnou rekonstrukcí Domu kultury Slavie, který je od roku 1962 majetkem města.

„Do 20. března předložím radě města návrh dalšího postupu pro rekonstrukci Slavie. Podle harmonogramu by mohla být obnova objektu dokončena v roce 2016,“ řekla náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Do klubu Highway 61 lidé mohou přijít nejen na živé koncerty kapel z Evropy i zámoří, ale také si je poslechnout v knihovně čítající několik set CD.

Klub se otevíral před osmi měsíci v rámci projektu Oživení domu Slavie, teď snese srovnání s nejuznávanějšími pražskými kluby zaměřenými na jazz a blues.

Také Café Klub Slavie našel své příznivce. Vloni podle Davida Matějíčka uspořádal na 200 koncertů, přednášek, projekcí a jiných, většinou tematických kulturních akcí, jako třeba Retroparty. Navštívilo ho více než deset tisíc lidí.

Tento měsíc zahájí sérii koncertů kapel známých jmen v klubové podobě. Přijede pop-funková formace Romana Holého Monkey Business, Traband, COP, Čankišou, Tatabojs i česká rocková legenda Blue Effect.

Ve velkém sále bude na jaře třeba výstava vláčků, terarijní burzy či odpolední čaje, které měly ve Slavii před desítkami let tradici.

Původně německý Spolkový dům byl postaven v letech 1871 až 1872, dva roky poté, kdy česká Beseda postavila Besedu Na Sadech. Byl projektován jako kulturní, společenské a politické centrum českobudějovických Němců.

Za Hitlera se stal centrem německého hitlerovského nacionalismu, později v něm sídlil krajský sekretariát KSČ, pak byl odevzdán městu, později sloužil armádě, od čehož se odvíjí místní název Armáďák. V roce 1960 ho ministerstvo obrany předalo státu a stát v roce 1962 městu.

V roce 2011 tým mladých architektů z pražského Ateliéru Edit! představil projekt možné rekonstrukce Slavie, v němž se nová prosvětlená architektura snoubila s historickým objektem. Součástí byla třeba přístavba východního křídla či sjednocující prostor pro setkávání. Vedle reprezentačního sálu architektonická studie počítala s klubovou scénou i zkušebnami.

Studie českobudějovického Atelieru 8000 zase kladla důraz na konkurenceschopnost a ekonomickou udržitelnost. Rada města bude nejspíše hlasovat pro finančně umírněný směr rekonstrukce.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Na Dámské jízdě se vědomě vařilo s Biolenkou

čtvrtek, 7. března 2013, 01:24

Hostem březnové Dámské jízdy v multikině CineStar ve středu byla Lenka Žák, kterou většina lidí nezná jinak než pod přezdívkou...

Naďa Konvalinková se představí jako matka Levinová

středa, 6. března 2013, 19:42

Dům kultury Metropol uvede ve čtvrtek od 19 hodin vtipnou crazy komedii Sheldon a jeho matka paní Levinová v podání umělců z...

Arte della Tlampač a Strong Coffee zaplnily Slavii

úterý, 5. března 2013, 09:00

V pátek večer to v Café Klubu Slavie kulturně vřelo. Nejdříve proběhlo představení nezávislého divadelního spolku Arte della...

FOTO: Ve švýcarském cirkuse zavlála česká vlajka

pondělí, 4. března 2013, 12:23

Ušlechtilí koně, exotická zvířata, šikovný pejsek, žongléři, akrobaté nebo klaun. Ano, do Budějc dorazil cirkus, a to až ze...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.