Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Češi jsou národem houbařů. Exponáty se objevily na výstavě

 
úterý, 23. září 2014, 07:15

Více než 300 druhů hub si mohou prohlédnout návštěvníci tradiční mykologické výstavy v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Podle členů mykologického klubu je to jedna z nejbohatších výstav v pětatřicetileté historii a až do čtvrtka se na ní budou objevovat nové exponáty.

ČTĚTE TAKÉ: Expozice v Jihočeském muzeu se budou budovat asi pět let

Že jsou Češi národ houbařů, prokazují znalosti dětí z mateřských škol, které hned v pondělí po ránu zaplnily prostory výstavy. Čeká je tam zajímavé vyprávění a soutěže. Návštěvníci už také začali přinášet do poradny jim neznámé druhy hub.

Srdce houbařů v muzeu zaplesá třeba nad širokou paletou druhů hřibů: jsou mezi nimi smrkové, bronzové, dubové, medotrpké nebo třeba vzácný hřib rubínový a Le Galové zapsaný v červené knize ohrožených druhů. Svou krásou na sebe upozorňují i obří exponáty korálovců. Houbaři si na výstavě, která potrvá do čtvrtka, mohou vytříbit znalosti druhů holubinek a třeba ryzců.

„Více než tři stovky druhů hub je v historii výstavy úspěch, třeba v roce 2008 se neuskutečnila vůbec, protože houby nerostly, vloni se podařilo nasbírat 150 druhů. Letos se ale objevilo tolik mimořádných druhů hub, že to nepamatujeme ani v letech po povodních,“ řekl předseda mykologického klubu Rudolf Mašek.

Příprava výstavy je pro členy klubu trochu adrenalinovým sportem, protože kvůli čerstvosti exponátů se musí vše chystat na poslední chvíli. „Když máte za večer určit třeba 300 druhů hub - a k nim se čichá, ochutnávají se - je to velice náročné,“ podotkl Mašek.

Jižní Čechy podle něj patří mezi nejlepší houbařské lokality v zemi. Přispívá k tomu členitý profil krajiny. „Pro houby jsou ideální podmínky v trochu vyšší nadmořské výšce,“ řekl. Tyto parametry podle něj splňují například oblasti na úpatí Šumavy nebo Novohradských hor. Vyhlášená houbařská místa v jižních Čechách jsou třeba v okolí Malont na Českokrumlovsku nebo Petříkova na Českobudějovicku.

Letos mykologové zaznamenali také velký zájem o pravidelnou mykologickou poradnu a více otrav. Objevilo se i více vandalů, kteří houby i s mechem ve velkém nakládali do kufrů aut a teprve doma je třídili.

ČTĚTE TAKÉ: Muzeum se po dvouleté rekonstrukci otevře veřejnosti

Zdroj: ČTK
Foto: www.muzeumcb.cz

 


 

Kam dál?

Obří rekonstrukce Slavie může stát skoro půl miliardy

pondělí, 22. září 2014, 15:28

Zatímco Kaplického Rejnoka z Budějc pomalu ale jistě odnáší proud, představitelé jihočeské metropole začali intenzivně pracovat...

Festival Central Park Slavie navštívily tisíce fanoušků

pondělí, 22. září 2014, 13:25

Vltava, Mustang Bluesride či Smutný Karel. To jsou kapely, které letos v létě přitáhly na festivalu Central Park Slavie nejvíce...

Baletní představení překvapilo nakupující návštěvníky

pondělí, 22. září 2014, 09:36

O tom, že si při baletu otevřete pytlík s brambůrky, jste si až donedávna mohli nechat jenom zdát. Nepředstavitelné se stalo...

Chystáte se zítra na náměstí? Auto nechte doma!

neděle, 21. září 2014, 18:50

Den bez aut, jež je vyhlášen na 22. září, což je zítra, se dotkne dopravy také v Českých Budějovicích, respektive náměstí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.