Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějovický Majáles se vrací na Sokolský ostrov

 
úterý, 22. dubna 2014, 10:30

Pořadatelé Budějovického Majálesu na svých webových stránkách zveřejnili kompletní program letošního ročníku festivalu, který se uskuteční ve dnech 12. až 16. května. Přestože za pořádáním akce stojí pouze studenti, program je nebývale bohatý.

Návštěvníci se mohou těšit na stovku různých akcí na třiceti scénách v centru města. Letošní ročník tak spolu s tím loňským bude nejbohatší v jedenáctileté historii festivalu.

Budějovický Majáles je co do bohatosti programu největším neziskovým festivalem v republice. „To, co Majáles v Budějovicích dělá, je u nás naprostý unikát. Je výjimečný především schopností využít naplno všechny prostory, které město nabízí, a také množstvím žánrů, které nabízí. Podobné festivaly lze najít maximálně v Británii, ale nikde je nedělá parta mladých nadšených dobrovolníků,“ přiblížil jedinečnost festivalu hudební manažer Martin Kolář, který se sám na festivalu v minulosti podílel.

Organizátoři doufají v to, že by se jim v letošním roce mohlo ve velké míře podařit přilákat také starší publikum. „Letošní program je koncipovaný tak, aby měl co nabídnout lidem všech věkových kategorií. Akce, které bychom jim vyloženě doporučili, jsou na webu speciálně označeny. Před festivalem do schránek také rozneseme deset tisíc zvacích dopisů, které budou mířit právě na starší lidi,“ řekl hlavní koordinátor festivalu, devatenáctiletý student Damián-Ondřej Šulista.

Letošní ročník přináší několik koncepčních změn, které souvisí především s tím, že festival byl dva roky po sobě pokutován za rušení nočního klidu. I proto se pořadatelé připojili k iniciativě festivalu Mighty Sounds, který se snaží prosadit, aby radnice měla možnost udělit některým akcím výjimku na produkci po desáté hodině.

„Abychom mohli splnit požadavky Krajské hygienické stanice, rozhodli jsme se letos po desáté hodině produkci přesunout do Slavie. Tam návštěvníkům nabídneme bohatý program na třech různých scénách - největším lákadlem bude kapela Skyline, VEES a izraelské DJs duo Black Girl/White Girl,“ uvedl Šulista.

„Do Slavie se ale nevejdou všichni návštěvníci, její produkce navíc znamená neočekávané náklady navíc. Proto jsme ji museli jako jediný bod programu zpoplatnit. Padesátikoruna pro studenty a stovka pro dospělé je ale vzhledem k bohatosti programu spíše symbolická, zbylá stovka majálesových akcí zůstává přístupná zdarma,“ dodal Damián-Ondřej Šulista.

Organizátoři však bohatý program nepovažují za jediný přínos festivalu. „Za přípravou festivalu stojí více než padesát mladých dobrovolníků, kteří pracují bez nároku na honorář. To z Budějovického Majálesu dělá největší ryze studentskou iniciativu v zemi. Velká část týmu se každý rok obměňuje - řada z lidí, kteří stáli u zrodu festivalu, již v kultuře mnoho let úspěšně pracuje. Myslím, že pro každého mladého člověka je festival úžasná příležitost, jak získat zkušenosti v době, kdy by mu praxi nikdo nenabídl,“ popsal složení týmu devatenáctiletý Šulista.

Další výraznou změnou je návrat pátečního festivalového open-air od Sportovní haly na Sokolský ostrov. „Důvod je prozaický - Sokolský ostrov má kvalitní drenáž, takže i kdyby pršelo, na rozdíl od louky u Sportovní haly se nerozbahní. Pršet ale nebude, open-air jsme letos naplánovali na Evropský den Slunce,“ vysvětlil hlavní produkční Daniel Jirotka.

Pořadatelé se projekt snažili intenzivně propagovat už poslední dva měsíce. Pozornost vzbudili například piknikem pod sochou Vojtěcha Lanny či oblečením soch na Lannově třídě a v parku Na Sadech do majálesových triček. Již v březnu také zahájili projekt Studentské krvebraní, díky kterému dosud získala českobudějovická nemocnice 161 nových dárců krve.

Napsal Ladislav Zibura
Tisková zpráva

 


 

Kam dál?

RECENZE: Režisérský debut vykouzlí úsměv i dojme

pondělí, 21. dubna 2014, 07:31

Úsměvný zdánlivě jednoduchý režisérský debut Budějčáka Jiřího Mádla, film Pojedeme k moři, neotřele vypráví příběh...

Desítky Budějčáků přihlížely velikonočnímu hrkání

sobota, 19. dubna 2014, 20:01

Kdo od čtvrtka sen tam prošel městem, jistě mu neunikly pronikavé zvuky velkých dřevěných hrkaček. Průvody 72 hrkačů v černých...

Hodinová světelná show rozbliká vysokoškolské koleje

pátek, 18. dubna 2014, 16:08

Vysokoškolští studenti ubytovaní na kolejích i obyvatelé Brna, Prahy a Českých Budějovic v dubnu budou moci přihlížet blikajícím...

Dobrovodská pouť láká na tradiční jarmark i atrakce

čtvrtek, 17. dubna 2014, 13:34

Oblíbená Velikonoční pouť začne v Dobré Vodě u Českých Budějovic již tuto sobotu. Téměř osm set metrů dlouhá řada 110 stánků...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.