Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějovický Majáles nabídne rekordně bohatý program

 
úterý, 6. května 2014, 18:15

Celkem 213 umělců se během pěti dní představí na letošním Budějovickém Majálesu. Ten se snaží nabídnout alternativu k velkým komerčním festivalům a do jihočeského krajského města přivézt originální umělce, kteří nejsou známí z masmédií.

Do pořádání festivalu se mimo padesátičlenného organizačního týmu dobrovolníků zapojují desítky dalších studentů. Festival začne v pondělí 12. května a potrvá až do sobotního rána.

Budějovický Majáles obsadí v centru Budějc více než padesát scén. Pořadatelé si kladou za cíl nabídnout akce, které nekopírují tradiční program většiny velkých festivalů. „Budějovický Majáles se od ostatních festivalů odlišuje především rozmanitostí programu, který nabízí. Návštěvníkům letos přineseme hudbu, divadlo, film, literaturu, pouliční umění, tanec, výtvarné umění a mnoho dalšího. Neexistuje žánr, který bychom se na festival nesnažili dostat,“ komentuje program dramaturgyně Marcela Macháčková.

Budějovický Majáles nenabízí jen akce spojené s uměním. Na programu se letos objevila například kavárna Potmě, ve které si návštěvníci mohou vyzkoušet, jaké to je být nevidomý, majálesová seznamka, bohoslužba, cestovatelské besedy, běžecký závod či orientační hra.

„Nechceme Majáles pořádat jen pro studenty. Věříme, že letošní program může zaujmout i starší publikum. Právě proto do schránek osobně rozneseme deset tisíc zvacích dopisů určených právě starším lidem,“ popisuje svůj záměr ředitel festivalu Damián-Ondřej Šulista.

Letošní ročník festivalu navazuje na desetiletou tradici. Do pořádání akce se každý rok zapojují noví lidé, kterým starší dobrovolníci předávají své zkušenosti. „Tento rozměr je stejně úžasný jako samotný festival. Stovky lidí díky Majálesu už na střední škole získaly zkušenosti, ze kterých budou čerpat celý život,“ komentuje přínos festivalu jeden z jeho bývalých pořadatelů Martin Kolář.

Přestože festival původně začínal jako malá jednodenní akce, v současnosti je již největším neziskovým festivalem v České republice. Vstupné na všechny akce kromě zakončení festivalu ve Slavii přitom zůstává zdarma. Do rozpočtu přispívá Statutární město České Budějovice, Jihočeský kraj a desítky soukromých sponzorů.

Část prostředků pořadatelé získávají také z dobrovolných příspěvků. Během uplynulého týdne například na crowdfundingové platformě Everfund od návštěvníků vybrali celkem 32 tisíc. „Část peněz využijeme na výrobu odměn dárcům, zbytek věnujeme na produkci letošního ročníku. Když nějaké prostředky zbudou, uděláme festival příští rok ještě bohatší,“ popisuje využití těchto prostředků Šulista.

V programu festivalu se i přes jeho záměr nabídnout alternativu ke komerčním akcím objevila některá známá jména, zejména hudebníků. „Nechceme se vůči někomu vyhraňovat za každou cenu. Na Majáles zvu prostě kapely, o kterých si myslím, že mají publikum čím obohatit. Letos to ze známých jmen jsou třeba Skyline, The Feud, Billy Barman nebo izraelské DJs Black Girl/White Girl,“ přiblížil hudební dramaturg Petr Pouzar.

Na festivalu nebudou chybět ani akce, které se váží k tradici majálesu popisované již Aloisem Jiráskem. Do centra města v pátek v poledne vyrazí průvod více než 3000 studentů v maskách, kandidáti na krále se následně utkají ve finálové disciplíně. O vítězi rozhodne také aktivita samotných studentů, kteří pro svého krále budou moci od pondělí do středy získávat hlasy svými vlastními uměleckými vystoupeními v ulicích. Návštěvníci se také mohou nechat oddat v rámci majálesových svateb, nebo si od festivalového ruchu odpočinout při majálesové bohoslužbě v klášteře na Piaristickém náměstí.

Letošní koncept festivalu se od předchozích dvou ročníků odlišuje. „Pochopili jsme, že naše největší síla je v rozmanitosti programu a schopnosti kreativně pracovat s prostředím města. Spíše než na open-air jsme se tak letos rozhodli soustředit na ostatní program. To se projevilo hlavně na tom, že jsme open-air zkrátili na jeden den. O to více akcí nabízíme ve zbytku týdne,“ popisuje letošní změny Šulista.

Festival získal záštitu hejtmana kraje, primátora města a také rektora Jihočeské univerzity. Budějovický Majáles podporuje také řada místních kulturních institucí. Některé z nich se přímo podílejí na jeho programu. Například Orchestr opery Jihočeského divadla tak ve středu nabídne návštěvníkům možnost vyzkoušet si dirigovat celý čtyřicetičlenný soubor. Taková akce se v České republice pořádá vůbec poprvé. Samotné Jihočeské divadlo pak bude pravidelně vystupovat na různých venkovních scénách v centru města.

„Členové činohry a baletu Jihočeského divadla budou vystupovat u trojice našich gaučíků, což je další novinka letošního roku. Věříme, že venkovní gauče s knihovnou přispějí k rozbití stereotypu města a přimějí lidi k tomu, aby na chvíli rozjímali a vnímali město jinak,“ vysvětluje Marcela Macháčková. Většina místních kaváren a klubů pak pořadatelům zdarma poskytuje své prostory, a to nejen pro program, ale také například pro jejich kancelář. Ta letos našla útočiště v prostorách Literární kavárny v Nové ulici.

Pořadatelé si pro letošní ročník kladou dva hlavní cíle. Prvním z nich je získat co největší publicitu a oslovit nové publikum. S fanoušky komunikují například žertovnými příspěvky na Facebooku (jeden z nich v neděli doslova obletěl republiku, když ho sdílelo více než 400 lidí) či billboardy s nápisem ‚největší českobudějovický festival na světě‘.

V centru města budou distribuovat také tištěné programy a plakáty. „Naším druhým cílem je zajistit, aby byl Majáles prostě všude. Aby ho nemohl přehlédnout nikdo, kdo v našem městě bydlí. Doslova zaplavit Budějovice kulturou. Myslím, že jsme tomu blíž než kdy dřív,“ uzavírá Šulista.

Napsal Ladislav Zibura
Tisková zpráva

 


 

Kam dál?

Z louky u kolejí bude znít elektronická hudba

úterý, 6. května 2014, 08:55

Dnes a zítra se v kampusu Jihočeské univerzity uskuteční Studentský elektronický festival, který na třech pódiích nabídne několik...

Sobotní Retroparty provětrala skříně prarodičů

pondělí, 5. května 2014, 09:24

Byl časný večer, třetí máj. Už když jste se blížili k centru, muselo vám být jasné, že ten den není něco s módou v Budějcích tak...

Studentské divadlo zářilo na festivalu v Řecku

neděle, 4. května 2014, 17:37

Literárně dramatická větev SUDu slavila obrovský úspěch v Řecku. Skupina šesti herců a hereček pod vedením Lenky Krčkové byla...

Retro Party vypukne ve Slavii již tuto sobotu

čtvrtek, 1. května 2014, 11:35

Máte rádi staré dobré časy? V tom případě by vás mohla v sobotu zaujmout oblíbená Retro Party, která se uskuteční ve Slavii....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.