Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějovické náměstí se již počtvrté promění v galerii pod širým nebem

 
sobota, 4. června 2011, 22:00

České Budějovice od 7. června hostí již 4. ročník výstavy Umění ve městě. Svá díla na budějovickém náměstí vystaví autoři Lukáš Rais, Michal Trpák, Jakub Flejšar, Michal Gabriel a Tomáš Medek. Součástí letošní výstavy se stala i socha Jiřího Davida, se kterou krajskou metropoli oslovila firma Vodafone.

Vernisáž výstavy se koná 7. června v 19 hodin, stejně jako v loňském roce na ní vystoupí také hudebník Jakub Šafr a Swing trio Avalon. Monumentální sochařské objekty si obyvatelé krajské metropole i další návštěvníci města mohou na budějovickém náměstí Přemysla Otakara II. a v přilehlých lokalitách prohlédnout až do 5. září. 

Pražský výtvarník Michal Trpák se v letošním roce představí s objektem Stádium Fascinace, sousoším zamilovaných lamp, které ale evokuje i propletené figury v objetí, nebo strukturu DNA. V protějším rohu náměstí bude umístěna práce Lukáše Raise. Umělec pracoval s kovem, který se proplétá a ohýbá, jako by byl pružným lanem. Autor vystavuje tento objekt bez názvu, každý divák si tak může vytvořit k této soše svůj příběh.

Na Černé věži má své místo druhé dílo Michala Trpáka. Monumentální zlatá moucha s názvem „Co je štěstí?“.  Umělec se inspiroval básní od Milana Hejduka, ale také samotným hmyzem. Moucha, tak malá, neužitečná a otravná, se přesto může zdát krásná, pokud na ni nahlédneme optikou mikroskopu. Tento fascinující biologický stroj nejsme v běžném světě schopni okem detailně vnímat.

Další z výtvarníků, brněnský autor Tomáš Medek, oživí Piaristické náměstí svoji strukturou z oceli, kdy si hraje s tvarem mandarinky a banánu. Toto sousoší, částečně symbolicky umístěné v místě konání pravidelných trhů, vybízí k dialogu mezi místem i samotnými trhovci.

Na nábřeží Malše, u vchodu do Biskupské zahrady, má své místo na lavičce zadumaná socha Jakuba Flejšara s názvem Sedící. Ocelová figura vybízí k přisednutí a rozjímání … Z lavičky je možné sledovat rozvíjející se příběh na druhé straně řeky, který vytvořil brněnský umělec Michal Gabriel. Jeho socha Jezdec svobodně se prohánějící po Sokolském ostrově, spolu s červenými koňmi, unáší diváka do jiné reality a rozvíjí nové obzory místa i mysl diváka. 

Posledním objektem, umístěným na Senovážném náměstí, je Klíčová socha Jiřího Davida. Tento objekt je putovní, poprvé se představil v Praze u příležitosti 20. výročí Sametové revoluce.  

Autor: Olga Píšová

 


 

Kam dál?

Ulice Miroslava Chlajna a Václava Volfa na sídlišti Máj dostanou nový...

pátek, 3. června 2011, 16:39

První červnový den odstartovala další část regenerace největšího českobudějovického sídliště Máj. Stavební úpravy se po ulici...

5. ročník akce Pomáháme fotbalem opět na Hluboké

pátek, 3. června 2011, 11:30

V sobotu 11. června se pod zámkem v Hluboké nad Vltavou uskuteční již pátý ročník akce Pomáháme fotbalem. Jako každý rok, ani...

Na try-out přichází Dustin Wood!

pátek, 3. června 2011, 10:53

Je potvrzeno to, o čem sportovní manažer českobudějovického HC MOUNTFIELD mluvil už na začátku května letošního roku. Klub v...

Budou Budějce hlavním městem kreativního průmyslu?

pátek, 3. června 2011, 09:54

Ve středu 1. června se v DK Slávie konalo veřejné setkání, které pořádali koordinátoři projektu Budějovice kulturní. V pořadí se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.