Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějčtí bezdomovci se převlékali za bezdomovce

pátek, 25. dubna 2014, 12:00

Ještě dnes potrvá v Budějcích netradiční akce - festival Literatura (ne)žije. Na náměstí si můžete vybrat knihu zdarma, možná i dvě, v autobusech se cestující pousmějí nad hravými rýmovačkami a v literární kavárně Měsíc ve dne se zase střídá jedna literární hvězda za druhou.

Ve středu tady pokřtil svou e-knihu jihočeský autor Jan Cempírek, známý především mystifikačním románem Bílej kůň, žlutej drak. Ukázkou ze své nové knihy Tanec posledního dne pobavil všechny přítomné literární nadšence. Ve středu večer pak přečetl své lehké a milé básně ze života poeta Miroslav Boček, který své knihy nabídl zdarma.

Zcela bezplatně jsou knihy k mání i na náměstí Přemysla Otakara II. Každý náhodný kolemjdoucí si může podle své libosti vybrat titul, jaký se mu jen zlíbí. Za první den festivalu se rozdalo kolem třech tisíc titulů. Stánek mají na starost studentky bohemistiky, které i čtou a starají se o další aktivity spojené s festivalem. Abyste našli knihu svého srdce, musíte trochu hledat, ale jistě se to vyplatí. K mání jsou svazky z klasiky, přes knihy doby normalizace, až po 333 rad, jak správně vypálit CD.

Krásné počasí ve čtvrtek přálo i klientům českobudějovické Diecézní charity, konkrétně bezdomovcům. Ti spolu se zaměstnanci charity secvičili a sehráli u fontány Na Sadech divadelní představení na téma, jak se člověk stane bezdomovcem. Bezprostřední humor, nadsázka a improvizace. Tak by se dala shrnout snaha všech zúčastněných.

Dokonce s hudebním doprovodem si dovedli lidi bez domova udělat legraci sami ze sebe a ještě skvěle pobavit několik desítek přihlížejících. Náhodní kolemjdoucí se sice tvářili překvapeně, ale mnozí se zastavili a přihlíželi podařenému vystoupení lidí, kteří se ne vždy vlastní vinou ocitli na šikmé ploše.

Překvapení nejsou ale jen chodci. Cestující MHD od úterka překvapují veršované názvy zastávek. Někteří je radostně opakují, jiní úspěšně ignorují, nebo se alespoň tak tváří. Na zastávkách se pohybují dobrovolníci ve žlutých trikách, kteří poskytují informace o probíhající akci.

Program festivalu Literatura (ne)žije potrvá až do dnešního večera.

 
 
 


 

Kam dál?

Na show barevných světýlek přišly tisícovky lidí

čtvrtek, 24. dubna 2014, 19:14

České Budějovice jsou vedle Prahy a Brna jedno z měst, kde se uskutečnila unikátní Light show. Na tři tisícovky studentů se v...

Vladimir 518 a James Cole už tento pátek ve Slavii

čtvrtek, 24. dubna 2014, 17:09

Věrný fanoušek českého hip hopu by si tenhle mejdan určitě neměl nechat ujít. Již v pátek vystoupí dvojice Vladimir 518 a James...

KD Slavie bude patřit Evropskému dni akcí proti rasismu

čtvrtek, 24. dubna 2014, 09:00

Při příležitosti Evropského dne akcí proti rasismu se v Budějcích na letní scéně KD Slavie a v přilehlém Café klubu dnes...

První knihovna v Česku spouští e-výpůjčky české beletrie

středa, 23. dubna 2014, 18:26

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích dnes zahájila na Světový den knihy a autorských práv jako první v Česku...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.