Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějcké vítání jara začne ve středu brzy ráno

 
úterý, 20. března 2012, 21:25

Nejen víkendové slunce a teplo potvrzují, že dlouho očekávané jaro konečně nastalo. Potvrzuje to i akce, na které můžeme my, Budějčáci, toto roční období radostně přivítat. A kde jinde v Budějcích, než u Černé věže?

Tedy spíš na Černé věži! Právě tam směřuje pozvánka občanského sdružení Tudy o. s., které i letos pořádá tradiční Vítání jara na Černé věži. Akce začne ve středu ráno v 5.30 hodin srazem u Černé věže, po jejímž schodišti se účastníci vydají na ochoz, odkud budou v tři minuty po šesté hodině ranní sledovat východ slunce a symbolický příchod jara, i když to astronomické letos začalo už 20. března. Na doplnění zážitku je připraven krátký kulturní program – autorské čtení, trocha hudby či zamyšlení.

Další jarní tradici si v Budějcích užijeme v neděli 25. března, kdy bude z města vynášena Zima, nebolí Morana. Akci pořádá občanské sdružení Tvor, které tak navazuje na jedenáctiletou tradici, kterou založilo sdružení Kyvadlo. Vynášení Morany za hradby města je starodávný pohanský zvyk symbolizující radost z toho, že končí nadvláda mrazu a hladu a nastupuje čas slunce a jara.

Vynášení Morany začne v neděli od 14 hodin na Piaristickém náměstí, odkud průvod s hudbou a zpěvem sboru Carmina půjde na Náměstí Přemysla Otakara II. a následně Solnou branou ke slepému rameni. Poté bude pokračovat po nábřeží řeky Malše směrem ke Zlatému mostu u KD Slavie, kde Morana před očima diváků bude zapálena a vhozena do řeky, jako symbol odchodu zimy.

Až Morana odplave, nahradí ji Jaro, líto (živá větvička jako symbol života), které bude do města vneseno stejnou cestou zpět až na Piaristické náměstí a do Galerie Pod kamennou žábou.

Den před vynášením Morany, tedy v sobotu 24. března v době od 10 do 17 hodin, bude pro všechny připravena výtvarná dílna v Galerii Pod kamennou žábou na Piaristickém náměstí, kde budou probíhat tvůrčí přípravné práce na průvod. Nejen děti, ale i dospělí si budou moci vytvořit vlastní líto a donést tak jaro až domů, nebo si vytvořit masku do nedělního průvodu, a v neposlední řadě pomoci ustrojit Moranu.

Mimochodem, máte vy, milí Budějčáci, nějaký zvyk, tradici nebo rituál, kterým vítáte jaro? Jsem zvědavá! Zatím žádný jarní vítací zvyk nemám, protože vloni touto dobou jsem byla ještě ve vývinu, tak se těším na vaši inspiraci a náměty. Pište mi na adresu redakce@budejckadrbna.cz!

 


 

Kam dál?

Narozeninová Dámská jízda byla plná legrace

úterý, 20. března 2012, 19:14

Multikino CineStar v Českých Budějovicích slaví desáté narozeniny a v duchu této oslavy se nesla i Dámská jízda, která se konala...

„Mám náušnice a obočí mý sestřenice,“ znělo Slavií

pondělí, 19. března 2012, 09:32

Budějcký Café Klub Slavie v pátek večer rozhýbala mladá, šílená a progresivní dvojice Čokovoko.

Ve Velbloudu se tančilo do rytmů bubnů

sobota, 17. března 2012, 11:24

Nastalo druhé úterý v měsíci a v budějckém Mighty Baru Velbloud se konalo vystoupení orientálních tanečnic školy Intessar...

Chátrající kulturní ráj pro všechny nabírá druhý dech

čtvrtek, 15. března 2012, 09:05

KD Slavie se stala útočištěm lidí všech věkových kategorií. Kulturní a zábavné vyžití tu nalezne jak čtyřleté dítě, tak jeho...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.