Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějcké náměstí se bude vlnit v rytmu čtverylky

 
středa, 23. května 2012, 14:30

Stovky tanečníků se sejdou v pátek 25. května ve 12 hodin na náměstí Přemysla Otakara II. A o co že půjde? Bude se tancovat. Protože Budějce se poprvé zapojily do Evropského tanečního festivalu Squadrille.

Francouzská čtverylka je známý řadový tanec devatenáctého století. Choreograficky jednoduchá řadová forma se tančí na hudbu Johana Strausse z operety Netopýr v provedení Vídeňské filharmonie. O její renesanci se postaral European Quadrille Dance Festival – mezinárodní festival mládeže, založený a zaregistrovaný tanečním svazem Slovinsko v roce 2002.

„Festival představuje synchronní provedení čtverylky současně v různých městech Evropy v jeden den ve stejný čas. V tomto roce to bude v pátek 25. května, kdy se vůbec poprvé začne v poledne tančit také na náměstí Přemysla Otakara II.,“ uvedla tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Předpokládaná účast tančících je kolem 400 lidí všech věkových skupin od osmiletých po seniory. Rekordní výsledek z předchozích let je evidován v Guinessově knize rekordů v oboru synchronního tančení čtverylky jako největší synchronní tanec.

„Čtverylka musí být odtančena přesně podle předepsané choreografie na předepsanou hudbu, přesně ve stanovený čas a zahájena primátorem města nebo jeho zástupcem,“ říká o akci Welzlová.

Ozvučení, videozáznam i fotodokumentace jsou zajištěny externě na profesionální úrovni a vše musí být odesláno do slovinského Mariboru. Zatímco v roce 2006 tančilo čtverylku 23 628 lidí v 36 městech Evropy, v roce 2011 to bylo již 33 202 tančících v 51 městech osmi zemí Evropy.

Tak Budějčáci, přijdete si zatancovat. Já rozhodně budu u toho! smiley

 


 

Kam dál?

Padla první klapka, Troška začal točit Babovřesky

úterý, 22. května 2012, 23:53

Malebná vesnička Dobčice na Českobudějovicku ožila v úterý 22. května čilým ruchem. Náves ve stylu selského baroka obsadili...

Festival Přírodovědecké fakulty slavil výročí univerzity

pondělí, 21. května 2012, 16:47

Jihočeská univerzita slaví dvacáté narozeniny a Přírodovědecká fakulta jí jako dárek minulý čtvrtek nadělila OpenAir festival,...

Dusilová by si příště v Budějcích přála více posluchačů

čtvrtek, 17. května 2012, 19:33

Ve všech médiích se pějí ódy na nové album Lenky Dusilové. Kohokoliv se Budějcká Drbna zeptala na album Baromantika, všichni...

Lucie Bílá zazáří v Babovřeskách v roli cikánky

čtvrtek, 17. května 2012, 08:15

V nové komedii Zdeňka Trošky Babovřesky se objeví další hvězda. V roli „cikánky“ zazáří Zlatá slavice, zpěvačka a herečka Lucie...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.